Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesinin Gurur Günü

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi 2021-2022 Akademik Yılı mezunları, yemin ederek mesleğe ilk adımı attı.

180 yıl önce kurulan Türkiye’nin ilk veteriner fakültesinin Türkçe ve İngilizce programlarını başarıyla tamamlayan 290 mezun için mezuniyet töreni düzenlendi.

Cebeci Yerleşkesi Kapalı Spor Salonu’ndaki törene; Bala Belediye Başkanı Ahmet Buran, üniversite yönetimi, akademisyenler, meslek kuruluşu temsilcileri ile mezunların aileleri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan tören, açış konuşmalarıyla devam etti.

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, törende yaptığı konuşmada, sağlığın bir bütün olduğunu ve o bütünün içerisinde veteriner hekimlerin de güçlü bir şeklide yer aldığını ifade etti.

1946 yılında kurulan Veteriner Fakültesinin, Ankara Üniversitesinin kurucu fakültelerinden biri olduğunun altını çizen Ünüvar, “Veteriner Fakültemiz çok köklü bir fakülte. 180 yaşında ama aynı zamanda teknolojiyi de çok yakından takip ediyor. Nitekim sanal gerçeklikle arıcılık eğitimi hizmetine başladık. Yani biz ‘Kökümüz çok derinde ama ufkumuz çok ileride’ diyoruz. O yüzden bu kardeşlerimiz gerek Türkçe gerekse İngilizce programdan mezun olan kardeşlerimiz çok şanslılar” dedi.

Rektör Ünüvar, hedeflerini yüksek tutmaları tavsiyesinde bulunduğu mezunlara, yeni hayatlarında başarılar diledi.

Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ender Yarsan da Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesinin, 1842 yılında İstanbul’da Askeri Veteriner Okulu olarak 12 öğrenciyle eğitime başladığını anımsattı. Bugüne geldiğimizde Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesinin öğrenci sayısının yaklaşık 1600’e ulaştığını belirten Yarsan, 2021-2022 Akademik Yılı’nda mezun olan öğrenci sayısının ise 290 olduğunu kaydetti.

 

Konuşmasında mezunlara da seslenen Yarsan, “Bugün itibarı ile 180 yıllık tarihe sahip olan Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesinden mezun olmak elbette son derece önemlidir. Buradan aldığınız bilgi, beceri ve disiplinle meslek hayatınızı icra edeceksiniz. Sağlığın; halk sağlığının, çevre sağlığının, hayvan sağlığının, kısacası tek sağlığın en önemli ve ayrılmaz bileşenisiniz. Bizlerin gurur kaynağı olacaksınız. Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi sizlerin her zaman kalıcı evi niteliğinde olacaktır” şeklinde konuştu.

Törende, Türkçe program birincisi Şakir Tosun ve İngilizce program birincisi Erhan Ertuç, mezunlar adına birer konuşma yaptı.

Ünüvar ve Yarsan, açış konuşmalarının ardından, dereceye giren mezunlara plaket ve hediyelerini takdim etti.

Daha sonra hocalarının elinden diplomalarını alan genç veteriner hekimler, yemin ederek mesleğe ilk adımı attı.

Tören sonunda mezunlar, kep atarak mezuniyetlerini doyasıya kutladı.

 

 

Diğer

tümünü görüntüle