Ankara Üniversitesi ile Prof. Dr. Asen Zlatarov Üniversitesi Arasında İş Birliği Protokolü İmzalandı

Ankara Üniversitesi ile Bulgaristan’ın Prof. Dr. Asen Zlatarov Üniversitesi arasında, öğrenci ve akademisyen değişimi ile ortak bilimsel çalışmaları temel alan ikili iş birliği protokolü imzalandı.

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Erasmus+ Gençlik Programı İş Birliği Ortaklıkları kapsamında desteklenen, yürütücülüğünü Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesinin üstlendiği, Ankara Üniversitesi ve Bulgaristan’dan Trakia Üniversitesi ile özel sektörden paydaşların yer aldığı “Genç At Uygulayıcılarının Yenilikçi Yöntemlerle Eğitimi Projesi” YEPTİM ile ilgili görüşmeler gerçekleştirmek üzere Bulgaristan’a giden Ankara Üniversitesi heyeti, öncesinde Burgaz şehrinde çeşitli temaslarda bulundu.

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Serdar Öztürk, Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kaan Orhan, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatih Keskin, Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Zafer Kıyan, Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çağdaş Oto, AB Eğitim Programı Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Cafer Yıldırım ve Kızılcahamam Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Öğr. Gör. Ümmet Artuç’tan oluşan heyet, Bulgaristan temaslarına, Türkiye’nin Burgaz Başkonsolosu Tolga Orkun’u ziyaretle başladı.

Rektör Ünüvar, kısa sohbetin ardından, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu olan Orkun’a, üniversitenin sembolü Güneş Kursu ve üniversite rozeti takdim etti.

Burgaz Valisi Neykova ve Belediye Başkanı Nikolov’a Ziyaret

Ankara Üniversitesi heyeti, daha sora, Burgaz Başkonsolosu Tolga Orkun ile birlikte, Burgaz Valisi Prof. Dr. Maria Neykova’ya ziyarette bulundu.

Rektör Ünüvar, aynı zamanda Burgaz Free Universitesi Hukuk Fakültesi Dekanı da olan Vali Neykova’ya Ankara Üniversitesinin çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Vali Neykova, bir akademisyen olarak, Bulgaristan üniversiteleri ile Ankara Üniversitesi arasında yapılacak iş birliğini ve ortak projeleri sonuna kadar desteklediğini ifade etti.

Rektör Ünüvar da Bulgaristan’ın Türkiye’nin sadece sınır değil, kadim komşusu olduğunu belirtti. Akademisyen bir vali ile aynı masa etrafında oturuyor olmaktan büyük memnuniyet duyduğunu ifade eden Ünüvar, bu ziyaret kapsamında Bulgaristan’dan 4 üniversite ile iş birliği protokolü imzalayacaklarını, onun için güçlü bir kadro ile burada olduklarını kaydetti.

Rektör Ünüvar ve beraberindeki heyet, Vali Neykova’nın ardından Burgaz Belediye Başkanı Dimitar Nikolov’u da ziyaret ederek görüşmelerde bulundu.

Heyetler Arası Görüşmede İş Birliği İmkânları Ele Alındı

Ankara Üniversitesi heyeti, Burgaz’daki temaslarına, Prof. Dr. Asen Zlatarov Üniversitesi ile devam etti. Heyetler arası görüşmede, iki üniversite arasında yapılabilecek iş birliği imkânları ele alındı.

Ankara Üniversitesi hakkında bilgi veren Ünüvar, Ankara Üniversitesinin Bulgaristan üniversiteleri ile arasındaki ilişkileri güçlendirecek protokollerle ülkeden ayrılmak istediklerini söyledi. Ünüvar, “Bulgaristan’a gelirken zihnimizdeki yol haritasında özellikle sağlık turizmi alanında iş birliği, ziraat alanında iş birliği ve iletişim alanında iş birliği vardı. Yine ilerleyen zamanlarda, iki ülke halkının da mutluluğunu artıracak konularda birlikte çalışma azmimiz var” dedi.

“Her İki Üniversite İçin de Fırsat”

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sevdalina Turmanova ise, Prof. Dr. Asen Zlatarov Üniversitesi hakkında konuklarını bilgilendirdi. Turmanova, bu ziyaretin iki üniversite için de önemli bir fırsat olduğunu vurguladı. Turmanova, “İnanıyorum ki bugünkü imzalardan sonra her iki taraf için de çok yararlı işler yapacağız” diye konuştu.

Burgaz Başkonsolosu Tolga Orkun da üniversiteler arasındaki iş birliğinin ilerlemesinden büyük memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Mezunu olmaktan her zaman gurur duyduğu Ankara Üniversitesinin heyetini Burgaz’da ağırladıkları için mutlu olduklarını aktaran Orkun, sözlerini şu ifadelerle sürdürdü:

“Dost ve komşu iki ülke Bulgaristan ve Türkiye arasında her açıdan iş birliğini derinleştirecek bir ziyaret olacağına inanıyorum. Bu güzel iş birliğinin etkilerini de önümüzdeki yıllarda göreceğimize olan inancımı ifade etmek isterim.”

Yapılan görüşmenin ardından, Ankara Üniversitesi ile Prof. Dr. Asen Zlatarov Üniversitesi arasında, öğrenci ve akademisyen değişimi ile ortak bilimsel çalışmaları temel alan ikili iş birliği protokolü imzalandı.

 

 

 

https://x.com/AnkaraUni/status/1795432681754554763

 

Diğer

tümünü görüntüle