Burundi Büyükelçisi Bikebako’dan Rektör Ünüvar’a Ziyaret

Doğu Afrika ülkesi Burundi’nin Ankara Büyükelçisi Gerard Ntahorwaroye Bikebako, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar’ı ziyaret etti.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Halil Özdemir, Dış İlişkiler Koordinatörü Prof. Dr. Oğuz Güngör ve Genel Sekreter Ömer Nadir Soylu’nun da hazır bulunduğu ziyarette Büyükelçi Bikebako ve Rektör Ünüvar, iş birliği imkânlarını görüştü.

Büyükelçi Bikebako, Burundi’nin eğitimine katkıda bulunan Ankara Üniversitesinde olmanın kendisi için mutluluk verici olduğunu ifade etti.

Burundi’de Ankara Üniversitesinde eğitim alıp, ülkesine hizmet eden kişiler bulunduğunu belirten Büyükelçi Bikebako, Ankara Üniversitesi ile Burundi’deki üniversiteler arasında iş birliği yapılması için elinden gelen desteği vermeye hazır olduğunu kaydetti. Bikebako, “Burundi ile Ankara Üniversitesi arasındaki bağlantının güçlendirilmesini istiyoruz ve bu konuda ısrarcıyız” dedi.

Ülkesindeki yükseköğretim kurumları ile ilgili de bilgi veren Bikebako, ülkesinin en önemli devlet üniversitelerinin başında Burundi Üniversitesi ile Tarım Üniversitesinin geldiğini aktardı.

Rektör Ünüvar da ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Ankara Üniversitesinin Afrika ülkeleri ile ilişkilerinden bahsetti.

Burundi’den 4 lisans öğrencisi bulunduğunu; bunların ilahiyat, siyasal bilgiler, tıp ve uygulamalı bilimler fakültelerinde eğitim gördüğünü aktaran Ünüvar, “Bu görüşmenin çıktısı olarak, Büyükelçimizin bahsettiği Burundi Üniversitesi ve Tarım Üniversitesi ile hangi alanlarda iş birliği yapabileceğimizi görüşebiliriz” dedi.

Büyükelçi Bikebako, görüşme sonrası Ankara Üniversitesi Şeref Defteri’ni imzaladı.

Daha sonra anı fotoğrafı çektirildi.

 

 

Diğer

tümünü görüntüle