Ankara Üniversitesinden Etimesgut Belediyesine Akademik Destek

Ankara Üniversitesi ile Etimesgut Belediyesi arasında, Keçiören Belediyesi Türk Tarih Parkı ve Müzesinde görev yapan rehberlerin eğitimine yönelik iş birliği protokolü imzalandı.

Rektör Prof. Dr. Necdet Ünüvar, imza töreninde yaptığı konuşmada, bugün Ankara’nın en önemli markalarından Ankara Üniversitesi ile Ankara’nın en önemli ilçelerinden Etimesgut Belediyesi arasında iş birliği protokolü imzalanacağını ifade etti.

Etimesgut Belediyesi tarafından geçtiğimiz ağustos ayında Türk Tarih Parkı ve Müzesinin açıldığını anımsatan Ünüvar, “Gerçekten çok etkileyici bir park. Türk tarihine de hizmet eden ve bundan sonraki nesillere de hizmet edecek bir park. Tabi bu parkın akademik açıdan da geliştirilmesi gerekiyor. Bu çerçevede Ankara Üniversitesi olarak biz Türk Tarih Parkı ve Müzesine ciddi anlamda akademik destek sağlayacağız” dedi.

Ayrıca Etimesgut Belediyesi mensuplarının, kamu Üniversiteleri arasında uluslararası akreditasyona sahip tek dil öğretim merkezi olan TÖMER’den yüzde 40 indirimli yararlanacağını aktaran Ünüvar, protokolün hayırlı olması temennisinde bulundu.

“Müzenin Aynı Zamanda Eğitim Yuvası Olmasını Arzu Ediyoruz”

Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel de belediye olarak, sadece Ankara’da değil, ülkemizde bir benzerinin olmadığı bir Türk Tarih Parkı ve Müzesini hizmete sunduklarını kaydetti. Bu müzenin aynı zamanda bir eğitim yuvası olmasını arzu ettiklerini dile getiren Demirel, “Bunun için çok çalışma yapıyoruz. Tabi ki böyle bir çalışmayı Ankara Üniversitesi gibi köklü bir üniversiteyle Ankara’mızın adını taşıyan bir üniversiteyle birlikte yürütmek bize ayrı bir şevk veriyor” diye konuştu.

Üniversitelerin, yerel yönetimlerin, kamu kurum ve kuruluşlarının vatandaşın yaşam kalitesini yükseltmek adına bir irade ortaya koyduğunu ifade eden Demirel, “Biz de yerel yönetim olarak insanımızın yaşam kalitesinin yükselmesi adına üniversitelerimiz, sivil toplum kuruluşları ve kamu kurum ve kuruluşlarıyla iş birliği yapıyoruz. Türk Tarih Parkı ve Müzesinin de bir eğitim yuvasına dönüşmesini arzu ediyoruz. Bu alanda hem kendi personelimiz olsun hem vatandaş olarak verilebilecek hizmetlere yönelik bu protokolün hayırlı olmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

Rektör Ünüvar ve Başkan Demirel tarafından imzalanan protokole göre; Ankara Üniversitesi, müzede görevli rehberlerin akademik, mesleki ve kişisel gelişimlerine katkı sağlayacak; etkinlik ve uygulama temelli mesleki gelişim sertifika programları ile alanlarına yönelik bilgi ve becerilerinin geliştirilmesine destek verecek. Ayrıca rehberler, müze eğitimi, eğitimde drama, müzede drama, müzede görsel sanatlar eğitimi, felsefe eğitimi alanlarındaki gelişmeler ve yeni uygulamalar konusunda akademisyenler tarafından bilgilendirilecek. Protokolle müze görevlilerinin; ölçme ve değerlendirme konusundaki bilgi ve becerilerinin artırılması, güzel sanatlar, görsel sanatlar ve sahne sanatlarına yönelik eğitim programları ve etkinlikler ile mesleki ve kişisel becerilerinin geliştirilmesi, eğitim faaliyetleri, paneller, sempozyumlar, konferanslar, etkileşimli sergiler ve etkinlikler aracılığıyla akademisyenlerle buluşturulması hedefleniyor.

Diğer

tümünü görüntüle