HABERLER

22
Mayıs

Ankara Üniversitesi, MÜSİAD ile İş Birliği Protokolü İmzaladı

Ankara Üniversitesi ile Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Ankara Şubesi arasında iş birliği protokolü imzalandı.

Rektör Prof. Dr. Necdet Ünüvar ve MÜSİAD Ankara Şube Başkanı Hasan Fehmi Yılmaz tarafından imzalanan protokolle, üniversite-sanayi iş birliğinin artırılması, katma değeri yüksek projelerin hayata geçirilmesi amaçlanıyor.

 

 

Rektör Ünüvar, üniversitelerin eğitim, araştırma ve topluma katkı olmak üzere üç temel fonksiyonu bulunduğunu belirterek, “Üniversiteler insan yetiştiriyorlar ve yetiştirdiği insanlar ülkeleri yönetiyor. Ülkelerin bulunduğu seviyeyi belirleyen en önemli unsur üniversitelerin yetiştirdiği insan kapasitesidir” dedi.

Ankara Üniversitesinin, sahip olduğu fakülteleri, enstitüleri, araştırma merkezleri ve meslek yüksekokulları ile Türkiye’ye nitelikli insan yetiştiren en önemli eğitim kurumu olduğunun altını çizen Ünüvar, “Doğaldır ki o insanları yetiştirirken staj gibi, toplumda daha sonra görev alacakları işlerle ilgili bir takım faaliyetlere ihtiyaç var. Bu konuda MÜSİAD’dan gelen teklifi memnuniyetle karşıladık. O teklif, proje geliştirme ve çözüm ortaklığı noktasında iş birliği yapma arzusuydu. Biz de gerek lisans gerek yüksek lisans öğrencilerimizin topluma katkı noktasında daha aktif olmasını istiyoruz. Bunu MÜSİAD’ın seçkin üyeleriyle yapmak bizim için de çok önemli” ifadelerini kullandı.

Rektör Ünüvar, Filistin’de yaşanan zulme de değinerek, şunları kaydetti:

“Kudüs’te yanan bir ateş var ve bu ateş mazlumları yakıyor. Bizim de yüreğimizi yakıyor. Filistin bizim için çok önemli bir yer. Ankara Üniversitesinde de çok sayıda Filistinli öğrenci okuyor. Biz şöyle bir kampanya başlatmak istiyoruz. Ankara Üniversitesinde okuyan öğrencilerimize burs imkânı sağlayalım. Onların daha iyi eğitim alaları için. MÜSİAD’ın seçkin üyelerinin de bu noktada çok yardımsever, Filistin davasına karşı muhabbet duyan iş insanlarından oluştuğunu biliyoruz. Bu konuda da MÜSİAD’ın değerli üyelerinden alicenaplık bekliyoruz.”

 

 

MÜSİAD Ankara Şube Başkanı Hasan Fehmi Yılmaz da işletmelerin Ar-Ge ve inovasyon kapasitelerinin artırılmasında üniversite desteğinin çok kıymetli olduğunu belirterek, iş birliği protokolünün hayırlara vesile olmasını diledi. Yılmaz, “Ankara Üniversitesi ile iş birliğinin başlangıcındayız. Buradaki amaçlarımızdan biri öğrencilerimizin teorik olarak okullarda öğrendiğini fırsat bulabilirsek iş yerlerimizde pratiğe dönüştürmek. Bu her iki taraf için de büyük önem arz ediyor. Ülke ekonomisi için de büyük önem arz ediyor. Ülke ekonomisine katma değer sağlayan bir olay” diye konuştu.

Protokol kapsamında Ankara Üniversitesi öğrencilerine MÜSİAD Ankara üyesi firmalarda staj ve bitirme projeleri yürütebilme imkânı sağlanacak. MÜSİAD Ankara bünyesinde bulunan firmaların ihtiyaç duyduğu analiz, fizibilite, kümeleme ve mentorlük çalışmaları gibi faaliyetlerde de Ankara Üniversitesinin teknik ve akademik bilgi birikimi ve tecrübelerinden yararlanılacak.