Ankara Üniversitesi ile Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesinin Yakın İş Birliği Sürüyor

Genç üniversitelerin gelişiminin desteklenmesi için Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından hayata geçirilen “YÖK Anadolu Projesi”nde bir yılı aşkın süre geride kalırken, proje kapsamında eşleşen Ankara Üniversitesi ile Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi arasında pek çok alanda gerçekleştirilen iş birlikleri başarılı bir şeklide devam ediyor.

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hicabi Kırlangıç, Nahçıvan programı dönüşü Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdülhalik Karabulut ve yönetimi ile bir araya geldi. Toplantıda, “YÖK Anadolu Projesi” kapsamında yürütülen ortak eğitim çalışmaları ele alındı, ileriye dönük beklentiler konuşuldu.

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdülhalik Karabulut, toplantıda yaptığı konuşmada, Ankara Üniversitesi ile yürüttükleri “YÖK Anadolu Projesi”nin başarılı bir şekilde ilerlediğini söyledi. Öğrenciler arasında ciddi bir memnuniyet olduğunu ifade eden Karabulut, “Bizi memnun eden en önemli hususlardan biri de şu; öğrencilerimizin Ankara Üniversitesi öğretim üyelerinden ders aldıklarında daha fazla heyecanlandıklarını, daha fazla memnuniyet duyduklarını görüyoruz. Bunun için memnuniyet anketi yaptık. Ciddi anlamda memnuniyet var. Herhangi bir sıkıntı yaşamadık” dedi.

Eczacılık, İslami İlimler, Eğitim, Sağlık Bilimleri ve Fen Edebiyat Fakültelerinde minimum 2 ders olmak üzere şu anda 10 dersin Ankara Üniversitesi akademisyenlerince verildiğini kaydeden Karabulut, “Ankara Üniversitesinden daha fazla akademisyenin yüz yüze ders için Ağrı’ya gelmesini bekliyoruz” diye konuştu.

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar ise, genç üniversitelerle bir araya gelmeyi ve onlara katkı sağlamayı çok önemsediklerini dile getirdi.

“YÖK Anadolu Projesi”nde Hakkari ve Ağrı İbrahim Çeçen Üniversiteleri ile eşleştiklerini anımsatan Ünüvar, “Pandemi dönemine denk gelince yüz yüze çok fazla ders yapma imkânımız olmadı ama bundan sonra rutine döndükçe Ağrı ile daha yakın bir iş birliğimiz olacak. Nihayetinde biz beşeri sermayeye katkı sağlıyoruz. Ülkemizde değişik kademelerde gerek kamu gerek özel sektör gerekse kendi işini yapacak arkadaşların en nitelikli şekilde yetişmesi bağlamında çalışmalar yapıyoruz. Çünkü üniversiteler bu çalışmaların membaıdır” ifadelerini kullandı.

Ankara Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hicabi Kırlangıç da projenin başlangıcından bugüne kadar devam eden süreç hakkında bilgi verdi.

Nahçıvan heyetinde bulunan Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Yıldız ve İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu ile beraberlerindeki öğretim üyelerinin de katıldığı toplantı, soru-cevap bölümüyle devam etti.

Ankara Üniversitesi, Gazi Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi rektörleri ve beraberindekiler, Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, Erzurum Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Çakmak ve YÖK Üyesi Prof. Dr. Muammer Yaylalı’ya da nezaket ziyaretinde bulundu.

 

 

Diğer

tümünü görüntüle