Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü “Doktora Performans Ödülleri” Sahiplerini Buldu

Fen, mühendislik ve ziraat alanlarında yaptıkları doktora çalışmalarıyla birincilik ödülüne layık görülen Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü mezunlarına ödülleri törenle verildi.

2022 yılı mezunlarının doktora süresince gerçekleştirdikleri çalışmalar, etki faktörü yüksek yayınları, projeleri ve patentleri, Fen Bilimleri Enstitüsü Danışma ve Değerlendirme Kurulu tarafından değerlendirildi. Kurulun yaptığı değerlendirme sonucunda fen, mühendislik ve ziraat alanlarında performanslarıyla öne çıkan 3 isim belirlendi. Kimya alanında yaptığı çalışmayla Dr. Selva Bilge, bilgisayar mühendisliği alanında yaptığı çalışmayla Dr. Merve Özkan Okay ve tarla bitkileri alanında yaptığı çalışmayla Dr. Muhammet Çağrı Oğuz birincilik ödülünü almaya hak kazandı. Birincilere ödüllerinin takdim edilmesi için Rektörlük 100. Yıl Salonu’nda “Doktora Performans Ödülleri” töreni düzenlendi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan tören, Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı sanatçılarının sunduğu mini müzik dinletisi ve açış konuşmalarıyla devam etti.

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, rektör yardımcıları, akademisyenler, lisansüstü öğrencileri ve mezunlarının katılımıyla gerçekleşen törende, Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünün bugüne kadar 3015 mezun verdiğine ifade etti. Bunun inanılmaz bir rakam olduğunu vurgulayan Ünüvar, “Bunlar kim bilir ülkeye neler kazandırdı. Biz sadece mezunlara bakıyoruz ama mezunların ürettiği hizmetleri de ayrıca görmek ve değerlendirmek lazım” ifadelerini kullandı.

Dünyanın önde gelen üniversitelerine bakıldığında lisansüstü programların öne çıktığının görüldüğünü ifade eden Ünüvar, Ankara Üniversitesinin araştırma üniversitesi olmasında doktora mezun ve öğrenci sayısının önemli rolünün bulunduğunu kaydetti. Ünüvar, lisans üstü programların öncelikli ve özellikli üniversiteleri öne çıkaran önemli bir performans kriteri olduğunu dile getirdi.

Sadece ödül alanları değil, doktora programlarını başarıyla tamamlayan tüm mezunları gönülden kutladığını belirten Ünüvar, “Umarım ki bu arkadaşlarımız da tıpkı Aziz Sancar gibi, diğer gurur kaynaklarımız gibi önemli çalışmalara imza atarlar ve adlarını duyururlar, bayrağımızı her yerde zirveye çıkarırlar” diye konuştu.

Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ayşe Karakeçili ise, doktoranın çok büyük özveri gerektiren, uzun ama çoğu zaman da engebeli bir yol olduğunu belirterek, “Biz de Fen Bilimleri Enstitüsü yönetimi olarak, Danışma ve Değerlendirme Kurulumuz ile birlikte 2022 yılında mezun olan ve doktora süreci boyunca gösterdikleri performans ile öne çıkan mezunlarımızı sizlerle buluşturmak ve onların başarılarını ödüllendirmek istedik” dedi.

Konuşmaların ardından fen, mühendislik ve ziraat alanlarında birinci olan doktora mezunlarına belge ve plaketleri, Rektör Ünüvar, Enstitü Müdürü Karakeçili ve danışman hocaları tarafından verildi.

Ödül töreni, anı fotoğrafı çektirilmesiyle sona erdi.

 

 

Diğer

tümünü görüntüle