Ankara Üniversitesi Ata’sını Andı

Ankara Üniversitesi, Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, ebediyete intikalinin 84. yıl dönümünde “Duygu ve Düşünce Dünyamızda Mustafa Kemal Atatürk” konulu panelle andı.

Tıp Fakültesi Morfoloji Binası Ord. Prof. Dr. Abdülkadir Noyan Konferans Salonu’ndaki program öncesinde, fuaye alanında açılan “Dolmabahçe’den Etnografya Müzesi’ne, Etnografya Müzesi’nden Anıtkabir’e Atatürk’ün Cenaze Törenleri Fotoğraf Sergisi” gezildi.

Daha sonra, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Temuçin Faik Ertan, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Neşe Özden’in konuşmacı olduğu “Duygu ve Düşünce Dünyamızda Mustafa Kemal Atatürk” konulu panele geçildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, Atatürk’ün sevdiği şarkılar ve Cumhuriyet ezgilerinden oluşan müzik dinletisi sunuldu.

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı ve minnetle yâd ettiğini belirterek başladığı konuşmasında, Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyeti daha yukarıya taşımak için elinden gelen gayreti gösteren bir üniversitenin yöneticisi olmaktan memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 1 Kasım 1936’da TBMM’de yaptığı konuşmada, “Yükseköğretim için, Ankara Üniversitesini kurmak yolunda, Tıp Fakültesinin yapımından başlayarak, yeni ve en zor çabaların harcanmasını dilerim” ifadelerini kullandığını belirten Ünüvar, 1 Kasım 1937’de yaptığı konuşmada da “Bunun için ülkeyi şimdilik üç büyük kültür bölgesine ayırarak, batı bölgesi için İstanbul Üniversitesinde başlamış olan reform programının daha köklü bir biçimde uygulanmasıyla Cumhuriyete gerçekten modern bir üniversite kazandırmak, merkez bölgesi için Ankara Üniversitesini az zamanda kurmak gerekir” dediğini anımsattı.

“Atatürk’ün Hayali”

Ankara Üniversitesinin, verilen kanun teklifinden sonra, araya 2. Dünya Savaşı yıllarının girmesiyle 13 Haziran 1946 yılında kurulabildiğini ifade eden Ünüvar, “Tıp fakültesinin kurulması için çok fazla gayret sarf ediliyor. Tıp fakültesi 1 yıl önce kuruluyor, 1945 yılında. 19 Ekim 1945 yılında da Cebeci’deki Çukur Amfide eğitime başlıyor. Fakat üniversite 1946 yılında kuruluyor. Dolayısıyla sevgili genç kardeşlerimiz biraz önce izlediğimiz videoda ‘Atatürk’ün hayalini sevdik’ diyorlar ya Atatürk’ün hayali Ankara Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi. Böyle bir hayalin sonunda kurulan bir üniversitede görev yapıyoruz. Bu gurur da bize fazlasıyla yeter ve artar. Tabi o hayal sadece üniversiteyi kurmak değil muasır medeniyet seviyesine çıkarmak. Muasır medeniyet seviyesine çıkarmak ne ile olacak? En başta üniversitelerle olacak. Dolayısıyla biz bu doğrultuda çalışacağız, gayret edeceğiz” dedi.

Cumhuriyetin bir özelliğinin de sürdürülebilirlik olduğunun altını çizen Ünüvar, “Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere atalarımızın kan dökerek, şehit olarak, gazi olarak bize emanet ettiği bu ülkeyi, biz ter dökerek daha ileriye doğru taşımak durumundayız” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Ankara Üniversitesi Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Temuçin Faik Ertan ise, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk Milleti için milli bir değer olduğunu belirterek, “Atatürk, kurucu ve kurtarıcıdır. Bu toplumu oluşturan temel sütunlardan birisidir. Bizim kahramanımızdır. Hayallerimizin kahramanıdır. Rüyalarımızın kahramanıdır” ifadelerini kullandı.

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Neşe Özden de konuşmasında Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyeti’ni kurduğu dönemden bahsetti. Atatürk’ün Cumhuriyeti kurarken net tercihleri olduğunu ifade eden Özden, “O nedenle Cumhuriyetimiz demokrasi sistemine dayanan net bir tercihtir” dedi.

Program sonunda öğrencilerin “Mustafa Kemal’e Ağıt” adlı gösterisi büyük alkış aldı.

 

 

Diğer

tümünü görüntüle