Ankara Üniversitesinden Sanat Dünyasına Taze Kan

Ankara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ile Devlet Konservatuvarı, yeni mezunlarını görkemli bir törenle sanat dünyasına uğurladı.

Rektörlük 100. Yıl Salonu’nda gerçekleştirilen mezuniyet töreni, ailelerin yoğun katılımıyla gerçekleştirildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan tören, açış konuşmalarıyla devam etti.

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, konuşmasında, sanatın önemine dikkat çekerek, Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Bir millet sanattan ve sanatkardan mahrumsa, tam bir hayata sahip olamaz” sözünü hatırlattı.

Mezuniyetlerin, diploma almanın sevinciyle 4 yıl boyunca okunan okuldan ayrılmanın hüznü arasında gidip gelinen bir süreç olduğunu ifade eden Ünüvar, “O süreci bugün yaşıyoruz. Bugün hakikaten hem aileler hem hocalarımız hem mezunlarımız bunu yaşıyor. Ama diplomanızın değeri çok yüksek. Ankara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ve Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarının da diploma değeri çok güçlü. Her gittiğiniz yerde kapıların açıldığını göreceksiniz ama sadece diplomanın yeterli olmadığı da takdirlerinizedir. Kendimizi sürekli geliştirmek zorundayız. Kaldı ki yılların klasik parçalarının bile yeni güncel versiyonlarının karşımıza çıktığı bir ortamda sürekli kendimizi yenilemek durumundayız” ifadelerini kullandı.

Başarıda istikrarın önemine de işaret eden Ünüvar, “Yeni nesil çabuk başlıyor ama çabuk boşluyor. Başlayacaksınız ama bırakmayacaksınız. Sürekli takipçisi olacaksınız. Bu duygularla, sizleri gönülden kutluyorum” şeklinde konuştu.

Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zeynep Erdoğan da mezunlara seslenerek, şunları kaydetti:

“Bugün 4 yıl süren uzun ve zorlu bir yolun sonuna gelmiş bulunmaktayız. Hepiniz bu süreci en başarılı şekilde geçirdiniz ve mezun olmaya hak kazandınız. Bugün yaşamınızın sadece küçük bir sürecini sonlandırmaktasınız. Üniversite boyunca elde ettiğiniz bilgileri daha da geliştirerek zorlukların üstesinden geleceğinize inancım tamdır.”

Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Arda Erdem ise, mezunlara yeni yaşamlarında başarılar diledi.

Açış konuşmalarının ardından, dereceye giren öğrencilere diplomaları ve hediyeleri takdim edildi.

Törende, Güzel Sanatlar Fakültesi birincisi Bilge Şimşek ve Devlet Konservatuvarı birincisi Petek Kayaalp, mezunlar adına birer konuşma yaptı.

Daha sonra tek tek isimleri okunan mezunlar, hocalarının elinden diplomalarını aldı.

 

 

Diğer

tümünü görüntüle