Ankara Üniversitesi 14. Rektörü Serin’e Veda

Tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Ankara Üniversitesinin 14. Rektörü Prof. Dr. Necdet Serin, son yolculuğuna uğurlandı.

Ankara Üniversitesi İbn-i Sina Hastanesinde 8 Ocak akşamı hayata veda eden Serin için, mezun olduğu, daha sonra dekanlık yaptığı Siyasal Bilgiler Fakültesinde tören düzenlendi.

Törene; Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Ankara Üniversitesi 18. Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, rektör yardımcıları, akademisyenler, idari personel, öğrenciler ile Serin’in ailesi ve yakınları katıldı.

Rektör Ünüvar, törende yaptığı konuşmada, Prof. Dr. Necdet Serin’i vefatından bir gün önce hastanede ziyaret ederek, sohbet ettiğini belirtti.

Prof. Dr. Necdet Serin ile ilgili konuştuğu herkesten güzel şeyler duyduğunu ifade eden Ünüvar, “Nihayetinde hepimiz bu dünyadan göç edeceğiz ama önemli olan arkada hoş sada bırakmak. Biz Necdet Serin Hocamızı güzel duygularla anacağız. Necdet Serin Hocamız gerek Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanlığı gerekse Ankara Üniversitesi Rektörlüğü döneminde çok güzel gayretleri olan bir hocamızdı. Hocamıza Allah’tan rahmet, Ankara Üniversitesinin çok değerli mensuplarına başsağlığı diliyorum. Başta eşi Semiramis Hanım’a, kızı Ufuk Hanım’a ve diğer yakınlarına sabır diliyorum” dedi.

Ankara Üniversitesi 18. Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş de üniversiteye ve kamuya yaptığı hizmetlerle hayatı dolu dolu yaşamış bir akademisyen olan Prof. Dr. Necdet Serin’in, aynı zamanda iyi bir eş, iyi bir baba olduğunu dile getirdi. İbiş, “Ben değerli rektörümüze Yüce Allah’tan rahmet diliyorum. Mekânı Cennet olsun. Bütün Ankara Üniversitesi camiasına, sevenlerine başsağlığı ve sabır diliyorum” ifadelerini kullandı.

Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Orhan Çelik ise, Mülkiyeliler için çok önemli bir isim olan Prof. Dr. Necdet Serin’in hem Siyasal Bilgiler Fakültesine hem de Ankara Üniversitesine çok önemli hizmetleri olduğunu kaydetti.

Kızı Ufuk Serin de Prof. Dr. Necdet Serin’in kızı olmaktan her zaman gurur ve onur duyduğunu belirterek, bu acı günlerinde yanlarında olan herkese teşekkür ettiğini vurguladı.

1982-1987 yılları arasında Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı, 1987-1992 yılları arasında da Ankara Üniversitesi Rektörü olarak görev yapan Prof. Dr. Necdet Serin, Kocatepe Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından Gölbaşı Mezarlığı’nda toprağa verildi.

 

 

 

 

Diğer

tümünü görüntüle