Ankara Üniversitesi ile Pretoria Üniversitesi Akademik İş Birliği Protokolü İmzaladı

Ankara Üniversitesi ile Güney Afrika’nın önde gelen üniversitelerinden Pretoria Üniversitesi arasında akademik iş birliği protokolü imzalandı.

Pretoria Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Themba Mosia, Maarif Vakfı temsilcileri ile birlikte Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar’ı ziyaret etti.

Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Orhan Çelik ve Prof. Dr. Halil Özdemir ile Dış İlişkiler Koordinatörü Prof. Dr. Oğuz Güngör’ün de katıldığı görüşmede, iki üniversite arasında yapılabilecek iş birliği imkânları ele alındı. Görüşmenin ardından protokol imza törenine geçildi.

Rektör Ünüvar, imza töreninde yaptığı konuşmada, her iki üniversitenin de kendi bölgesinin ve ülkesinin önemli üniversiteleri arasında olduğunu vurguladı.

Protokolün Türk Milleti için önemli bir gün olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na denk gelmesinden de ayrıca mutlu olduklarının altını çizen Ünüvar, “Bu protokolün imzalanmasını özellikle büyükelçilerimiz de çok arzu etti. Ben hem organizasyon için hem de protokolün yeniden imzalanması çabalarından dolayı öncellikle Türkiye’nin Güney Afrika Büyükelçisi Sayın Ayşegül Kandaş’a hususi teşekkürlerimi ifade etmek isterim. Biz belirlediğimiz alanlarla ilgili çok ciddi şekilde çalışıp, inşallah hem Pretoria Üniversitesi hem Ankara Üniversitesi hem Türkiye hem de Güney Afrika için çok önemli gelişmelere kapı açmayı düşünüyoruz” dedi.

Rektör Ünüvar, imzalanacak protokolün her iki rektörün, her iki ülkenin akademisyenlerinin ve her iki ülkenin devlet temsilcileri olan büyükelçilerin desteğiyle kâğıt üzerinde kalan bir protokol olmayacağına; yeni araştırmalar, projeler ve makaleler için ivme kazandıracak bir protokol olacağına inandığını kaydetti.

Pretoria Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Themba Mosia ise, imzalanacak protokolün her iki üniversitenin ilişkilerinde yeni bir başlangıç olacağını ifade etti.

Protokolü “tarihi bir olay” olarak nitelendiren Mosia, “Eğitimin kalitesinin artırılması için Pretoria Üniversitesi her türlü sorumluluğu almaya hazırdır. Ankara Üniversitesi de mükemmel araştırma ve eğitim kalitesiyle bilinen bir üniversitedir. Üniversiteniz tarafından bizim paydaş olarak kabul edilmemiz de bizim için memnuniyet verici bir olaydır” ifadelerini kullandı.

Ankara Üniversitesi ile Pretoria Üniversitesinin birlikte yapacağı çalışmalar sonucunda insanların hayatına dokunacak güzel işler ortaya konulacağının altını çizen Mosia, sözlerini şu ifadelerle sürdürdü:

“Sizin için de özel olan bir günde bu protokol için vakit ayırdığınız için teşekkür ediyorum. Yapılan bu anlaşmanın bütün ülkelerin çocukları için ileride faydalı olacağı için memnuniyet duyuyorum. Üç çocuğun dedesi olarak bugünkü anlaşmanın çocukların geleceğine katkı sağlayacağını düşünüyorum. Sizlere de bu tarihi anlaşma için tekrar teşekkür ediyorum.”

Konuşmaların ardından protokol metni rektörler tarafından imzalandı. Daha sonra anı fotoğrafı çektirildi.

 

 

https://x.com/AnkaraUni/status/1782730182589137036

Diğer

tümünü görüntüle