HABERLER

28
Mayıs

Ankara Üniversitesi Filistinli Öğrencilerle Buluştu

Ankara Üniversitesinin lisans ve yüksek lisans programlarında öğrenim gören Filistinli öğrenciler, üniversite yönetiminin konuğu oldu.

Senato Salonunda 26 Mayıs 2021 tarihinde düzenlenen programa; Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ayşen Apaydın, Prof. Dr. Hasan Serdar Öztürk, Prof. Dr. Ercan Bayazıtlı, Prof. Dr. Hicabi Kırlangıç, Genel Sekreter Ömer Nadir Soylu ile çok sayıda Filistinli öğrenci katıldı.

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar konuşmasında, Filistin’de uzun süredir büyük bir dramın yaşandığına dikkat çekti. Filistin halkının kendi öz vatanlarında adeta mahkûm hayatı sürdüğünü ifade eden Ünüvar, “Maalesef Ramazan ayında Mescid-i Aksa’da ibadet edenlere yönelik saldırılar, daha sonra Gazze’de herkesi ürperten görüntülerin olması hepimizi derinden yaraladı. Filistin’de hayatını kaybedenler bizim dindaşımızdı ama bizler sadece dindaşımız olduğu için değil, insan oldukları için onlara üzüldük. Çünkü Kudüs üç semavi din için de kutsaldır. Oradaki zulme ses çıkarması gereken sadece Müslümanlar değil, tüm insanlıktır” dedi.

Rektör Ünüvar: “Türk Halkı Filistinlilerin Yanındadır”

Türkiye’nin Filistin’deki mazlumların feryadına sessiz kalmasının beklenemeyeceğini kaydeden Rektör Ünüvar, “Türkiye oradaki mazlumların sesini her platformda duyurmaya çalışıyor. Türkiye’de bir Filistin davası var ve Türk halkı da bu haklı davada Filistinlilerin yanındadır” diye konuştu.

Türkiye’nin en köklü üniversitelerinden biri olan Ankara Üniversitesinin lisans ve yüksek lisans programlarında 144 Filistinli öğrencinin öğrenim gördüğünün altını çizen Rektör Ünüvar, “Bizler de bu toplantıyı organize ederek, Filistinli kardeşlerimizi dinlemeyi ve onların haklı davasında yanlarında olduğumuzu göstermeyi istedik. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Filistin’in bir an önce özgürlüğüne kavuşmasını, insanlığın bu drama sessiz kalmamasını arzu ediyorum” ifadelerini kullandı.

Albaik:  “Her şeye rağmen eğitim ve öğretimimize devam ediyoruz”

Filistinli Öğrenciler Birliği Türkiye Temsilcisi ve Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Doktora Öğrencisi Zaher Albaik de üniversite yönetimi tarafından hatırlanmanın kendilerini çok mutlu ettiğini belirtti.

Filistin’de yaşanan saldırıların ilk olmadığını belirten Albaik, “Filistin toprakları 73 yıldır işgal altında. Binlerce şehidimiz var. Ben Gazzeliyim. Birçok saldırıya şahit oldum. Bir savaşta yaralandım, bir ağabeyim şehit oldu. Evlerimiz yıkıldı. Maalesef bütün Filistinliler bu hayatı yaşıyor ama bizler her şeye rağmen hayatı seviyoruz, eğitimimize devam ediyoruz” dedi.

Albaik: “Filistin özgür olacak buna inanıyoruz”

Doktora yapmak için Gazze’den geldiğini anlatan Albaik konuşmasına şöyle devam ett:  “Mücadelenin devam etmesi için eğitim çok önemli. Üniversitenin kapılarını bizlere açtınız, burada çok güzel bir eğitim alıyoruz. Bunun için Türkiye’ye ve sizlere çok teşekkür ediyoruz. Burada aldığımız eğitimle Filistin’e dönüp, halkımıza hizmet edeceğiz. Bizler mücadeleye devam edeceğiz. Bugüne kadar Filistin’i teslim etmedik, bundan sonra da teslim etmeyeceğiz. Filistin yakında özgür olacak, biz buna inanıyoruz.”

Albaik, Ramazan Bayramı öncesi Filistin’e ailelerini ziyarete giden öğrencilerden 10’unun yaşanan saldırılar ve abluka nedeniyle Türkiye’ye geri dönemediğini de ifade etti.

Fen Bilimleri Enstitüsü Yüksek Lisans öğrencisi Diaa Zatari de Türkiye’deki hocalarının ve öğrenci arkadaşlarının saldırıların başladığı gün kendisini aradığını, bundan büyük mutluluk duyduğunu dile getirdi.

Toplantıda söz alan diğer Filistinli öğrenciler ise, Filistin davasının anlatıldığı bu tür etkinliklerin sayısının artırılması talebinde bulundular.

Toplantının ardından, Filistinli öğrencilere Rektörlük Korusunda ikramda bulunuldu. Program, Türk ve Filistin bayrakları ile çektirilen hatıra fotoğrafı ile sona erdi.