Ankara Üniversitesi TEKNOFEST Azerbaycan’da

Ankara Üniversitesi, “Tek millet, iki devlet, tek festival” parolasıyla Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlenen Havacılık, Uzay ve Teknoloji festivali TEKNOFEST’te yerini aldı.

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı), Azerbaycan Dijital Gelişim ve Ulaştırma Bakanlığı ile Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının yürütücülüğünde, ülkenin önemli kurum ve firmalarının destekleriyle Bakü Crystal Hall ve Deniz Kenarı Bulvarı Milli Park’ta düzenlenen TEKNOFEST Azerbaycan’a, Türkiye’den pek çok üniversite ile birlikte Ankara Üniversitesi de katıldı. Ankara Üniversitesi standı, festivalin başından itibaren hem Türkiye’den hem de Azerbaycan’dan çok sayıda ziyaretçi ağırladı. Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar ve TEKNOFEST ekibi, ziyaretçilere üniversiteyi ve üniversitenin çalışmalarını anlattı.

Rektör Ünüvar, TEKNOFEST’in, teknoloji çağındaki gençleri özellikle bilime, teknolojiye, üretime, yönelten, yönlendiren, teknolojiyi sevdiren, teknolojik üretimle aslında ülkeye, insanlığa neler yapılabildiğini gösteren çok önemli bir festival olduğunu söyledi.

 

Türkiye’de yıllardır yapılan TEKNOFEST’in bu yıl ilk kez Azerbaycan’da yapıldığına dikkat çeken Ünüvar, “TEKNOFEST, marka değeri yüksek olan bir festival. Hem teknolojiyi hem bilgiyi hem de eğlenceyi buluşturan; gençlerin en çok sevdiği üç unsuru buluşturan bir etkinlik” ifadesini kullandı.

Bakü’de, TEKNOFEST alanında müthiş bir atmosfer olduğunu belirten Ünüvar, “İnsanların gözündeki ışıltı, heyecan fevkalade. Hem stant açanlar kendilerini yoğun bir şekilde tanıtıyorlar, yaptıkları güzellikleri kamuoyu ile insanlıkla paylaşmış oluyorlar hem bunun mutluluğunu yaşamış oluyorlar hem de burayı dolaşanlar yeni gelişmelerin farkına varıyorlar. Bir buluşma noktası. Adeta insanlığa hizmet edenlerle hizmet isteyenlerin buluştuğu nokta. Her yer cıvıl cıvıl. Çok güzel bir organizasyon. Hem 3T Vakfı’nı hem de Azerbaycan tarafını gönülden tebrik ediyorum” şeklinde konuştu.

Ankara Üniversitesi olarak TEKNOFEST Azerbaycan’da yer almaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade eden Ünüvar, şöyle devam etti:

“Ankara Üniversitesi dünyanın her bir köşesiyle çok ilgili ama Türk dünyasıyla özellikle çok ilgili. Azerbaycan ile Türkiye arasında et ve tırnak gibi yoğun bir ilişki var. ‘Tek millet, iki devlet’ veciz ifadesinde de kendini bulduğu gibi; aynı din, aynı dil, aynı kültürden doğmuş iki bağımsız ülkeyiz ama gönül dünyamız bir. Biz de buradayız ve Ankara Üniversitesi olarak o gönül dünyasının bir parçası olmaktan çok mutluyuz. Ayrıca, TEKNOFEST Azerbaycan’ın bir parçası olmaktan da çok mutlu olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Çok yoğun bir ziyaretçi trafiğimiz var. Gelenler, gidenler. Ankara Üniversitesinin yaptıklarını görmek, işitmek istiyorlar. Biz de burada bulunmaktan çok mutluyuz.”

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in katılımıyla gerçekleşen TEKNOFEST Azerbaycan’da, yarışmalarda dereceye girenlere Erdoğan ve Aliyev tarafından ödülleri verildi.

Erdoğan ve Aliyev, yaptıkları konuşmaların ardından birlikte alanındaki stantları ziyaret ederek, sergilenen hava araçları hakkında da bilgi aldı.

Festivalde, Azerbaycan Hava Kuvvetleri, Türk Yıldızları ve Solo Türk ekibinin akrobasi gösterisi düzenlerken, Bakü semalarında Türk bayrağının simgesi hilal ve yıldız çizildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Diğer

tümünü görüntüle