Ankara Üniversitesi Rektörü Ünüvar’a Lenkeran Devlet Üniversitesinden Fahri Doktora

Azerbaycan Zorunlu Sigorta Kurumu ve Lenkeran Üniversitesi ile birlikte düzenlenecek programlar için Bakü’ye giden Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar’a, Azerbaycan Lenkeran Devlet Üniversitesi tarafından fahri doktor tevdi edildi.  Rektör Ünüvar’a Azerbaycan ziyaretleri kapsamında Rektör Yardımcımız ve Hastaneler Başhekimiz Prof. Dr. Halil Özdemir, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Emine Özmete, Veteriner Fakültesi öğretim üyesi ve BAP Koordinatörümüz Prof. Dr. Necmettin Ünal eşlik etti.

Azerbaycan-Türkiye ilişkilerine verdiği önem ve iş birliklerini ön plana çıkaran çalışmalarından ötürü Rektör Ünüvar’a fahri doktora unvanını layık gördüklerini kaydeden Lenkeran Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Natıq İbrahimov, Ankara Üniversitesinin bilgi birikimi ve tecrübelerinin kendileri için çok önemli olduğunu sözlerine ekledi. İki üniversite arasındaki iş birliklerinin artarak devam etmesi temennisinde bulunan Rektör Ünüvar, Lenkeran Devlet Üniversitesi Rektörü ve yönetim kuruluna teşekkür etti.

Üniversite ziyareti sırasında Azerbaycan Lenkeran Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Natıq İbrahimov ile birlikte Konferans Salonunda öğrencilerle bir araya gelen Rektör Ünüvar, Türkiye Azerbaycan ilişkilerinden bahsederek yakın temasların kurulduğunu, özellikle akademi dünyasında önemli iş birliklerinin olduğunu söyledi. Türkiye’nin en önemli üniversitelerinden biri olan Ankara Üniversitesinin tecrübelerini ve akademik birikimini dost ve kardeş Azerbaycan ile paylaşmaktan çok mutlu olduklarını dile getiren Rektör Ünüvar sözlerine şu şekilde devam etti: “Ankara Üniversitesi olarak çok köklü ve dinamik bir üniversiteyiz. Tecrübe kazanmak için çok uzun zamana ihtiyaç var. Biz de edindiğimiz bu tecrübelerimizi dost ve kardeş üniversitelerle paylaşmayı çok önemsiyoruz. Bizi Lenkeran’a getiren ruh tam olarak bu.”

Rektör Ünüvar Azerbaycan’da Bir Dizi Ziyaret Gerçekleştirdi

İlk olarak Azerbaycan Milletvekili Merhume Ganire Paşayeva’nın ailesine taziye ziyaretinde bulunan Rektör Ünüvar ardından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 40. yılı onuruna Bakü’de düzenlenen resepsiyona katıldı. KKTC Bakü Temsilcisi Büyükelçi Ufuk Turganer tarafından tebriklerin kabul edildiği resepsiyona, Bakü Büyükelçisi Doç. Dr. Cahit Bağcı’da katıldı.

Ziyaretleri kapsamında Bakü’de AYÖS ve TR-YÖS Birincisi olan Tıp Fakültesi öğrencilerimizin aileleri ile bir araya gelen Rektör Ünüvar, geleceğimizin emanetçisi olan öğrencilerle bir arada bulunmaktan memnuniyet duyduğunu söyledi. TR-YÖS Birincisi ve Tıp Fakültesi 1. sınıf öğrencimiz Zahra Nasırlı’nın ailesi Fidan-Maarif Nasırlı’nın evinde gerçekleşen ziyarete TR-YÖS Birincisi ve Tıp Fakültesi 1. Sınıf öğrencimiz Nuray Ahmadzade’nin ailesi ile geçtiğimiz yılın TR-YÖS Birincisi Tıp Fakültesi 2. Sınıf öğrencimiz Nigâr Agazade’nin ailesi de katıldı. Gençleri geleceğe en iyi şekilde hazırlamanın çok önemli olduğuna vurgu yapan Ünüvar, iyi yetişen gençlerin insanlığa da en iyi şekilde hizmet edeceğini kaydetti.

Azerbaycan Zorunlu Sağlık Sigortası Kapsamında Hastane Yönetimi Eğitimi Verildi

Azerbaycan Umummilli Lideri Haydar Aliyev yılına özel olarak 3. Dönem Zorunlu Sağlık Sigortası kapsamında “Hastane Yönetimi Eğitimi”nin açılış programı gerçekleştirildi. Ulu Önder Haydar Aliyev Yılına adanmış Zorunlu Sağlık Sigortası kapsamında Hastane Yöneticiliği Seminer Programında bir konuşma yapan Zorunlu Sağlık Sigortası Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı Zaur Aliyev, Türkiye’nin tecrübelerinden faydalanarak Azerbaycan halkına sunulacak sağlık hizmetlerinin daha kaliteli, etkili ve verimli olmasını amaçladıklarını söyledi.

Programda bir konuşma yapan Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar hem Türkiye hem de Azerbaycan için 2023 yılının önemine işaret ederek Haydar Aliyev ile ilgili anılarından bahsetti. Türkiye’deki Sağlıkta Dönüşüm Programı sayesinde önemli atılımlar yaşandığını anlatan Ünüvar, Türk Sağlık Sisteminin pandemi ve deprem hadiselerine rağmen güçlü bir şekilde ayakta kalmayı başardığını ifade ederek elde edilen bu başarının kurumlarda da kendisini gösterdiğini belirtti.

Azerbaycan Devlet Petrol ve Sanayi Üniversitesinden Rektör Ünüvar’a 100. Yıl Nişanı

Azerbaycan Zorunlu Sigorta Kurumu ve Lenkeran Üniversitesi ile birlikte düzenlenen programlar için Bakü’de bulunan Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar’a Azerbaycan Devlet Petrol ve Sanayi Üniversitesi tarafından 100. Yıl Nişanı takdim edildi. Azerbaycan Eğitim ve İlim Bakanı tarafından uygun görülen nişan, Azerbaycan Devlet Petrol ve Sanayi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vazeh Asgarov tarafından Rektör Ünüvar’ın şahsına takdim edildi.

Azerbaycan ziyareti kapsamında Azerbaycan Devlet Petrol ve Sanayi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vazeh Asgarov’u ziyaret eden Rektör Ünüvar, iki üniversite arasındaki iş birliklerine yönelik görüşmeler gerçekleştirdi. Eğitim ile ilgili yapılacak iş birliklerini çok önemsediklerini ve ilerleyen süreçte bu iş birliklerinden önemli çıktılar elde edileceğini kaydeden Rektör Ünüvar, ülkeleri yöneten kişileri üniversitelerin yetiştirdiğine dikkat çekerek diyalogların geliştirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Rektör Ünüvar: Bilgi ve Tecrübelerimizi Paylaşmaya Her Zaman Hazırız”

Merkez Klinica Başhekimi ve hekimlerle de bir araya gelen Rektör Ünüvar ve beraberindeki heyet, Azerbaycan sağlık sistemi üzerine samimi bir sohbetin gerçekleştirerek Türkiye’nin sağlık sistemi ve Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinin çalışmaları hakkında fikir alışverişinde bulundu. Azerbaycan ziyareti hakkında bilgiler aktaran Rektör Ünüvar sözlerine şu şekilde devam etti: “İcbari Tıbbi Sigorta ile önemli bir çalışma yürütüyoruz ve tecrübe paylaşımı yapıyoruz. Lenkeran Devlet Üniversitesi ile yazılı bir protokolümüz var ve yakın zamanda onu da hayata geçireceğiz. Bunların dışında bir de Adliye Nazırlığı Ekspertiza Kurumu ile Adli Bilimler Enstitüsü Müdürümüz ve orada görev yapan akademisyenlerimizin uzun soluklu bir projesi var. Ankara Üniversitesi olarak 20 kişilik ekibimizle burada bulunuyoruz. Amacımız, tüm bu projeleri en iyi şekilde hayata geçirerek bilgi ve tecrübelerimizi aktarmak.”

Ziyaretleri kapsamında Azerbaycan Milli Meclisini ziyaret ederek Azerbaycan Milletvekilleri ile bir araya gelen Rektör Ünüvar son olarak Azerbaycan TİKA Koordinatörü Fatih Yılmaz ile görüşerek iş birliklerimize ilişkin fikir alışverişinde bulundu. TİKA ve Ankara Üniversitesi ortaklığında yürütülen projelerin değerlendirildiği görüşmede Rektör Ünüvar, İcbari Tıbbi Sigorta ile yürütülen Hastane Yönetimi Eğitiminde TİKA’ya desteklerinden dolayı teşekkürlerini sundu.

 

https://x.com/AnkaraUni/status/1724500664598802622?t=T2CsOViJuOVmDswoUjUNRw&s=35

https://x.com/AnkaraUni/status/1724725677239283865?t=MIUJxFqb_JgwSefLy0C7Vw&s=35

https://x.com/AnkaraUni/status/1724744323336478882?t=iF7Btz40upXEqV0VcclZdw&s=35

https://x.com/AnkaraUni/status/1725108404731986103?t=fqWNYI0k75LxdS71d7LDLQ&s=35

https://x.com/AnkaraUni/status/1725405222250455449?t=L_iML-PktxUtfCxNF-glng&s=35

 

 

 

Diğer

tümünü görüntüle