Ankara Üniversitesinde Sanal Gerçeklikle Arıcılık Eğitimi

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesinde, öğrencilerin aldığı teorik eğitimi desteklemek amacıyla Sanal Gerçeklik Laboratuvarı kuruldu.

Yazılım firması Cerebrum Tech iş birliğiyle kurulan ve ilk aşamada arıcılık eğitiminde hizmet verecek laboratuvar, Veteriner Fakültesi Prof. Dr. Satı Baran Konferans Salonu’nda düzenlenen törenle tanıtıldı. Törene, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, rektör yardımcıları, dekanlar, Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi, Ankara Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası ve Ankara Arıcılar Birliği başkanları katıldı.

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, törende yaptığı konuşmada, üniversiteden önce kurulmuş Veteriner Fakültesi’nin 180. yaşını kutladığını belirterek, “Ne mutluluktur ki en köklü, en kıdemli, 180. yaşını kutladığımız fakültemiz, en ileri teknolojiyi en erken kullanıyor. Bu şunu gösteriyor; Ankara Üniversitesinin kökü çok derinlerde ama ufku çok ileride” dedi.

“Hep Geleceğe Bakmamız Lazım”

Beyin ve kol gücünün ürettiği işleri ileriye götürmek için teknolojik araçların kullanılması gerektiğini ve Ankara Üniversitesinin de uzun zamandır teknolojiyle ilgili adımlar attığını belirten Ünüvar, yaptıkları çalışmalardan mutlaka karşılık alacaklarına inandığını vurguladı.

Ankara Üniversitesinin gücünü geçmişinden aldığını dile getiren Ünüvar, şunları kaydetti:

“Sadece geçmişimizden aldığımız güçle yetinemeyiz. Hep geleceğe bakmamız lazım. İşte bu Sanal Gerçeklik Laboratuvarımız tam da geleceğimize baktığımız noktayı işaret ediyor ancak yapacak daha çok şey var. Ankara Üniversitesi, NFT dersiyle yapay zeka, yazılım mühendisliği, bilişim hukuku anabilim dalıyla esasında ufkunun ne kadar ileriye dönük olduğunu, ülkemize hizmette mutlaka teknolojik enstrümanların kullanılmasının önemli olduğunu gösteriyor.”

Arıcılıktan Sonra Sırada Hayvan Besleme ve Cerrahi Var

Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ender Yarsan da dijital teknoloji, sanal gerçeklik ve metaverse gibi kavramların son derece güncel ve önemli alanları ifade ettiğini belirterek, “Bu uygulamaların, veteriner hekimlik eğitiminde kullanılmaları da özellikle uluslararası ölçekte bizlerden beklenen bir yaklaşımdır” dedi.

Dijitalleşmenin gereği olarak bilgi teknolojilerinin hızla ilerlediğini anlatan Yarsan, şöyle konuştu:

“Güncel teknik bilgi ve becerilerin yanında idrak etme, bilişsel düşünme, yaratıcı düşünme, problem çözebilme gibi becerilerle donatılmış mezunlara ihtiyaç duyulduğu açıktır. Ortaya çıkan ve çok hızlı ilerleyen yeni teknolojiler, nesnelerin interneti, yapay zeka gibi gelişmeler insanların yaşama ve çalışma biçimini değiştirmekte, hayatımızın her alanında olduğu gibi veteriner hekimliği mesleğine de yön vermektedir.”

Prof. Dr. Yarsan, ilk aşamada arıcılık eğitiminde kullanılacak sanal gerçeklik laboratuvarına hayvan besleme ile cerrahi alanındaki modülleri de eklediklerini ve kısa süre içinde bunların da uygulanacağını bildirdi.

Sanal Gerçekliği Veteriner Fakültesinde Kullanan İlk Üniversite

Projeyi yürüten Veteriner Fakültesi Araştırma Görevlisi Dr. Sedat Sevin ise, projeyle teknolojiyi eğitime eklediklerini ve öğrencilerin ilgisini derslere çekmeyi, eğitimde kaliteyi artırmayı hedeflediklerini kaydetti.

Ankara Üniversitesinin sanal gerçeklik teknolojisini Veteriner Fakültesinde kullanan ilk üniversite olduğunu ifade eden Sevin, arıcılığın Türkiye ekonomisindeki önemi dolayısıyla işe bu eğitimle başladıklarını aktardı. Sevin, “Bu bir başlangıç, ardından hayvan besleme ve beslenme hastalıkları, cerrahi uygulamalar gelecek. Adım adım bunların hepsini gerçekleştirmeye devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Sanal Gerçeklikle Arıcılık Eğitimi Dünyada İlk

Cerebrum Tech Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Erkul da sanal gerçeklikle arıcılık eğitiminin dünyada ilk olduğunun altını çizerek, “Dünya değişiyor, dönüşüyor. Toplumlar değişiyor, teknoloji değişiyor. Önümüzdeki dönemlerde teknolojiyle bu dönüşümde yer alan ülkeler, kurumlar daha öncü olacaklar, daha fazla ayakta duracaklar” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Rektör Prof. Dr. Necdet Ünüvar, proje yürütücüsü Dr. Sedat Sevin ile birlikte sanal gerçeklik uygulamasını test etti. Ünüvar ve beraberindekiler, daha sonra açılış kurdelesini keserek, sanal gerçeklik laboratuvarını gezdi.

 

 

 

Diğer

tümünü görüntüle