Bangladeş Büyükelçisi Haq’tan Rektör Ünüvar’a Ziyaret

Bangladeş’in Ankara Büyükelçisi Amanul Haq, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar’ı ziyaret etti.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yasemin Kepenekci ve Dış İlişkiler Koordinatörü Prof. Dr. Oğuz Güngör’ün de katıldığı görüşmede, eğitim alanında yapılabilecek iş birliği imkânları görüşüldü.

Geçtiğimiz aylarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a güven mektubunu sunarak göreve başlayan Büyükelçi Haq, Türkiye’deki görevi süresince sadece politik anlamda değil, eğitim ve kültür anlamında da iki ülke arasında iş birliğini geliştirmeyi kendisine misyon edindiğini ifade etti.

Ankara Üniversitesinde öğrenim gören Bangladeşli öğrenci sayısının artması için çalışacağını da belirten Haq, “Türkiye gelişmekte olan bir ülke ve burada çok fazla imkân var. Sayının mutlaka artması gerekir” dedi.

Rektör Ünüvar da Büyükelçi Haq’ı tebrik ederek, yeni görevinde başarılar diledi.

Büyükelçi Haq’ın verdiği sıcak mesajların aynı zamanda Bangladeş halkının Türkiye’ye olan derin sevgisinin de bir yansıması olduğunu dile getiren Ünüvar, “Türkiye ile Bangladeş fiziki anlamda nispeten uzak sayılabilir ama gönül coğrafyamızın aynı coğrafya içerisinde olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim” diye konuştu.

Rektör Ünüvar, sağlık, fen, mühendislik ve sosyal bilimler alanında güçlü ve köklü bir üniversite olan Ankara Üniversitesinin Bangladeş’te bulunan Chittagong Uluslararası İslam Üniversitesi ile de iş birliği protokolü bulunduğunu dile getirdi.

Büyükelçi Haq, görüşme sonrası Ankara Üniversitesi Şeref Defteri’ni imzaladı.

Karşılıklı hediye takdiminin ardından anı fotoğrafı çektirildi.

Diğer

tümünü görüntüle