Ankara Üniversitesi TEKNOFEST’te

İstanbul’da düzenlenen dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST’te Ankara Üniversitesi standı ziyaretçi akınına uğradı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile T3 Vakfı tarafından İstanbul Havalimanı’nda gerçekleştirilen TEKNOFEST, festival boyunca 7’den 77’e yüz binlerce teknoloji meraklısını ağırladı. Toplumun tamamında teknoloji ve bilim konusunda farkındalık oluşturmayı, Türkiye’nin bilim ve mühendislik alanlarında yetişmiş insan kaynağını artırmayı hedefleyen TEKNOFEST’in 3. gününde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe ile birlikte teknoloji tutkunlarıyla buluştu.

Ankara Üniversitesi Standına Ziyaretçi Akını

6 yıldır yenilikçi teknolojilere ev sahipliği yapan festivalde paydaş olarak yer alan Ankara Üniversitesi standında öğrenciler tarafından geliştirilen projeler sergilenirken, ziyaretçilerin katılımıyla çeşitli etkinlikler düzenlendi. Süper iletken maglev treni, insansız hava aracı HEDE-F, Hidroket Takımı’nın tasarladığı hidrojenle çalışan yarış aracı, Ziraat Fakültesi öğrencileri tarafından geliştirilen insansız kara aracı “YASUN”, dikey tarım teknolojisi, sanal gerçeklik çalışmaları, kimya deneyleri, DNA izolasyonu, biyolojik mücadele çalışmaları ve uygulamalı güneş saati etkinlikleri küçük büyük herkesten yoğun ilgi gördü.

 

Özvar ve Kotil Ankara Üniversitesi Standında

Festival boyunca ziyaretçi akınına uğrayan Ankara Üniversitesi standı, birçok önemli ismi de ağırladı. Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, standı ziyaret ederek, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar ve öğrencilerden projeler hakkında bilgi aldı. Sergilenen araçların üzerine imza atan Özvar, akademisyen ve öğrencilerle sohbet etti.

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil de standı ziyaret ederek, sergilenen ürünler hakkında öğrencilerden bilgi aldı.

 

 

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, TEKNOFEST’in herkesin heyecanla katıldığı bir etkinlik olduğunu vurguladı. Bu yıl 6.’sı düzenlenen festivalin 5 gün boyunca ülkemizde çok ciddi bir heyecan dalgası oluşturduğunu ifade eden Ünüvar, “TEKNOFEST’e her yaştan kitlenin yoğun ilgi gösterdiğini görüyoruz. Üretenler belki gençler ama yaşlı genç, kadın erkek, çocuk herkes burada” diye konuştu.

 

TEKNOFEST’te çok etkileyici çalışmalar sergilendiğine dikkat çeken Ünüvar, “Gencecik kardeşlerimizin çok yoğun ve güzel bir gayret sonucu ürettiği ürünleri görüyoruz. Bundan da çok mutlu oluyoruz. Ayrıca, burası bir platform gibi. Bir ürün üretiyorsunuz ama sonra bir başka stantta o ürünün daha önce hiç düşünmediğiniz bir yönünü görüyorsunuz ve geliştiriyorsunuz. Dolayısıyla burası aynı zamanda farklı üretim imkânlarını da beraberinde getiren bir platform” şeklinde konuştu.

 

Farklı kategorilerde yarışan Ankara Üniversitesi TEKNOFEST takımlarının yanı sıra diğer yarışmacı stantları ve üniversitelerin stantlarını da ziyaret eden Rektör Ünüvar, günün sonunda Ankara Üniversitesi TEKNOFEST ekibi ile anı fotoğrafı çektirdi.

 

 

 

 

 

 

 

Diğer

tümünü görüntüle