Ankara Üniversitesinden Trakya ve Kırklareli Üniversitelerine İş Birliği Ziyareti

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar ve beraberindeki heyet, Trakya ve Kırklareli Üniversitelerini ziyaret ederek, üniversite rektörleri ve yöneticileri ile bir araya geldi. Görüşmelerde, üniversiteler arasında yapılabilecek ortak çalışmalara ilişkin değerlendirmelerde bulunuldu.

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Serdar Öztürk, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatih Keskin, Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Zafer Kıyan ve Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çağdaş Oto’dan oluşan heyetin ilk durağı Edirne oldu.

Ankara Üniversitesi heyeti, Trakya Üniversitesini ziyaret ederek, Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ve yönetimi ile bir araya geldi. Tabakoğlu ve ekibi, Ünüvar ve beraberindeki heyete Trakya Üniversitesinin çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Görüşmede, Ankara Üniversitesi ile Trakya Üniversitesi arasında yapılabilecek potansiyel iş birliklerine ilişkin konular da ele alındı.

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar ve beraberindekiler, görüşmenin ardından, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ile birlikte Edirne Valisi Yunus Sezer’e ziyarette bulundu.

Ünüvar, Ankara Üniversitesinin çalışmaları hakkında bilgi verdiği Vali Sezer’e üniversitenin sembolü Güneş Kursu’nu takdim etti, Valilik Şeref Defteri’ni imzaladı.

Rektör Ünüvar ve beraberindeki heyet, daha sonra, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu eşliğinde tarihi Ulu Cami ile Trakya Üniversitesi bünyesindeki Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi, Doğa Tarihi Müzesi, Balkan Üniversiteler Birliği Müzesi ve Güzel Sanatlar Fakültesini gezdi. Ünüvar, Balkan Üniversiteler Birliği Müzesinin ziyaretçi defterine duygu ve düşüncelerini yazdı.

 

Bir Sonraki Durak Kırklareli

Edirne’deki temasların ardından Kırklareli’ne geçen Ankara Üniversitesi heyeti, Kırklareli Valisi Birol Ekici’nin davetlisi olarak, Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Şengörür ev sahipliğinde düzenlenen “Balkan Şefleri Buluşması” programına katıldı. Rektör Ünüvar, Türkiye, Arnavutluk, Bosna Hersek, Bulgaristan, Kosova, Kuzey Makedonya, Sırbistan ve Yunanistan’dan şeflerin katıldığı programda şeflere katılım belgelerini takdim etti.

Ankara Üniversitesi heyeti, Vali Birol Ekici’yi makamında ziyaret ederken, Rektör Ünüvar, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu olan Vali Ekici’ye üniversitenin sembolü Güneş Kursu ile üniversitenin rozetini hediye etti.

Ankara Üniversitesi heyeti, daha sonra, Vali Birol Ekici ile birlikte Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Şengörür’e ziyarette bulundu. Rektör Şengörür ve ekibi ile bir araya gelen Vali Ekici, Rektör Ünüvar ve beraberindekiler, Kırklareli Üniversitesi Gıda Arzı Güvenliği ve Dijitalleşme Ortak Uygulama ve Araştırma Merkezini (GADOM) ziyaret ederek, çalışmalar hakkında bilgi aldı.

 

Akademik İş Birliği Protokolü İmzalandı

Ardından, Ankara Üniversitesi ile Kırklareli Üniversitesi arasında ortak projeler yürütülmesine imkân sağlayacak iş birliği protokolünün imza törenine geçildi.

Kırklareli Valisi Birol Ekici, imza töreninde yaptığı konuşmada, Trakya’nın serhat ili Kırklareli’nin enerjinin üssü, tarımın başkenti ve aynı zamanda turizm konusunda gelecek vadeden bir şehir olduğunu ifade etti.

Bütün bunların yanı sıra Kırklareli’nin Türkiye’nin gelişen üniversitelerinden birine sahip olduğunun altını çizen Ekici, “Ankara Üniversitesinden öğreneceğimiz çok büyük tecrübeler var. İş birliği yaparsak şehrimizi daha ileriye götürebileceğimize inanıyorum” dedi.

Kırklareli’nin ürettiğiyle tüm dünyaya, insanlığa katkıda bulanan bir şehir olduğunu vurgulayan Ekici, “Bu anlamda şehrimize değer katacak olan bu protokolün bugün imzalanmasından memnuniyet duyuyorum” ifadelerini kullandı.

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar ise, Ankara Üniversitesinin hem sosyal bilimler hem fen ve mühendislik hem de sağlık alanında nitelikli araştırmalar yapan, ürünler üreten; çok güçlü bir üniversite olduğunu vurguladı.

Ankara Üniversitesi olarak Anadolu’daki değişik üniversitelerle iş birliği protokolleri imzaladıklarını aktaran Ünüvar, “Bununla bir yandan tecrübe aktarımında bulunurken bir yandan da o üniversitelerimizin sahip olduğu nitelikli işlerle üniversitemizin kadim işlerini bütünleştirerek, yine ülkemize hatta insanlığa hizmet ettiğimizi düşünüyoruz. Bu çerçevede Kırklareli Üniversitemiz ile önemli bir iş birliği protokolü yapıyoruz” diye konuştu.

Kırklareli’nin birtakım temel özellikleri bulunduğuna vurgu yapan Ünüvar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunlardan bir tanesi de uzun bir yaşam süresine sahip olması. Ülkemizde ortalama yaşam süresinin en uzun olduğu illerimizden bir tanesi Kırklareli. Ve Kırklareli halkının da ifade ettiği gibi mutlu insanların şehri. Ankara Üniversitesinde de Yaşlılık Uygulama ve Araştırma Merkezi var. Bunu da içine alacak şekilde ve sadece bununla ilişkili de değil; aynı zamanda eğitim, araştırma, Ar-Ge faaliyetleri çerçevesinde her iki üniversitenin imkân ve ihtiyaçlarını buluşturmayı öngören bir iş birliği protokolü imzalayacağız. Şüphesiz protokoller, imzalandığı anda kâğıt üzerinde olan metinlerdir ama bu protokol, bundan sonraki aşamada her iki üniversitenin gerek akademik gerekse idari mensuplarının gayretiyle hayata geçecektir.”

Kırklareli Valisi Birol Ekici’nin protokol imza töreninde yer almasının protokolü güçlü kılarken, her iki üniversitenin yöneticilerine de ayrı bir sorumluluk yüklediğini belirten Ünüvar, “Ben hem Sayın Valimize hem Kırklareli Üniversitesi Rektörümüze hem Ankara Üniversitemiz hem de Kırklareli Üniversitemizin değerli mensuplarına teşekkür ediyor, protokolümüzün hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Şengörür de köklü bir geleneği olan Ankara Üniversitesi ile imzaladıkları protokolün kendilerine güç katacağını ifade etti.

Protokol için hem Kırklareli Valisi Ekici’ye hem de Ankara Üniversitesi Rektörü Ünüvar’a teşekkür ettiğini belirten Şengörür, “İnşallah bu protokol, iki üniversite arasında eğitim, araştırma, Ar-Ge, üretim-geliştirme ve diğer alanlarda, özelikle bizim odaklandığımız alanlarda çok güçlü çalışmalar ortaya çıkarır, adımızı dünyada duyurur. Temennim o inşallah. Ben bu protokolün hem iki üniversite için hem ülkemiz için hem de insanlık için hayırlı olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

Kırklareli’ndeki ziyaretlerini sürdüren Ankara Üniversitesi heyeti, Vali Birol Ekici ve İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Çiğdem Cerit ile birlikte sağlıkçıların eskiden kullandığı malzemeler ve kıyafetlerin sergilendiği Prof. Dr. Gültaç Özbay Kırklareli Sağlık Tarih Evi’ni de gezdi. İl Sağlık Müdürü Cerit, Rektör Ünüvar’ın kaleme aldığı “Yüzyılın Sağlık Bakanları” ve “Gazi Mecliste O Gece” isimli kitaplarının da yer aldığı mekân ile ilgili heyete bilgi verdi.

Vali Ekici, Rektör Ünüvar ve İl Sağlık Müdürü Cerit, telsizden ildeki 112 istasyonlarında ve komuta merkezinde nöbette olan sağlık personeline çalışmalarında kolaylıklar dileyerek iyi dileklerini iletti.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Selanik’teki evinin birebir aynısı olan Kırklareli Atatürk Evi’ni de ziyaret eden heyet, son olarak, Kırklareli Yeşilay Danışmanlık Merkezini (YEDAM) ziyaret ederek Şube Başkanı Aslı Karakaya’dan şubenin faaliyetleri hakkında bilgi aldı.

 

 

 

https://x.com/AnkaraUni/status/1795041964846363072

 

Diğer

tümünü görüntüle