Ankara Üniversitesi TÖMER’den Kaymakam Adaylarına Yabancı Dil Eğitimi

İçişleri Bakanlığınca yurt dışına gönderilecek 109. dönem kaymakam adaylarına, Ankara Üniversitesi Türkçe ve Yabancı Dil Uygulama ve Araştırma Merkezinde (TÖMER) yabancı dil eğitimi veriliyor.

İçişleri Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanlığı ve Ankara Üniversitesi TÖMER iş birliğiyle 17 Temmuz’da başlayan ve 8 Eylül’de tamamlanacak olan kurslarda 98 kaymakam adayı İngilizce, Arapça, Fransızca ve İspanyolca eğitimi alıyor. Kaymakam adaylarından 83’ü İngilizce, 5’i Arapça, 5’i Fransızca, 5’i de İspanyolca öğreniyor.

İçişleri Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanı Hüseyin Çakırtaş ile birlikte TÖMER’i ziyaret ederek, kaymakam adaylarıyla bir araya gelen Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, farklı alanlarda eğitim veren Ankara Üniversitesini güçlü kılan alanlardan birinin de dil eğitimi olduğunu vurguladı.

Ankara Üniversitesi TÖMER’in uluslararası akreditasyona sahip tek TÖMER olduğunun altını çizen Ünüvar, “Yani sizin aldığınız sertifikanın uluslararası niteliği var. Sadece aldığınız sertifika sizin için pek fazla bir şey ifade etmeyebilir ama farklı ülkelere gittiğinizde, aldığınız dil eğitiminin ne kadar nitelikli olduğunu asıl o zaman test edeceksiniz” diye konuştu.

Ünüvar, bu eğitimi, sadece kaymakam adaylarına verilen bir eğitim olarak da düşünmediklerini belirterek, şöyle devam etti:

“Bununla devletimize, milletimize, bayrağımıza hizmet edenlere bir nebze de olsa hizmet ettiğimizi düşünüyorum. Ankara Üniversitesinin böyle bir misyonu da var. Ankara Üniversitesi devletin fikir mutfağı konumunda olan bir üniversitedir. İçişleri Bakanlığımızın değerli mensuplarına eğitim verdiğimiz gibi devletimizin pek çok kurumundan kardeşlerimize, arkadaşlarımıza da bu eğitimleri veriyoruz.”

İçişleri Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanı Hüseyin Çakırtaş da Bakanlığın kaymakam adaylarına yönelik dil kursunda iki dönemdir Ankara Üniversitesi TÖMER ile çalıştığını ifade ederek, “Özellikle 108. dönemde 5 ay gibi çok güzel bir kurs dönemi geçirmiştik. Arkadaşlarımız buraya gelmeden önce deprem bölgesinde de çalıştıkları için 8 haftalık sıkıştırılmış bir program uyguluyoruz. Orada da gayet başarılı olduğumuzu söyleyebiliriz” dedi.

Çakırtaş, kursun ardından yurt dışına gönderilecek kaymakam adaylarının, 8 aydan az olmamak üzere gidecekleri ülkelerde kalacağını dile getirdi.

Ankara Üniversitesi TÖMER Müdürü Prof. Dr. Timur Gültekin ise, kaymakam adaylarının, aldıkları eğitimin farkını gittikleri ülkelerde göreceğini, bu eğitimin çalışma hayatlarında da kendilerine kılavuzluk yapacağını kaydetti.

Konuşmaların ardından Rektör Ünüvar, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olan, ancak bugüne kadar diplomasını almamış olan Eğitim Daire Başkanı Çakırtaş’a diplomasını takdim etti. Program, anı fotoğrafı çektirilmesiyle sona erdi.

 

 

Diğer

tümünü görüntüle