E-Posta

E-Posta

Tüm akademik/idari personel, Lisansüstü/doktora öğrencileri ankara.edu.tr uzantılı, tüm ön lisan/lisans öğrencileri öğrenci.ankara.edu.tr uzantılı e-posta adresi alabilirler. Bu servis ile ilgili detaylı bilgiye bid.ankara.edu.tr/e-posta/ adresinden ulaşılabilir. Aşağıda bu servisle ilgili kısa bilgiler verilmiştir.

e-posta adresi açtırmak için Bilgi İşlem Daire Başkanlığına gelerek e-posta açma formunun doldurması veya  http://http://bid.ankara.edu.tr/e-posta-basvuru-formlarini-indirin/  adresinde bulunan formun  doldurularak kurum kimliği fotokopisi ile birlikte çalıştığınız  birim tarafından resmi yazı ile  Bilgi İşlem Daire Başkanlığına ulaştırılması gerekmektedir.
e-posta hesabı açtıran herkesin postaci.ankara.edu.tr adresine girerek bir hatırlatma sorusu ve cevabı seçmesi gerekmektedir. Bu işlem yapıldığında şifre hatırlatma işlemlerini web sitesi üzerinden yapabilirsiniz.
e-postalarınızı webmail.ankara.edu.tr adresinden kontrol edebileceğiniz  gibi, IMAP/POP3 destekli bir e-posta yazılımı da  ( Outlook, Thunderbird, Live Mail ,vb.  ) kullanabilirsiniz. Böyle bir yazılım kullandığınızda lazım olan parametreler aşağıdadır

kullanıcı adi: Kisa e-posta adresiniz (ornek@ankara.edu.tr)
parola     :              e-posta parolanız
gelen posta sunucu adresi : pop3.ankara.edu.tr
giden posta sunucu adresi : smtp.ankara.edu.tr
Gelen posta ssl desteği ve portu : 995 (ssl seçeneği seçili olmalıdır)
Giden posta ssl desteği ve portu : 465 (ssl seçeneği seçili olmalıdır)
Giden posta sunucusu yetkilendirmesi :  Kimlik Doğrulaması gerektiriyor. Bu nedenle bu seçenek mutlaka seçilmeli. Kullanıcı adı ve şifre olarak “Gelen posta sunucum ile aynı ad ve ayarları kullan” seçeneği seçilmelidir. Bu seçenek  yoksa kullanıcı adına kısa e-posta adresi şifre kısmına e-posta şifresi yazılmalıdır.

Proxy servisinden (elektronik kütüphaneye yerleşke dışından erişim servisi)  yararlanmak, e-beyas sistemine giriş yapabilmek ve kullandığını bilgisayarın internet erişimine açılabilmesi için mutlaka ankara.edu.tr uzantılı e-posta hesabınız olmalıdır.

Bu servis ile ilgili yardım almak ve sorunlarınızı iletmek için;
http://bid.ankara.edu.tr/contact/ web sayfasına erişebilir,
Birim teknisyeninize ulaşabilir,
sistemgrubu@ankara.edu.tr adresine yazabilir ya da
2159001/3021 numaralı telefonu arayabilirsiniz