Ankara Üniversitesi Depremin Yaralarını Sarıyor

Ankara Üniversitesi tarafından başlatılan yardım kampanyası ile deprem bölgesine şu ana kadar 8 TIR ve 5 kamyon dolusu yardım malzemesi gönderildi.

Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen ve 10 ili etkileyen 7.7 ve 7.6’lık depremlerin hemen ardından Ankara Üniversitesi yönetimince başlatılan ayni yardım kampanyası, öğrenciler, akademisyenler, idari çalışanlar ve mezunların büyük desteğiyle sürüyor.

 

 

Üniversite bünyesinde kurulan Deprem Kriz Merkezi koordinasyonunda yürütülen kampanya kapsamında bağışlanan; battaniye, giyecek, ayakkabı, bere, atkı, uyku tulumu, yatak, dayanıklı gıda, bebek maması, ıslak mendil, ısıtıcı, kefen bezi, su ve ilk yardım seti ile hijyen ürünlerinden oluşan ihtiyaç malzemeleri, Beşevler 10. Yerleşkesinde lojistik merkezine dönüştürülen personel yemekhanesinde toplanıyor.

Yardımlar İnsan Zinciri ile TIR’lara Yükleniyor

Burada bine yakın öğrenci tarafından tasnif edilen yardım malzemeleri, kolilere yerleştirilip, üzerine içerisinde neler bulunduğu yazılarak paketleniyor. Koliler daha sonra, aralarında yabancı uyruklu öğrencilerin de bulunduğu gönüllüler tarafından insan zinciri oluşturularak, TIR’lara yükleniyor. Sabahın ilk ışıklarıyla başlayan çalışmalar gece yarılarına kadar devam ediyor.

4 Günde 8 TIR, 5 Kamyon Yardım

Depremlerin ardından geçen ilk 3 günde 6 TIR ve 2 kamyon yardım malzemesini deprem bölgesine ulaştıran Ankara Üniversitesi, 4. günde de 2 TIR ve 3 kamyon yardım malzemesini deprem bölgesine gönderdi. Son gönderilenlerle Ankara Üniversitesi yardım malzemelerini taşıyan araç sayısı 8 TIR ve 5 kamyona ulaştı. Yardım malzemeleri, gönderildikleri noktalarda dağıtım için AFAD’a bağlı merkezlere teslim ediliyor.

 

“Bu Yüzyılın En Önemli Afetlerinden Birisi ile Karşı Karşıyayız”

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, yaptığı açıklamada, devletin ve milletin 4 gündür 10 ilde depremlerin yaralarını sarmaya çalıştığını ifade etti.

13,5 milyon nüfusu etkileyen depremlerin, 85 milyonluk Türkiye’yi, hatta yurt dışındaki Türk vatandaşları da hesaba katıldığında 100 milyon civarındaki Türk insanını yakından ilgilendirdiğini belirten Ünüvar, “Belki de bu yüzyılın en önemli afetlerinden birisi ile karşı karşıyayız. Çok fazla can kaybımız var. Orada evleri yıkılan çok fazla vatandaşımız var. Bizler de yardım kampanyamızla deprem bölgesinin yaralarını sarmaya çalışıyoruz” dedi.

“Maalesef Hayatını Kaybeden Öğrencilerimiz Var”

Ankara Üniversitesi olarak, depremden hemen sonra sabahın ilk saatlerinde depremle ilgili Kriz Koordinasyon Merkezi oluşturduklarını kaydeden Ünüvar, şunları söyledi:

“O bölgede 5681 öğrencimiz var. Onların her birisiyle ayrı ayrı görüştük ve görüşmeye devam ediyoruz. Onlarla irtibat sağlıyoruz. Maalesef hayatını kaybeden öğrencilerimiz var. Onlara da Allah’tan rahmet diliyorum. Evleri yıkılan öğrencilerimiz var. Yakınlarını kaybeden akademik ve idari personelimiz var. Onların her birisini ayrı ayrı takip ediyoruz. Gerek telefonla gerek mesajla gerek e-mail yoluyla onlarla irtibatı sağlıyoruz.”

 

 

“Öğrencilerimiz İnsanüstü Bir Gayret Gösteriyor”

Ayni yardım kampanyası ile depremden etkilenen vatandaşlara bir nebze destek olmaya çalıştıklarının altını çizen Ünüvar, “Ankara Üniversitesi mensuplarına kampanyayı duyurduğumuzdan bu yana olağanüstü bir ilgi var. Deprem bölgesine şu ana kadar gıda, giyecek, su, değişik ihtiyaç malzemeleri gönderdik. Çocukların bebek bezi, bebek maması, ıslık mendil gibi ihtiyaçlarını da gidermeye çalıştık ve burada da yaklaşık bin öğrencimiz cansiperane çalışıyor. Sabahın erken saatlerinden gece geç saatlere kadar TIR’ları yüklüyorlar, yola çıkıncaya kadar da buradan ayrılmıyorlar. Hakikaten insanüstü bir gayret gösteriyorlar. Çocuklarımız kendileri gönüllü bir şekilde gelip burada çalışıyorlar” diye konuştu.

 

Öğrencilerin, milletimizin en önemli özelliği olan birlik, beraberlik ve dayanışma ruhunu bu deprem vesilesiyle bir kez daha en güzel şekilde yansıttığını ifade eden Ünüvar, “Ben Ankara Üniversitesinin değerli mensuplarına, öğrencilerine, mezunlarına çok teşekkür ediyorum. Gerçekten Ankara Üniversitesinin ne kadar büyük ne kadar insani duyguları yüksek bir aile olduğunu da bu vesileyle bir kez daha görmüş olduk. Öğrencisiyle, akademisyeniyle, idari personeliyle müthiş bir dayanışma örneği de gösterdiler. Hala da gösteriyorlar” ifadelerini kullandı.

Rektör Ünüvar, Ankara Üniversitesinin iki büyük hastanesiyle de deprem bölgesinden gelen yaralılara hizmet verdiğine dikkat çekerek, şöyle devam etti:

“İbn-i Sina ve Cebeci Hastanelerimizde, her bir anabilim dalımızda depremle ilgili bir organizasyon oluşturduk. Deprem bölgesinden gelecek vatandaşlarımızın sağlık hizmetleriyle ilgili rezerv alanlar oluşturduk. Şu anda da deprem bölgesinden gelen çok sayıda vatandaşımızı hekimlerimiz, hemşirelerimiz tedavi ediyor, takip ediyor. Onlar için en iyi şekilde sağlık hizmeti vermeye çalışıyoruz. Böylece iyi bir organizasyonla gerek oradaki vatandaşlarımızın ihtiyacı olan malzemeleri buradan göndermeye gerekse oradaki vatandaşlarımızın burada en iyi sağlık hizmetini alması için büyük bir gayret sarf ediyoruz.”

 

 

Diğer

tümünü görüntüle