Ankara Üniversitesi Ayakları Yere Basmayan Festival TEKNOFEST’te

Samsun’da düzenlenen dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST Karadeniz’de Ankara Üniversitesi standı ziyaretçilerden yoğun ilgi gördü.
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile T3 Vakfı tarafından 30 Ağustos-4 Eylül 2022 tarihleri arasında Çarşamba Havalimanı’nda gerçekleştirilen TEKNOFEST Karadeniz, festival boyunca 7’den 70’e yüz binlerce teknoloji meraklısını ağırladı.

Toplumun tamamında teknoloji ve bilim konusunda farkındalık oluşturmayı, Türkiye’nin bilim ve mühendislik alanlarında yetişmiş insan kaynağını artırmayı hedefleyen TEKNOFEST’in 4. gününde, festival kapsamında düzenlenen teknoloji yarışmalarında dereceye girenlere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ödülleri verildi.

Ankara Üniversitesi Standına Yoğun İlgi 5 yıldır yenilikçi teknolojilere ev sahipliği yapan festivalde, Ankara Üniversitesi de bu yıl paydaş olarak yerini aldı. Ankara Üniversitesi standında akademisyen ve öğrenciler tarafından geliştirilen projeler sergilenirken, konukların katılımıyla çeşitli etkinlikler düzenlendi. Küçük büyük herkesin ilgisini çeken astronomi ve uzay bilimi etkinliklerinde; güneş ışığından faydalanarak zaman ölçümü ve yön tayini yapılırken, ziyaretçiler güneş teleskobu ile güneşin görünür yüzeyi üzerindeki leke bölgeleri ve granüllü yüzey yapısını gözlemleme fırsatı buldu.

Ayrıca, League of Legends (LOL) ve Wild Rift oyunlarının oynanması ve elektronik video oyunları hakkında bilgiye dayalı yarışmaların (kahoot) yapıldığı e-spor etkinlikleri gerçekleştirildi.
Ankara Üniversitesi Süperiletken Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından hazırlanan manyetik tren (MAGLEV) projesi, Hidroket Takımı’nın tasarladığı hidrojenle çalışan “TURAZ-U1” adlı yarış aracı ve Ziraat Fakültesi Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği akademisyen ve öğrencileri tarafından geliştirilen yarı otonom kara aracı “YASUN” en fazla ilgi gören projeler arasında yer aldı.

Özvar ve Bayraktar Ankara Üniversitesi Standında Festival boyunca ziyaretçi akınına uğrayan Ankara Üniversitesi standı, birçok önemli ismi de ağırladı. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, standı ziyaret ederek, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar ve öğrencilerden projeler hakkında bilgi aldı. Sergilenen araçların üzerine imza atan Özvar, akademisyen ve öğrencilerle sohbet etti. TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar ve Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir de standı ziyaret ederek, süperiletken MAGLEV treni hakkında bilgi aldı. Bayraktar, hidrojenle çalışan “TURAZ- U1” ve “YASUN”a imza attı.

“TEKNOFEST, Son 5 Yılda Hayatımıza Giren En Güzel Şey” Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, TEKNOFEST’in, son 5 yılda hayatımıza giren en güzel şeylerden biri olduğunu söyledi. TEKNOFEST’in, insanların hem görmek hem dokunmak hem hissetmek istediği çok önemli bir festival olduğunun altını çizen Ünüvar, “Biz de Ankara Üniversitesi olarak TEKNOFEST’e bu yıl paydaşız. Geçtiğimiz yıla kadar yine katılıyorduk ama bu yıl paydaş olarak buradayız. Böylesine önemli bir festivalin parçası olmaktan çok mutluyuz. Çünkü günümüz gençliği teknolojiyi seviyor, eğlenceyi seviyor, üretmeyi seviyor. Ve dünyanın en önemli ülkelerinden birisi olan Türkiye Cumhuriyeti genç bir nüfusa sahip. Genç, atak, üretken, üretmeyi arzu eden bir yapıya sahip. Dolayısıyla TEKNOFEST tam da bu duyguları karşılayacak bir oluşum” dedi.

Gençlerin yıl boyunca TEKNOFEST’e hazırlandığını ifade eden Ünüvar, “Gençler sadece okulun dört duvarı arasında değil, zihinlerinin ve gönüllerinin derinliklerinde teknolojiyi ve çağın gerektirdiği hususları yakalama kaygısıyla yoğun bir şekilde çalışıyor. Burası da onun zirvesi oluyor. Bugün de Samsun’dayız. TEKNOFEST Karadeniz’de üniversiteler, kamu kurumları, özel sektör yani insanlar teknolojiyle ilgili ne üretmişse buraya getirip sunmak istiyorlar. Biz de Ankara Üniversitesi olarak bu sene çok daha güçlü bir şekilde katıldık. Geçen yıl 4 takımla katılmıştık, bu yıl 220 takımımız TEKNOFEST sürecindeydi. Pek çok takımımız finale kaldı. İnşallah daha büyük başarılar elde edeceğiz” ifadelerini kullandı. Ankara Üniversitesini TEKNOFEST’te temsil eden herkesi gönülden tebrik ettiğini belirten Ünüvar, şöyle devam etti: “Ankara Üniversitesinin kökü çok derinlerde, 1942’lere dayanıyor ama ufku çok ileride. TEKNOFEST’te olmaktan çok büyük mutluluk duyuyoruz. TEKNOFEST Karadeniz’e katkı sunan bütün Ankara Üniversitelilere; öğrencisinden idari ve akademik personeline, hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum.”

 

 

 

 

 

 

 

 

Diğer

tümünü görüntüle