Ankara Üniversitesi Tarihi Müzesi

Türkiye Cumhuriyeti’nin İlk Üniversitesi olarak, Ülkemizin sanatsal, kültürel ve bilimsel gelişimine katkıda bulunan, kökleri çok derinlere uzanan Ankara Üniversitesi’nin tarihsel serüveninin kilometre taşlarının sergilendiği “Ankara Üniversitesi Tarihi Müzesi” Beşevler Merkez Yerleşkemizde ziyarete açılmıştır…

Müzenin kurulma çalışmaları, Prof.Dr. Semih Baskan’ın ilk başkanlığında başlayıp, Prof.Dr. Maksut Coşkun’un daha sonra başkanlığı devralmasıyla beraber, Prof.Dr. Cemalettin Yaşar Çiftçi, Prof.Dr. Ziya Kenan Bilici, Prof.Dr. Alp Can, Prof.Dr. Sibel Erkal ve Doç.Dr. Cengiz Çetin’in komisyon üyeleri olarak görevlendirilmeleriyle başlamıştır. Uzun çabaların ardından Rektörlük bünyesinde yer alan mekanın tadilatlarından sonra, komisyon üyelerinin ve Müze Uzmanı Servet Sarıaslan’ın çabalarıyla müze yapılandırılmaya, görsel alanlarının tasarımı da Grafiker Hüseyin Türk tarafından hazırlanmaya başlanmış, Fakültelerden ve çeşitli birimlerimizden gelen tarihi özellikleriyle ön plana çıkan objelerle de son halini almıştır.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünün, 13.09.2017 tarih ve 184961 sayılı yazısı ile Özel “Ankara Üniversitesi Tarihi Müzesi” olarak tescillenen müzemiz, Etnaografya Müzesi Müdürlüğü tarafından, 12 Ekim 2017 tarihinde ilk denetimi yapılarak ziyaret edilir hale gelmiştir.

Müzemiz Pazartesi-Çarşamba-Cuma günleri saat: 10.00-12.00 ile 14.00-16.00 saatleri arasında aşağıda yer alan iletişim adresinden randevu alınarak gezilebilir.

Müze randevu ve iletişim için:

ankara@ankara.edu.tr

Diğer

tümünü görüntüle