Ankara Üniversitesi ile Azerbaycan Teknik Üniversitesinden “Çift Diploma” Protokolü

Ankara Üniversitesi ile Azerbaycan Teknik Üniversitesi arasında, bilgisayar mühendisliği alanında uluslararası ortak lisans eğitimine ilişkin protokol imzalandı. Protokole göre, lisans eğitiminin 2 yılını Azerbaycan’da, 2 yılını Türkiye’de okuyacak olan öğrenciler, başarılı oldukları takdirde her iki üniversitenin diplomasını da almaya hak kazanacak.

“Yükseköğretim Kurumlarının Yurt Dışı Yükseköğretim Kurumlarıyla Ortak Eğitim-Öğretim Programlarına Dair Yönetmelik” hükümleri çerçevesinde YÖK’ün onayı ile hazırlanan protokolün imza töreni, çevrim içi gerçekleştirildi. Bilgisayar mühendisliği alanında çift diplomaya yönelik uluslararası ortak lisans programına yönelik protokol, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar ve Azerbaycan Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vilayet Veliyev arasında imzalandı.

 

 

Protokole göre; Azerbaycan vatandaşı olan öğrencilerin ortak programa katılabilmeleri için Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Sınav Merkezi sınavlarından yeterli puanı almaları, ayrıca Ankara Üniversitesinin yurt dışından öğrenci kabullerinde temel aldığı sınavlardan birinden asgari başarı koşulunu sağlamış olmaları gerekiyor. Orta öğretimini Türkiye’de tamamlamış olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrenciler ise, ortak programa, YKS sonuçlarına göre ÖSYM tarafından yerleştirilecek. Buna ek olarak, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrencilerin Azerbaycan Teknik Üniversitesinin asgari kabul koşullarını da sağlamaları gerekiyor.

2 Yıl Azerbaycan’da, 2 Yıl Türkiye’de Eğitim

Eğitim dili İngilizce olacak programa katılacak öğrenciler, 1 ve 2. sınıfı Azerbaycan Teknik Üniversitesinde, 3 ve 4. sınıfı ise Ankara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde birlikte okuyacak. Ortak eğitim-öğretim programını başarıyla tamamlayan her öğrenciye, Azerbaycan Teknik Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi tarafından birbirinden bağımsız çoklu (double diploma) bilgisayar mühendisliği diploması verilecek.

 

 

“Bu Protokolle Kardeşliğimizi İleri Bir Boyuta Taşımış Olacağız”

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, imza töreninde yaptığı konuşmada, çift diploma ile ilgili uzun süredir sürdürdükleri çalışmayı nihayete erdirmenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti.

Azerbaycan’daki iktisat, teknik ve tıp üniversiteleriyle yakın iş birliği içerisinde çalıştıklarını dile getiren Ünüvar, “Her görüşmede çift diploma gündemimize geliyordu. Biz de Ankara Üniversitesi yönetimi olarak bu konuda çalıştık ve konuyu nihayete erdirdik. Bugün de imzalıyoruz. Bu bizim çift diploma ile ilgili üniversite klavuzunda çıkacak ilk programımız olacak. Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’ne öğrenci alacağız. Öğrenciler 2 yılı Azerbaycan’da, 2 yılı Türkiye’de okuduktan sonra çift diploma alacaklar. Biz aslında bununla Türkiye ile Azerbaycan arasında zaten çok yoğun bir şeklide farklı gündem maddeleriyle karşımıza çıkan kardeşlik olgusunu eğitimde de çok ileri bir boyuta taşımış olacağız. Burada yetişecek çocuklarımız hem Türkiye için hem de Azerbaycan için çok güzel şeyler yapacak. Malum yeni gelişmeler oluyor. Azerbaycan’da Dağlık Karabağ Bölgesi özgürlüğüne kavuştu. Orada da çok nitelikli yetişmiş kişilere ihtiyaç var. İşte bu esasında tam da ona hizmet edecek” dedi.

 

“Güzel Adımlar Atacağız”

Azerbaycan Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vilayet Veliyev de programın uzun süren ikili müzakereler sonunda kabul edildiğine dikkat çekerek, “Biz bu istikamette çok güzel adımlar atacağız. Bu protokol hem Azerbaycan Teknik Üniversitesine hem de Ankara Üniversitesine büyük imkânlar sağlayacak” diye konuştu.

Türkiye’deki üniversitelerin bütün imkânlarıyla Azerbaycan Teknik Üniversitesinin yanında olmasını istediklerini kaydeden Veliyev, “Protokolün hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum, hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

 

 

İmza törenine Ankara Üniversitesinden katılan Azerbaycan-Türkiye Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Prof. Dr. Ehliman Emiraslanov ise, protokolün hayırlı olması temennisinde bulundu. Protokolün imzalanacağını Ankara Üniversitesini ziyaretinde tesadüfen öğrendiğini ifade eden Emiraslanov, “Benim için de sürpriz oldu. Tebrik ediyorum. İmzalanan protokolün güzel neticelerini önümüzdeki dönemde çok daha iyi göreceğimize inanıyorum” dedi.

Diğer

tümünü görüntüle