Ankara Üniversitesi ile Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi İş Birliği

Ankara Üniversitesi ile Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi arasında iş birliği protokolü imzalandı.

İlişkileri desteklemek, geliştirmek ve gerektiğinde öğretim üyesi görevlendirilmesine ilişkin usul ve esasları belirlemek amacıyla yapılan protokolü, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alpaslan Ceylan ve Rektör Vekili Prof. Dr. Asılbek Kulmırzayev imzaladı.

Rektör Ünüvar, Rektörlük Toplantı Salonu’ndaki imza töreninde, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesinin çok başarılı işler yaptığını söyledi. Ünüvar, “Türkiye’nin eğitim imkânlarından kardeş Türk Cumhuriyetlerinin yararlanması bizim için önemli ülkülerden birisi. Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi de bu çerçevede bizim çok değer verdiğimiz bir üniversite” dedi.

Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi ile iş birliğinden büyük memnuniyet duyduklarını ifade eden Ünüvar, “Ankara Üniversitesi olarak elimizden ne geliyorsa onu yapmak için uygun adımları atacağız” ifadesini kullandı.

İş birliği kapsamında yapılabilecek ilk işin, Türk dünyasının birbirini anlayabilmesini sağlamak olduğunu vurgulayan Rektör Ünüvar, şöyle devam etti:

 

“Maalesef biz Kırgızları, Kırgızlar da bizi anlayamıyor. O coğrafyanın ortak dili Rusça. Hâlbuki Türkçe olması lazım. Ortak bir paydada buluşacağımız bir ortamı sağlamamız lazım. Ankara Üniversitesi ve Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi olarak bu çerçevede bir çalışma başlatabiliriz.”

Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alpaslan Ceylan da Ankara Üniversitesinin Türkiye’nin göz bebeği üniversitelerinden biri olduğunu kaydetti.

Ankara Üniversitesi ile ilişkileri daha fazla artırma amacında olduklarını ifade eden Ceylan, “Ankara Üniversitesi ile tıp, sosyal ve fen gibi iş birliği yapabileceğimiz çok fazla alan var. Kırgızistan özellikle sosyal alanlarda bakir bir alan. Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesinden gençlerin yüksek lisans ve doktorada konu bulmakta sıkıntı çekmeyeceği ve orijinal konular bulabileceği bir alan. Bu anlamda Ankara Üniversitesi ile ortak işlere, ortak projelere imza atma şansına sahibiz. İnşallah bu konularda daha ileri adımlar atacağımızı düşünüyorum” diye konuştu.

Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Asılbek Kulmırzayev ise, Ankara Üniversitesinin Kırgızistan’da herkes tarafından bilinen bir üniversite olduğuna dikkati çekti.

Üniversite olarak kendilerine çok büyük hedefler belirlediklerini dile getiren Kulmırzayev, “Bu hedeflere ulaşmak için kardeş Türkiye’nin üniversitelerinin yardımına ihtiyacımız var. Bu protokol çerçevesinde inşallah iş birliğimizin güçleneceğine inanıyorum” dedi.

 

 

Diğer

tümünü görüntüle