Ankara Üniversitesi ile Hacettepe Üniversitesi Arasında İş Birliği Protokolü

Ankara Üniversitesi ile Hacettepe Üniversitesi arasında, “Araştırma Üniversitesi” olarak eşleştirildikleri öncelikli sektörler ve alt çalışma alanlarında güçlü yanlarını birleştirerek, ikili bilimsel araştırma projeleri geliştirmelerini amaçlayan iş birliği protokolü imzalandı.

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Rektörlük Yönetim Kurulu Salonu’nda düzenlenen imza töreninde, Ankara Üniversitesi ile Hacettepe Üniversitesinin sadece Ankara’nın değil, dünyanın önde gelen iki üniversitesi olduğunu söyledi.

Her iki üniversitenin de hem sosyal hem fen-mühendislik hem sağlık bilimleri alanlarında çok güçlü olduğu alanlar bulunduğuna işaret eden Ünüvar, “O alanlarla ilgili Hacettepe Üniversitemiz ile ortak çalışmalar, ortak projeler yürütmek üzere bir iş birliği protokolü imzalıyoruz” dedi.

Ünüvar, tüm akademik hatta idari personel arasında iş birliğini de kapsayacak çok kapsamlı bir iş birliğine imkân sağlayacak protokolün hem Ankara Üniversitesi hem Hacettepe Üniversitesi hem de ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olması temennisinde bulundu.

Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Cahit Güran da iki güçlü, kardeş ve komşu üniversitenin imkânlarını bir araya getirmesi ve iş birliği alanlarında daha güçlü bir şekilde koordine olmasının çok değerli olduğunu kaydetti.

Bu konuda çaba harcayan herkese teşekkür eden Güran, “Bundan sonrası, araştırmacıların, akademik ve idari personelin bu konudaki iş birliğini daha somut noktalara doğru getirecek adımları atmasına bağlı. Biz takipçisi olacağız. Rektörler olarak üstümüze düşen gerek kamu nezdinde gerek iş dünyası nezdinde gerekli kontakları, gerekli görüşmeleri yaparak bu iş birliği protokolünün daha işlevsel hale gelmesi için elimizden geleni yapacağız” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Ünüvar ve Güran, her iki üniversite arasında, Yükseköğretim Kurulu tarafından “Araştırma Üniversitesi” olarak eşleştirildikleri öncelikli sektörler ve alt çalışma alanlarında güçlü yanlarını birleştirerek, ilgili usul ve esaslar çerçevesinde ikili bilimsel araştırma projeleri gerçekleştirmelerini amaçlayan protokolü imzaladı.

Ankara Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesinden rektör yardımcılarının hazır bulunduğu imza töreni, anı fotoğrafı çektirilmesiyle sona erdi.

 

 

 

 

Diğer

tümünü görüntüle