Ankara Üniversitesinde Sağlıklı Yaşam Şenliği

Sağlık Bakanlığı ile Ankara Üniversitesi iş birliğinde “Hareket Et, Genç Kal” sloganıyla “Sağlıklı Yaşam Şenliği” düzenlendi.

Dünya Sağlık Örgütünün bulaşıcı olmayan hastalıkların önlenmesinde fiziksel aktivitenin yararları konusunda toplum bilincini oluşturmak, iyi uygulamalara dikkat çekmek ve fiziksel aktivitenin yararlarını anlatmak amacıyla belirlediği “Sağlık İçin Hareket Et Günü” kapsamında, Ankara Üniversitesi Beşevler 10. Yıl Yerleşkesi Güneş Meydanı’nda “Sağlıklı Yaşam Şenliği” düzenlendi.

Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Sabahattin Aydın, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar ve rektör yardımcılarının katıldığı etkinliğe öğrenciler de yoğun ilgi gösterdi.

Bakan Yardımcısı Aydın, konuşmasında, gençlere sağlık için hareketli olmaları tavsiyesinde bulundu. Aydın, “Nerede hareket orada bereket. Harekette bereket vardır. Hepinizi harekete davet ediyorum” dedi.

Etkinliğin gençlere ve yaşları ilerlemiş olanlara farkındalık oluşturması temennisinde bulunan Aydın, üniversiteli gençlerin kampüs ortamlarını hareket etmek için fırsata çevirmeleri gerektiğini söyledi.

Aydın, Sağlık Bakanlığının hareketli yaşamı tüm ülkede teşvik etmeye çalıştığını ve yapılan etkinlikleri desteklendiğini kaydetti.

“Harekete Geçmek Çok Önemli Bir Koruyucu Sağlık Hizmetidir”

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ünüvar da Beşevler 10. Yıl Yerleşkesi’nin hem bisiklet hem yürüyüş hem de yüzme sporunun aynı anda yapılabildiği bir kampüs olduğunu ifade etti.

Bugün en fazla ölüme yol açan ilk 4 hastalıkta en önemli etkenin obezite olduğunun altını çizen Ünüvar, “Maalesef ülke olarak obezite konusunda karnemiz çok iyi değil. Bugün çocuklarda bile ciddi ölçüde obeziteyi görüyoruz. Bizim çocukluğumuzda çok ciddi hareketimiz vardı, sürekli sokaktaydık, günümüz yeşil alanlarda geçiyordu. Bugünkü çocuklara baktığımız zaman kilo aldıklarını görüyoruz. Neden? Çünkü onların hareketi az, beslenmesi bizim beslenmemizden daha sağlıksız. Belki imkânları daha fazla ama o imkânları harekete geçme yönünde değil, oturma yönünde veya oturarak yaptıkları eylemler yönünde kullanıyorlar. Onun için harekete geçmek çok önemli bir koruyucu sağlık hizmetidir. Bizler de Ankara Üniversitesi olarak, ülkemizin her türlü meselesinde elini taşın altına koymuş köklü bir üniversite olarak, Sağlık Bakanlığımızla birlikte böyle bir adım attık” dedi.

Konuşmaların ardından parkurlarda yarışıp derece alanlara ödülleri takdim edildi.

Hem Spor Hem Eğlence

Etkinliğe katılanlar, alanda kurulan farklı egzersiz parkurları ile spor istasyonlarına katılarak hem spor yaptı hem de eğlencenin tadını çıkardı. Aydın ve Ünüvar da rektör yardımcıları ve Sağlık Bakanlığı bürokratları ile parkur ve istasyonlardaki aktivitelere katıldı. “Slot Car” olarak adlandırılan bisiklet pedalı ile araba yarışı istasyonunda pedal çeviren Aydın ve Ünüvar, halat çekme istasyonunda öğrencilerle birlikte halat çekti, bisiklete bindi, ok attı.

Etkinlik kapsamında ayrıca, katılımcıların tansiyon, kan şekeri ve beden kitle indeksi ölçümleri de gerçekleştirildi.

 

 

 

Diğer

tümünü görüntüle