Ankara Üniversitesi ile HAVELSAN İş Birliği Protokolü İmzaladı

Türkiye’nin en köklü üniversitelerinden Ankara Üniversitesi ile savunma, bilişim ve siber güvenlik alanlarında yeni nesil teknolojiler üreten HAVELSAN arasında iş birliği protokolü imzalandı.

HAVELSAN’da düzenlenen imza törenine; Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, HAVELSAN Genel Müdürü Dr. Mehmet Akif Nacar ile üniversite ve şirket yöneticileri katıldı.

İmza töreninde konuşan Rektör Ünüvar, çok önemli işlere imza atan HAVELSAN’ın, özellikle savunma sanayi ve yazılım sektöründeki çalışmalarıyla ülkemizin gurur kaynağı olduğunu ifade etti.

“Bu Protokolün Bir Başlangıç Olmasını Umut Ediyorum”

Bu protokolle, Ankara Üniversitesinin akademik birikimi ile HAVELSAN’ın icra kabiliyeti arasında çok önemli bir ilişki kurulacağının altını çizen Ünüvar, “Artık yaptığımız her işin mutlaka güçlü bir akademik geri planının olması gerekiyor. Zira yaptığımız işlerin en gerçekçi şekilde sahada yansımaları ancak güçlü bir bilimsel destekle olabilir. Bu çerçevede biz de Ankara Üniversitesi olarak HAVELSAN’la önemli bir protokole imza atacağız. Bu protokolün bir başlangıç olmasını umut ediyorum” dedi.

Ankara Üniversitesinin gerek sağlık gerek sosyal bilimler gerekse mühendislik ve fen bilimlerinde çok güçlü bir üniversite olduğuna dikkat çeken Ünüvar, “Cumhuriyet döneminde bizzat Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatıyla kurulan bir üniversiteyiz. Bu çerçevede sahip olduğumuz bütün akademik birikimleri her türlü kurumumuzun emrine sunmaktan çok büyük onur duyarız. Ankara Üniversitesinin temel misyonlarından birisi de devletimize, milletimize hizmet eden kurum mensuplarına destek olmaktır” ifadelerini kullandı.

Protokolün hayırlı olması temennisinde bulunan Ünüvar, iş birliğinin artarak devam etmesini dilediğini kaydetti.

“Daha Güçlü, Daha Güzel Yarınlara…”

HAVELSAN Genel Müdürü Dr. Mehmet Akif Nacar da Ankara Üniversitesi ile protokol imzalamaktan büyük onur duyduklarını ifade etti. Özellikle yazılım, bilişim, elektrik-elektronik mühendisliği gibi alanlarda Ankara Üniversitesinin mezunları ile çalışma fırsatı bulduklarını ifade eden Nacar, “Önümüzdeki dönemde inşallah oyun değiştirici teknolojileri hep birlikte geliştirmek üzere Ankara Üniversitemizle yakın bir diyalog gerçekleştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Hem yazılım hem bilişim hem de savunma teknolojileri alanlarında önemli iş birliği potansiyeli olduğunu vurgulayan Nacar, “Ülkemizin bu alanlarda özellikle çok fazla insan kaynağına ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Gelecekte bu ihtiyaç artarak devam edecek. Bu anlamda HAVELSAN’ın da bir okul gibi burada yetiştirdiği mühendisler, sektöre kazandırdığı projeler, ürünler ortada. İnşallah bu protokol vesilesiyle; ülke olarak, savunma sanayi olarak daha güçlü, daha güzel yarınlara hep birlikte adım atmış oluruz. Bu protokolün ve iş birliğinin kurumlarımız adına hayırlı olmasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

Ünüvar ve Nacar, konuşmaların ardından, tarafların eğitim, ürün, çözüm ve imkânlarından karşılıklı olarak faydalanmasını ve ortak Ar-Ge projeleri geliştirilmesini hedefleyen protokolü imzaladı. Daha sonra HAVELSAN ürünlerinin sergilendiği showroom gezildi.

 

 

Diğer

tümünü görüntüle