Ankara Üniversitesi Heyetinden Bulgaristan’da Yoğun Görüşme Trafiği

Bulgaristan temaslarını sürdüren Ankara Üniversitesi heyeti, Sofya Teknik Üniversitesi, Sofya Devlet Üniversitesi (St. Kliment Ohridski Üniversitesi), Sofya Telekomünikasyon ve Postacılık Üniversitesi, Plevne Tıp Üniversitesi ve Varna Ekonomi Üniversitesi ile ikili iş birliği görüşmeleri gerçekleştirdi.

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Serdar Öztürk, Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kaan Orhan, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatih Keskin, Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çağdaş Oto, İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Zafer Kıyan, AB Eğitim Programı Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Cafer Yıldırım ve Kızılcahamam Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Öğr. Gör. Ümmet Artuç’tan oluşan heyet, Burgaz, Stara Zagora ve Filibe’deki üniversitelerle görüşmelerin ardından temaslarına başkent Sofya’da devam etti.

Heyet, Türkiye’nin Sofya Büyükelçiliğine ziyarette bulunarak, Büyükelçi Mehmet Sait Uyanık’a Bulgaristan temasları hakkında bilgi verdi.

Heyet, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Sofya’da askeri ataşe olarak görev yaptığı dönemde kullandığı, daha sonra restore edilerek ziyarete açılan Atatürk Odası’nı da ziyaret etti. Şeref defterini imzalayan Rektör Ünüvar, nazik ev sahipliği için Büyükelçi Uyanık’a teşekkür etti.

Sofya Teknik Üniversitesini Ziyaret

Ankara Üniversitesi heyeti, Sofya Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ivan Kralov ve yönetimi ile bir araya gelerek, iş birliği yapılabilecek alanlara ilişkin fikir alışverişinde bulundu.

Rektör Ünüvar, Türkiye ile Bulgaristan arasındaki komşuluk ilişkilerinin her geçen gün daha da iyiye gittiğini, ülkedeki temasları sırasında bunu daha yakından hissettiklerini söyledi. Ünüvar, üniversitelerin bu ilişkileri daha da ileriye götürmek gibi bir misyonu olduğunu kaydetti.

Ankara Üniversitesinin hem sosyal bilimler hem fen-mühendislik bilimleri hem de sağlık bilimleri alanında Türkiye’nin önde gelen yükseköğretim kurumlarından birisi olduğunun altını çizen Ünüvar, “Sofya Teknik Üniversitesinin mühendislik ağırlıklı bir üniversite olduğunu biliyorum. Bizim Mühendislik Fakültemiz de diğer fakültelerimize nispeten daha genç bir fakülte. Henüz 24 yaşında ama sürekli ilerleme kaydediyor. Mühendislik fakültelerinin diğer fakültelerden daha hızlı bir ilerleme kaydettiğini biliyoruz. İnanıyorum ki Sofya Teknik Üniversitesi ile görüşmemizden sonra ilişkilerimiz daha da artacaktır” dedi.

Sofya Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ivan Kralov da üniversitesi hakkında bilgi verdi. Ankara Üniversitesi heyetini Sofya’da ağırlamaktan mutluluk duyduğunu ifade eden Kralov, “Umarım bu toplantıdan sonra ikili iş birliğimiz daha üst düzeye taşınmış olur” diye konuştu.

Sofya Teknik Üniversitesinin sadece Bulgaristan’da değil, Balkanlar yarımadasındaki en büyük teknik üniversite olduğuna dikkati çeken Kralov, iş dünyası ile de çok yakın çalışma içerisinde olduklarını vurguladı.

Görüşmenin ardından Ankara Üniversitesi heyeti, Sofya Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ivan Kralov ve yönetimi ile birlikte üniversite bünyesindeki mükemmeliyet merkezini gezerek, çip teknolojileri ve fosil yakıtlar ile çalışan otomobil motorlarının emisyonlarının düşürülmesi üzerine yapılan Ar-Ge çalışmaları hakkında bilgi aldı. Ünüvar, ziyaret sonunda Rektör Kralov’a Güneş Kursu hediye etti.

Pek Çok Alanda İş Birliği Fırsatı

Ankara Üniversitesi heyetinin bir sonraki durağı Bulgaristan’ın en eski üniversitesi olan Sofya Devlet Üniversitesi oldu.

Sofya Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Georgi Valchev, potansiyel iş birliklerinin değerlendirildiği görüşmede, üniversiteler arası iş birliğine çok büyük önem verdiklerini ifade etti.

Sofya Devlet Üniversitesinin tüm bilim dallarında çok köklü bir geçmişe sahip olduğunu belirten Valchev, Ankara Üniversitesi ile hukuk, arkeoloji, filoloji, iletişim, edebiyat, biyoloji, fizik, kimya ve yapay alanlarında iş birliği yapabileceklerini kaydetti. Valchev, “Ülkelerimiz arasında çok yakın bir iş birliği var. Siyasi konularda oldukça yakınlaşma ve fakat bizlerin görevi, amacı bundan sonra bilim alanında iş birliği oluşturmak ve böylelikle gençlerimizin eğitimiyle iki ülkeyi birbirine daha da yakınlaştırmak. Gelecekte daha da yakın iş birliğimiz olacağına inanıyorum” diye konuştu.

Rektör Ünüvar da ülkeler arasındaki iş birliği arttıkça eğitim kurumları arasındaki ilişkilerin de geliştiğini kaydetti.

Sofya Devlet Üniversitesinin de tıpkı Ankara Üniversitesi gibi çok tarihi ve kadim bir üniversite olduğuna vurgu yapan Ünüvar, birlikte çalışmaktan memnuniyet duyacaklarını ifade etti. Ünüvar, Sofya Devlet Üniversitesi ile Bulgar dili ve Türk dili alanındaki mevcut iş birliği protokolünün yapay zekâ ve iletişim konularını da içerisine alacak şekilde genişletilebileceğini dile getirdi.

Sofya Telekomünikasyon, Plevne Tıp ve Varna Ekonomi Üniversiteleri ile Protokol İmzalandı

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar ve beraberindeki heyet, Sofya’nın bir diğer köklü üniversitesi Telekomünikasyon ve Postacılık Üniversitesine de ziyarette bulundu.

Üniversitenin Rektörü Prof. Dr. Miglena Temelkova, konuklarına, üniversitenin eğitim ve araştırma faaliyetlerine ilişkin bilgi verdi.

Bulgaristan’ın en eski ve en köklü teknik okulu olduklarını belirten Temelkova, bununla birlikte yeniliklere de büyük önem verdiklerini ifade etti. Temelkova, Ankara Üniversitesi ile eğitim ve araştırma alanlarında her türlü iş birliğine açık olduklarını dile getirdi. Temelkova, “Şu ana kadar Türkiye’den önde gelen bir partner arayışı içerisindeydik. Sizlerin bu ziyaretinizden sonra çok köklü bir Türk üniversitesi ile iş birliğini başlatmış olacağız” ifadelerini kullandı.

Rektör Ünüvar da Ankara Üniversitesinin yetkin olduğu alanlarla ilgili bilgi vererek, iş birliği yapılabilecek konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Görüşmenin ardından, rektörler tarafından iki üniversite arasında akademik iş birliği protokolü imzalandı.

Ankara Üniversitesi heyeti, daha sonra Telekomünikasyon ve Postacılık Üniversitesi yöneticileri ile birlikte üniversitenin müzesini gezdi. Rektör Ünüvar, ev sahibi rektöre, Ankara Üniversitesinin sembolü Güneş Kursu hediye etti.

Ankara Üniversitesi heyeti, Bulgaristan temasları sırasında Plevne Tıp Üniversitesi ve Varna Ekonomi Üniversitesi ile de akademik iş birliği protokolü imzaladı.

 

 

 

 

 

https://x.com/AnkaraUni/status/1796250437819187225?t=zfEsoAysiblyYYhhe_bMbg&s=35

Diğer

tümünü görüntüle