Ankara Üniversitesi Kızılcahamam Meslek Yüksekokulu Ayşe Bezci Yerleşkesi Açıldı

Ankara Üniversitesi Kızılcahamam Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulunun bir süre önce taşındığı Ayşe Bezci Yerleşkesinin resmi açılışı törenle gerçekleştirildi.

2017-2018 eğitim-öğretim yılında Fizyoterapi Programı ile eğitime başlayan, İş ve Uğraşı Terapisi ile Podoloji Programlarının açılmasıyla öğrenci sayısı artan Kızılcahamam Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, daha önce Ayşe Bezci Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak hizmet veren yerleşkeye taşındı.

İçerisinde öğrenci yurdu ve spor salonunun da bulunduğu, nitelikli ve kaliteli bir eğitim için tüm şartların iyileştirildiği yerleşkenin resmi açılışı için tören düzenlendi.

Açılış öncesinde, Kızılcahamam Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Konferans Salonu’nda, Ankara Üniversitesinin 622. Senato Toplantısı gerçekleştirildi.

Daha sonra yerleşkenin açılış törenine geçildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törene; Ankara Milletvekilleri Lütfiye Selva Çam, Zeynep Yıldız, Zehranur Aydemir, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Kızılcahamam Kaymakamı Nuri Mehmetbeyoğlu, Belediye Başkanı Süleyman Acar, yerleşkenin bağışçısı iş insanı Salih Bezci ile rektör yardımcıları, senato üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Ankara Milletvekili Lütfiye Selva Çam, törende yaptığı konuşmada, Ankara’nın bir evladı olarak kendisini Ankara Üniversitesine çok daha yakın hissetmeye başladığını ifade etti. Yeni yerleşkenin hayırlı olması temennisinde bulunan Çam, Ankara için katma değer üreten Ankara Üniversitesine ve hocalarına ayrı ayrı teşekkür ettiğini dile getirdi.

Ankara Milletvekili Zeynep Yıldız ise, Ankara Üniversitesinin, ilçelerde “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” anlayışını temel alarak, sürdürülebilir istihdamı besleyecek, o ilçenin ekonomik faaliyetlerini destekleyecek meslek yüksekokulları tesis ettiğini kaydetti. Yıldız, ilçeye kazandırılan bu yatırımın, Kızılcahamam’da termal turizmi ve sağlık turizmini çok daha güçlendireceğini dile getirdi.

Ankara Milletvekili Zehranur Aydemir de bugün Kızılcahamam’a çok güzel bir yapı kazandırıldığının altını çizerek, “Bu okul sadece bir meslek yüksekokulu olarak kendi öğrencilerine fayda sağlamayacak, inanıyorum ki Kızılcahamam’daki bütün genç kardeşlerime büyük bir ufuk açacak” dedi.

“Kızılcahamam’a Değer Katan Bir Okul”

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar da Ankara Üniversitesinin, Ankara’nın her bir köşesine hizmet eden bir üniversite olduğuna vurgu yaptı. Kızılcahamam’ın çok önemsedikleri bir ilçe olduğunu belirten Ünüvar, “Burada bir meslek yüksekokulumuz kurulmuştu, bir bölümümüz vardı ve daha sonra bu alanı nasıl genişletebiliriz diye bir arayış içerisine girdik. ‘Acaba yeni bina mı yapalım, başka bir adım mı atalım?’ diye düşünürken Salih Bezci Bey’in annesi adına, rahmetli Ayşe teyzemiz adına yaptırdığı okulla ilgili Millî Eğitim Bakanlığı ile görüştük. Okul bize tahsis ettiler. Gençlik ve Spor Bakanlığımız da yurdu açtı. Bize düşen bir görev vardı; biz edildi. 2 yeni program açtık; İş ve Uğraşı Terapisi Programı ve Podoloji Programı. Sağlığın 3 ana unsuru burada” ifadelerini kullandı.

Rektör Ünüvar, meslek yüksekokulunun Kızılcahamam’a değer katan bir okul niteliğinde olduğuna işaret ederek, şöyle devam etti:

“Bu okul ile Kızılcahamam’ın termal turizmde marka şehir olma çabasına da bir adım attığımızı düşünüyoruz. Dolayısıyla bu bizim için hakikaten son derece değerli bir adım. Bu adıma çok destek veren insan oldu. Onlara ayrı ayrı teşekkür etmek isterim ama bir kişiye de ayrıca teşekkürlerimi sunmak istiyorum. O da Sayın Murat Kurum’dur. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı döneminde gerçekten Murat Bey bize çok destek verdi. Tabii Murat Bey’e giderken yalnız gitmedik, sayın vekillerimiz de hep yanımızdaydı. Hasan Bey’in çok desteği oldu, Cumhurbaşkanı Özel Kalem Müdürümüz. Hakikaten maddi-manevi çok desteklerini gördük.”

Kızılcahamam Kaymakamı Nuri Mehmetbeyoğlu da Kızılcahamam Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu yeni yerleşkesinin hayırlı olması temennisinde bulunarak, emeği geçenlere teşekkür etti.

Kızılcahamam Belediye Başkanı Süleyman Acar ise, “Ben özellikle bu kampüsün ilçemize kazandırılmasında emeği geçen rektörümüze, milletvekillerimize, binayı bağışlayan Salih ağabeye çok teşekkür ediyorum. Açılışımızın hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum” dedi.

Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Yusuf Yaylı da Kızılcahamam Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu hakkında katılımcılara bilgi verdi.

“Eğitime Her Zamankinden Fazla Önem Vermeliyiz”

Hayırsever iş insanı Salih Bezci de ülkemizin geleceğini belirleyecek başarılı gençlerin yetişmesi için eğitim yatırımlarına önem verdiklerini ve bundan sonra da vermeye devam edeceklerini kaydetti. Bugün de Ankara Üniversitesi Kızılcahamam Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokuluna yeni bir bina kazandırdıklarının altını çizen Bezci, “Cumhuriyetimizin 100. yılında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın sürekli gündeme getirdiği Türkiye Yüzyılı hedefi için hepimiz çok daha fazla çalışmalı, eğitime her zamankinden fazla önem vermeliyiz. Çünkü bir derslik açmak bir hapishane kapatmak demektir. Elimizdeki kaynaklar, ülkemizin genç nüfus potansiyeli çok büyük başarılara imza atacağımızın kanıtıdır. Kızılcahamam ve ülkemiz için elimizden geldiği kadar hayır çalışmalarına devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Rektör Ünüvar’a “Fahri Hemşehrilik Beratı”

Açış konuşmalarının ardından, Belediye Başkanı Acar tarafından Rektör Ünüvar’a, “Fahri Hemşehrilik Beratı” verildi. Karşılıklı hediye takdimi sonrası kurdele kesilerek, yerleşkenin açılışı gerçekleştirildi. Rektör Ünüvar ve törene katılan davetliler, derslikleri ve laboratuvarları gezerek bilgi aldı.

Şehitlerin Hatırası “Şehit Ağacı”nda Yaşayacak

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar ve beraberindeki senato üyeleri, açılışın ardından, Pençe-Kilit Harekâtı bölgesinde yaşanan çatışmada şehit olan 12 askerin anısını yaşatmak amacıyla Kızılcahamam’daki “Şehit Ağacı” önünde düzenlenen törene katıldı. Milletvekilleri Lütfiye Selva Çam, Zeynep Yıldız, Zehranur Aydemir, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Kaymakam Nuri Mehmetbeyoğlu ve Belediye Başkanı Süleyman Acar, şehitlerin isimlerinin yer aldığı künyeleri “Şehit Ağacı”na astı.

 

 

 

 

https://x.com/AnkaraUni/status/1739367573572002141?t=VhEtGzCUpB6_av1uAp6dgQ&s=35

Diğer

tümünü görüntüle