Ankara Üniversitesi ile Karaganda Buketov Üniversitesi İş Birliği Protokolünü Yeniledi

Ankara Üniversitesi ile Kazakistan’ın Karaganda Buketov Üniversitesi arasında 2013 yılında imzalanan ve 2023 yılında süresi sona eren ikili iş birliği protokolü yenilendi.

Karaganda Buketov Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nurlan Dulatbekov ve beraberindeki heyet, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar’ı ziyaret etti.

Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Yasemin Kepenekci ve Prof. Dr. Orhan Çelik, Dış İlişkiler Koordinatörü Prof. Dr. Oğuz Güngör, İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Rafet Özkan ve Teknoloji Transfer Ofisi Koordinatörü Prof. Dr. Aytuğ Okumuş’un da yer aldığı görüşmede, Ankara Üniversitesi ile Karaganda Buketov Üniversitesi arasındaki eğitim iş birliklerinin geliştirilmesine yönelik konular ele alındı.

Rektör Ünüvar, iki üniversite arasında 2013 yılında imzalanan iş birliği protokolünün 2023 yılında sonlandığı bilgisini verdi. Bugün bu protokolü yenilediklerini belirten Ünüvar, “Özellikle her iki üniversite için de önde olan konularla ilgili yoğun çalışacağız. Arkeoloji, Rus dili, Türk dili, Siyasal Bilgiler Fakültemizin ilgili bölümleriyle ilişkili çok yoğun çalışmalar yapacağız” dedi.

Ünüvar, Karaganda Buketov Üniversitesinin Kazakistan’daki 5 araştırma üniversitesinden biri olduğunu, Ankara Üniversitesinin de Türkiye’deki 23 araştırma üniversitesi arasında yer aldığını belirterek, “Her iki üniversitenin de öne çıkan özellikleri var. İnşallah bu protokolle bunları canlandıracağız. Sürekli işleyen ve yoğun çalışmalar yaptığımız bir protokol olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

Karaganda Buketov Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nurlan Dulatbekov ise, Karaganda Buketov Üniversitesinin Kazakistan’ın en eski üniversitelerinden biri olarak, çok köklü bir geleneğe sahip olduğunu vurguladı.

Karaganda Buketov Üniversitesinin 13 fakültesi, 14 bin öğrencisi ve 2 bin civarında akademik personeli bulunduğunu ifade eden Dulatbekov, iki üniversite arasında pek çok alanda iş birliği fırsatı bulunduğunu dile getirdi. Dulatbekov, iki ülke ve üniversite arasında dostluğun ebedi olması temennisinde bulundu.

Ünüvar ve Dulatbekov, daha sonra, öğrenci ve akademisyen değişimi ile ortak bilimsel çalışmalar yapılmasını temel alan ikili iş birliği protokolünü imzaladı. Protokolün imzalanmasının ardından anı fotoğrafı çektirildi.

 

 

https://x.com/AnkaraUni/status/1797933843883884837

Diğer

tümünü görüntüle