Ankara Üniversitesi ile Bakü Devlet Üniversitesi Akademik İş Birliği Protokolü İmzaladı

Ankara Üniversitesi ile Azerbaycan’ın Bakü Devlet Üniversitesi arasında akademik iş birliği protokolü imzalandı.

Rektörlük Toplantı Salonundaki imza törenine; Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar ve Bakü Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Elçin Babayev ile her iki üniversitenin yetkilileri katıldı.

Rektör Ünüvar, Bakü Devlet Üniversitesinin, fen, mühendislik, sağlık ve sosyal bilimler alanlarındaki güçlü yönleriyle Türkiye’nin en köklü üniversiteleri arasında yer alan Ankara Üniversitesinin Azerbaycan’daki benzeri niteliğinde olduğunu ifade etti.

Azerbaycan Millî Lideri Haydar Aliyev’in de mezun olduğu Bakü Devlet Üniversitesinin hem Azerbaycan hem de Türkiye için son derece önemli bir yükseköğretim kurumu olduğunu belirten Ünüvar, “Ankara Üniversitesi olarak, Azerbaycan’la eğitim alanında çok yakın iş birliklerimiz var. Pandemi döneminde özellikle çok kritik bir karar alarak, kendi derslerimizi öğrencilerimize hangi şartlarda sunuyorsak Azerbaycan’daki iş birliği içerisinde olduğumuz üniversite öğrencilerine de aynı şartlarda sunduk. Ve bundan çok büyük memnuniyet duyulduğunu da gördük” ifadelerini kulandı.

“Rafları Süsleyen Metinler Olarak Kalmayacak”

İki ülke arasındaki kardeşlik hukukunun her şeyin ötesinde olduğunu vurgulayan Ünüvar, şöyle devam etti:

“Cumhurbaşkanlarımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile Sayın İlham Aliyev’in ne kadar yakın bir iş birliği içinde olduğunu zaman zaman müşahede ediyoruz. Halklarımız arasında da çok yakın bir ilişki var. Eğitim alanında da çok yakın bir iş birliği var. İnanıyorum ki Ankara Üniversitesi ile Bakü Devlet Üniversitesi arasında atacağımız bu imzalar, sadece rafları süsleyen metinler olarak kalmayacak. Aynı zamanda her iki ülke vatandaşına, her iki ülke bürokrasisine, devlet yöneticilerine örnek teşkil edecek çalışmaları da beraberinde getirecektir. Ben bu sebeple, atacağımız imzaların son derece önemli olduğuna ve çok verimli bir iş birliğine kapı açacağına inanıyorum.”

“Birlikte Güzel İşlere İmza Atacağız”

Bakü Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Elçin Babayev de Ankara Üniversitesinde olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “İki kardeş ülkenin en önemli üniversitelerinin iş birliği yapması günümüzün talebidir. Belki de gecikmiş bir iş birliğidir. Ancak geç olsun, güç olmasın. Ben inanıyorum ki biz bundan sonra imkânlarımızı birleştirip, birlikte güzel işlere imza atacağız” dedi.

Konuşmaların ardından Ünüvar ve Babayev, akademik ve bilimsel konularda bilgi ve deneyim paylaşımı; karşılıklı akademik personel değişimi, öğrenci değişimi, ders, toplantı, araştırma ve benzeri faaliyetler düzenlenmesi; ortak araştırma projeleri ve bilimsel toplantılar düzenlenmesi gibi konuları kapsayan protokol metnini imzaladı. İmza töreni, karşılıklı hediye takdimi ve anı fotoğrafı çektirilmesiyle sona erdi.

 

 

https://twitter.com/AnkaraUni/status/1559519555877277696?cxt=HHwWgMC4xb-xw6QrAAAA

Diğer

tümünü görüntüle