Ankara Üniversitesi ile Kolombiya’nın Quidío Üniversitesi Arasında İş Birliği Protokolü

Ankara Üniversitesi ile Kolombiya’nın Quidío Üniversitesi arasında, akademik iş birliği protokolü imzalandı. İmza töreninde, Quidío Üniversitesinden Türkiye’nin 100. yılına özel “Türk Haftası” etkinliği teklifi geldi.

Rektörlük Toplantı Salonu’ndaki imza töreni; Türkiye-Kolombiya Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı, İstanbul Milletvekili Canan Kalsın, Kolombiya’nın Ankara Büyükelçisi Julio Aníbal Riaño, Quidío Üniversitesi Rektörü José Fernando Echeverry Murillo, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, rektör yardımcıları, ziraat fakültesi dekanı ve genel sekreterin katılımıyla gerçekleştirildi.

Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Canan Kalsın, yaptığı konuşmada, Türkiye ile Kolombiya arasında mesafeler uzak olsa da her iki ülke insanlarının kültür olarak birbirine çok yakın olduğunu ifade etti.

Kalsın, protokolün hayırlı olması temennisinde bulunarak, iki ülke arasında iş birliğinin daha da güçleneceğine inandığını kaydetti.

Kolombiya’nın Ankara Büyükelçisi Julio Aníbal Riaño ise, Kolombiya ile Türkiye arasındaki dostluğun bu protokolle somut bir hal aldığını, imzalanan anlaşmanın ilişkileri geliştirmek için çok önemli bir araç olacağını dile getirdi.

Önümüzdeki yılın Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılı olacağını anımsatan Riaño, Quidío Üniversitesinde düzenlenecek “Türk Haftası” etkinliğinin de bu kutlamalara ayrı bir anlam katacağını ifade etti. Riaño, “Büyükelçiliğimiz, bu ilişkilerin gelişmesine her zaman destek olmaya devam edecektir” dedi.

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar da Türkiye ile Kolombiya arasında gayet iyi ilişkiler bulunduğuna dikkat çekti.

Türkiye Cumhuriyeti’nin en önemli üniversitelerinden birisi olan Ankara Üniversitesinin de Latin Amerika ülkeleri ile çok yakın ilişkilerinin söz konusu olduğunu belirten Ünüvar, “Türkiye’de yerleşik Latin Amerika büyükelçilerinin hepsinin çok iyi bildiği bir gerçek var ki Ankara Üniversitesinin çok güçlü bir Latin Amerika Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (LAMER) var. Bugünkü protokolle biz Türkiye ile Kolombiya arasındaki ilişkilere yeni bir tuğla daha koyacağız” şeklinde konuştu.

Quidío Üniversitesi Rektörü José Fernando Echeverry Murillo ise, Ankara Üniversitesi ile spesifik alanlarda çalışmayı ve somut iş birliğine dayalı bir protokol sürecini geliştirmeyi umduklarını kaydetti. Üniversite bünyesinde bir “Türk Haftası” etkinliği gerçekleştirmeyi arzu ettiklerini dile getiren Murillo, şunları söyledi:

“10-14 Nisan 2023 tarihleri arasında düzenlemeyi planladığımız ‘Türk Haftası’ etkinliğinde Türk kültürüne özgü unsurları tanıtabiliriz. Bu hafta içerisinde tarihi, kültürel etkinlikler, konferanslar düzenleyebiliriz. Quidío Bölgesel Yönetiminin de katıldığı bir organizasyon düzenleyebiliriz. ‘Kültür Haftası’nı yapmak için ne gerekiyorsa biz Quidío Üniversitesi olarak üstlenmeye hazırız.”

Konuşmaların ardından Ünüvar ve Murillo tarafından akademik iş birliği protokolü imzalandı. İmza töreni, karşılıklı hediye takdimi ve anı fotoğrafı çektirilmesiyle sona erdi.

 

 

 

Diğer

tümünü görüntüle