Ankara Üniversitesi, Ürdün Üniversiteleri ile İş Birliği Protokolü İmzaladı

Ankara Üniversitesi ile Ürdün Üniversitesi ve Al-Ahliyya Amman Üniversitesi arasında akademik iş birliği protokolü imzalandı.

Yükseköğretim Yürütme Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Naci Gündoğan ve Prof. Dr. Hüseyin Karaman ile Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Cahit Güran, Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Yıldız, İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu ve Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kurt’un yer aldığı Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar başkanlığındaki heyet, Ürdün Yükseköğretim ve Bilimsel Araştırma Bakanı Azmi Mahafzah’ın davetlisi olarak Ürdün’ü ziyaret etti.

Özvar ve beraberindeki heyet, Ürdün’de Bakan Mahafzah ile bir araya gelerek, iki ülke arasında yükseköğretim alanındaki iş birliğinin geliştirilmesine ilişkin görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede, Türkiye ile Ürdün arasında yükseköğretim alanındaki iş birliği mutabakat muhtırasının en kısa zamanda tamamlanması konusunda görüş birliğine varıldı.

YÖK ile Ürdün Yükseköğretim ve Bilimsel Araştırma Bakanlığı heyetleri arasındaki görüşmelerde de iki ülkenin yükseköğretim sistemlerine ilişkin bilgi paylaşımı yapıldı ve potansiyel iş birliği alanları belirlendi. Heyetler, somut projelerin geliştirilmesi konusunda da görüş alışverişinde bulundu.

“Türkiye-Ürdün Yükseköğretim Forumu” Düzenlendi

YÖK Başkanı Özvar ve beraberindeki heyetin ziyareti sebebiyle Ürdün’ün başkenti Amman’da, “Türkiye-Ürdün Yükseköğretim Forumu” da düzenlendi. Heyetteki Türk üniversitelerinin rektörleri ile Ürdün üniversitelerinin temsilcileri, forumda üniversitelerini tanıttı. Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar da sunum yaparak, katılımcılara Ankara Üniversitesi hakkında bilgi verdi.

İki ülke arasında öğrenci ve akademisyen değişiminin ele alındığı forumda, iş birliğinin somut projeler temelinde ilerlemesi konusunda görüşler paylaşıldı.

Lisansüstü Öğrencileriyle Sohbet

Rektör Ünüvar, Ürdün’de, 1416 sayılı Kanun kapsamında lisansüstü öğrenim bursuyla Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi adına “Siyaset Bilimi” alanında doktora yapan Mehdi Yiğit ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi adına “Hadis” alanında doktora yapan Ahmet Cihangir ile bir araya geldi. Ünüvar, farklı üniversitelerden 1416 sayılı Kanun kapsamında Ürdün’de lisansüstü eğitim gören öğrencilerle de sohbet etti.

Büyükelçi Ozan’a ziyaret

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar ve beraberindeki heyet, Türkiye’nin Amman Büyükelçisi Erdem Ozan’a da ziyarette bulundu. Ziyaret sırasında Rektör Ünüvar, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu olan Ozan’a, Ankara Üniversitesi diplomasını, güneş kursunu, rozetini ve mezuniyet belgesini takdim etti.

SESAME Hızlandırıcısını Gezdiler

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar ve heyette bulunan rektörler, Ürdün’deki hızlandırıcı projesi SESAME’yi de ziyaret etti.

Türkiye’nin ilk araştırma amaçlı elektron hızlandırıcısına dayalı ışınım kaynağı merkezi olan, Ankara Üniversitesi koordinatörlüğünde, 14 üniversitenin proje ortağı olduğu Türk Hızlandırıcı ve Işınım Laboratuvarı TARLA tarafından TXPES Demet Hattı kurulumunun yapılacağı SESAME’yi gezerek bilgi alan Ünüvar, TARLA adına SESAME’de görevli Zeynep Reyhan Öztürk’e Ankara Üniversitesi rozeti takdim etti.

İki Üniversite ile Protokol

Bu arada Rektör Ünüvar, Amman’da Ürdün Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nathir Obeidat ve Al-Ahliyya Amman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sari Hamdan ile tarafların akademik ve bilimsel konularda birbirlerinin bilgi ve deneyiminden yararlanabilmesine, akademisyen ve öğrenci değişimine, ortak araştırma projeleri ve bilimsel toplantılar düzenlenmesine, ayrıca TÖMER tarafından çevrim içi dil öğretimine imkân sağlayan uluslararası iş birliği protokollerini imzaladı.

Diğer

tümünü görüntüle