Koronavirüs (COVID-19) Bilgilendirme Sayfası

Üniversitemiz COVID-19 Dönemi Çalışmaları Sayfası
COVID 19 SÜRECİNDE ÇOCUKLAR: GELİŞİMSEL İHTİYAÇLAR VE ÖNERİLER
Üniversitemiz Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Neriman Aral’ın Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Burçin Aysu ve Çankırı Karatekin Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi Bölümü Öğretim Elemanlarından Öğr. Gör. Kadan ile birlikte hazırladıkları makale, COVİD 19 Sürecinde yaşanan durumlar karşısında ailelerin çocuklara dair davranış biçimlerine ilişkin öneriler barındırıyor. Aile içinde hem yeni gelişen duruma uyum sağlama, hem de çocukların davranışlarıyla mücadele etmek zorunda kalan ebeveynlere, çocuklara yönelik etkili girişimler konusundaki önerileri içeren yazının devamı için tıklayınız.
KORONAVİRÜS SALGININDA ÇOCUKLARIMIZIN GELİŞİMİNİ DESTEKLEME REHBERİ
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Gelişimsel Pediatri Bilim Dalı ile Gelişimsel Pediatri Derneğinin katkıları ile hazırlanan ve  “Yeni tip Korona virüs salgınında ilk 5 yaştaki çocuklarımızın gelişimini destekleme rehberi ” temalı rehber yayınlanmıştır. Rehberin günlük yaşamda çok yol göstereceği aşikardır.

Rehberi görüntülemek için tıklayın.

ANKARA TIP’TAN COVİD – 19 KİTABI
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyeleri 31 bölümden oluşan ve COVID-19 hakkında mevcut bütün bilgileri bir araya getirmeyi amaçlayan bir e-kitap yayınladı. Kitap ulusal egemenliğimizin 100. yılında milli mücadelenin ölümsüz kahramanları ile COVID-19 ile savaşırken kaybedilen tüm sağlık çalışanlarının anısına adandı. COVİD-19 ile ilişkili bir çok alandaki güncel literatür bilgisi ile öğretim üyelerinin bu salgın sürecindeki deneyimlerini içeren kitap içerdiği epidemiyolojik veriler ile her kesimden okuyucunun ilgisini çekebilecek özellik taşıyor, Kitabın COVID-19 konusunda hızlı gelişme ve yeniliklere ayak uydurmak için 2 ayda bir güncellenmesi planlandı. Editörlüğünü Prof. Dr. Osman Memikoğlu ve Prof. Dr. Volkan Genç’in yaptığı COVİD-19 adlı e kitaba ulaşmak için tıklayınız.
COVID-19 Salgınında Türkiye için Normalleşme Dönemine Geçişin İzlenmesi: “Türkiye COVID-19 Gelişim Barometresi - II”

Siyasal Bilgiler Fakültesinden Prof. Dr. Türkmen Göksel ve Doç. Dr. Yetkin Çınar, Covid-19 salgınının “normalleşme” dönemindeki seyrinin, gerçekleşen veriler yanında belirli bir süre önceden yapılan öngörülerle takibini sağlamak amacı ile ilkini 30 Nisan 2020 tarihinde yayınladıkları çalışmanın ikincisi 10 Mayıs 2020 tarihine kadar yayınlanan verilere dayanarak hazırladılar. Prof. Dr. Göksel ve Doç. Dr. Çınar kamuoyunda cevabı merak edilen “normalleşme” sürecinin akışına ışık tutmaya yeni verilerle devam ediyorlar.

Yazının devamı için tıklayınız.

COVID-19 Salgınında Türkiye için Normalleşme Dönemine Geçişin İzlenmesi: “Türkiye COVID-19 Gelişim Barometresi”
Siyasal Bilgiler Fakültesinden Prof. Dr. Türkmen Göksel ve Doç. Dr. Yetkin Çınar, Covid-19 salgınının “normalleşme” dönemindeki seyrinin, gerçekleşen veriler yanında belirli bir süre önceden yapılan öngörülerle takibini sağlamak amacı ile bir çalışma gerçekleştirdi. İlki 30 Nisan 2020 tarihinde yayınlanan bu çalışma dönemsel olarak tekrarlanacak notlar serisinin ilkini oluşturuyor. Bu seride araştırmacılar Markov Zincir modelleri temelinde geliştirilen bir modeli kullanarak belirli aralıkla yaptıkları projeksiyonları sunacaklar. Bu öngörüler, kamuoyunda cevabı merak edilen “normalleşme” sürecinin akışına ışık tutmaya çalışacak. Araştırmacılar bu notları “Barometre” olarak nitelendirmelerinin gerekçesini ise, “hastalığın sayısal olarak gelişimini yeni veriler geldikçe hem gerçek değerlerle ve hem de tahminlerle takip edecek olmaları” biçiminde açıklıyorlar.

Yazının devamı için tıklayınız.

COVID-19 PANDEMİSİNDE SAĞLIKLI VE DENGELİ BESLENME
Bilim insanları COVID-19 salgını sırasında hastalık sürecini özellikle bağışıklığı güçlü olan kişilerin daha kolay atlattığı konusunda neredeyse hemfikir. Bu nedenle bu salgın döneminde sağlıklı ve dengeli beslenmeye özen göstererek bağışıklık sistemini güçlü tutmak oldukça önemli. Salgın nedeni ile uygulanan sosyal izolasyon ve karantina pek çok kişinin hayat düzenini değiştirdi, evde geçirilen sürenin artmasına sebep oldu. Günlük yaşantımızdaki bu önemli değişiklikler beslenmemizi de etkiliyor. Bu dönemi sağlıklı ve dengeli beslenerek geçirmek hem güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmamıza, hem de vücut ağırlığındaki istenmeyen değişikliklerin önüne geçmemize yardımcı olacak.  

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü öğretim elemanları COVİD-19 salgını sırasında sağlıklı beslenme konusunda önerilerde bulundu.

Yazının devamı için tıklayınız.  

COVID-19 Salgınında İleri Yaştaki Bireylere Yönelik Öneriler
COVİD-19 salgını, hem salgından etkilenme risklerinin daha yüksek olması hem de sokağa çıkma kısıtlamaları nedeniyle en fazla ileri yaştaki bireylerde sıkıntı yaratıyor. Kaç yaşında olursak olalım toplumun bir kısmından ayrıştırılmak, üstelik de bunu bir kısıtlılık olarak hissetmemizi sağlayacak davranış ve yaklaşımlara maruz kalmak oldukça üzücü, hatta küçük düşürücü bir durum. Bu dönemde, yıllardır alıştığı düzende dışarı çıkmaktan, etrafta dolaşmaktan, kahveye gitmekten, arkadaşlarıyla birlikte olmaktan mahrum olmak ileri yaştaki bireyler için çok zor olsa gerek. Üniversitemizin öğretim üyeleri Prof. Dr. Gülbahar Baştuğ, Prof. Dr. Gülsen Erden ve Prof. Dr. E. Tuğba Özel Kızıl salgın sürecinde zorunlu olarak evde kalan ileri yaştaki bireylere önerilerde bulundu.

Yazının devamı için tıklayınız.

COVID-19 Salgın Sürecinde Psikolojik Sağlamlığımızı Korumaya Yönelik Öneriler
İnsanlık tarihinde sağlığı tehdit eden, fiziksel, ekonomik zararları ve olumsuz psikolojik  etkileri olan çeşitli salgın dönemlerinin yaşandığını biliyoruz. Yaşadığımız bu günler de, geçmişteki salgın dönemlerinden bir olarak tarihteki yerini alacaktır. Dünya genelinde yeni tip korona virüs hastalığı (Coronavirus Disorder [COVID-19]) salgınının yaygınlaşması ile hepimiz şaşkınlık ve belirsizlik içinde, günlük hayat rutinlerimizin dışına çıkarak kendimizi, sevdiklerimizi ve başkalarını korumak için sosyal izolasyon içinde yaşamak durumunda kaldık. Varoluşumuza karşı tehdit uyandıran bu salgının yarattığı kriz durumu, doğal olarak stres tepkileri yaratacak, kendimiz ve diğerleriyle  ilgili kaygı ve korkularımızı da artıracaktır. Bu ve benzeri tehlike durumlarında, hepimiz otomatik olarak “savaş ya da kaç” tepkileri gösteririz. Fizyolojik olarak genel uyarılmışlık düzeyimizdeki artış da, tepkilerimize eşlik eder. Tehlikenin azalmasıyla birlikte bu süreç yavaşlar ve sistem otomatik biçimde giderek normale döner. Ancak, virüs salgınının kısa sürede ortadan kalkmaması, belirsizliğin devam ettiği ve uyum sağlanması gereken zorlu bir döneme girilmesi; alarm sisteminin sürekli olarak çalışmasına, artmış uyarılmışlık belirtilerine, dolayısıyla dengemizin bozulmasına neden olabilir. İşte bu noktada stres tepkilerimizin farkında olmamız, bizi tekrar dengeye kavuşturacak sağlıklı başa çıkma yollarına başvurmamız önem kazanacaktır.

Devamı için tıklayınız 

Türkiye Çocuk ve Genç Psikiyatrisi Derneği Covıd-19 Salgını Sırasında Aile, Çocuk ve Ergenlere Yönelik Psikososyal ve Ruhsal Destek Rehberi
Bu rehber “Türkiye Çocuk ve Genç Psikiyatrisi Derneği” tarafından Covid-19 salgını sırasında çocukların, gençlerin ve ailelerin ruh sağlığını desteklemenin yanı sıra, baş etme becerilerini, psikolojik iyilik hali ve dayanıklılıklarını arttırmak amacıyla oluşturulmuştur.

Devamı için tıklayınız 

Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Z. Ceren Karahan’ın Corona Virüs Hakkında Bilgilendirme Notu
Ciddi bir solunum yolu enfeksiyonu salgınının eşiğindeyiz. Radyoda, televizyonda, gazetelerde birçok açıklama dinliyor, okuyorsunuz. Bazıları alanında yetkin, çok değerli uzmanların açıklamaları, bazıları ise konuyla tamamen alakasız, medyatik birtakım kişilerin açıklamaları… Bunların içerdiği doğru bilgiyi eğriden sizin ayırabilmeniz mümkün olmayabilir. Bu yüzden sizleri de korumak adına elimden geldiğince bazı açıklamalar yapmak istedim. Amacım kimseyi korkutmak değil, ancak doğruyu bilmenizi ve tedbirli olmanızı sağlamak. Umarım işinize yarar.

Devamı için tıklayınız 

COVID 19, Mücbir Sebep ve Sözleşmelere Etkisi - Av. Prof. Dr. Arzu Oğuz
2020 yılına girilmekle birlikte Çin’de Corona Virüsü Hastalığı (CoViD-19) olarak başlayan salgın, Avrupa ve diğer kıtalara yayılmış, ülkemizi de önemli ölçüde etkilemiştir.
Salgın halkımızın sağlığını ciddi ölçüde tehdit ettiği için çeşitli önlemler alınmaktadır. Bu önlemler haliyle ticari hayatımızı, mahkemelerin çalışmasını ve mevcut sözleşmelerin geleceğini etkilemektedir. Bu yazımızın amacı alınan önlemlerin sözleşmeler üzerindeki etkisine genel bir açıklama getirmektir.

Görüntülemek için tıklayın.

ANKARA ÜNİVERSİTELİ ``EVDE KAL ÇALIŞMAKTAN GERİ KALMA``
Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı COVID-19 pandemisi nedeniyle evde kalmak durumunda olan akademisyenler, idari personel ve öğrenciler için çok sayıda yayınevi ve birçok kurumun bilimsel içerikli bilgi kaynaklarını erişime açtı. Bu kaynaklara söz konusu daire başkanlığının http://kutuphane.ankara.edu.tr/ adresli web sayfasından erişmek mümkün. Bu sayfadaki açık erişim kaynaklarına sadece Ankara Üniversitesi personeli ya da öğrencisi olup, “ankara.edu.tr” uzantılı e mail adresi kullananlar erişebiliyor. Ankara Üniversitesi yerleşkeleri dışından bağlantı için kullanılan bilgisayarlarda proxy ayarlarının yapılması gerekiyor.

 

Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığının web sayfasında ayrıca, COVID-19 hakkında yapılan güncel yayınlara toplu olarak ulaşmalarını sağlamak amacıyla  hazırlanan ve http://kutuphane.ankara.edu.tr/koronavirus-bilgi-rehberi/ linkinden erişilebilen bir rehber sayfa da bulunuyor. 

Ankara Üniversitesi'nde Online Ders Programları
Covid-19 salgını nedeniyle, Ankara Üniversitesi’ne bağlı lisans ve ön lisans programlarında uzaktan eğitim yöntemiyle sürdürülen eğitim faaliyetlerine ilişkin programlara ilgili linkleri tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Fakülteler

Meslek Yüksek Okulları

Bütün Etkinlikler Nisan Ayı Sonuna Kadar Durduruldu
Sağlık Bakanlığı bünyesindeki Koronavirüs Bilim Kurulu COVİD-19 hastalığının yayılımının önlenmesi için ulusal ve uluslararası düzeyde açık veya kapalı alanlarda düzenlenecek her türlü bilimsel, kültürel, sanatsal ve benzeri toplantıların veya aktivitelerin Nisan ayı sonuna kadar etlenmesini önerdi. Konu 20 Mart 2020 tarih ve 31074 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanlığının 2020/3 sayılı Genelgesiyle de bütün kurumlara duyuruldu. Bu çerçevede Ankara Üniversitesi’ndeki bütün ulusal ve uluslararası düzeyde açık veya kapalı alanlarda düzenlenecek her türlü bilimsel, kültürel, sanatsal ve benzeri toplantılar iptal edildi ya da ertelendi.
5i DERSLERİNİN SINAV TARİHLERİ YENİDEN BELİRLENDİ
Üniversitemizde uzaktan eğitim yöntemiyle okutulmakta olan ve Akademik Takvimde sınavları 6-10 Nisan 2020 tarihleri arasında yapılacağı duyurulan 5i kapsamındaki derslerden Bilgi ve İletişim Teknolojileri ile Information and Communication Technologies ile Yabancı Dil derslerinin ara sınavları 20-26 Nisan 2020 tarihleri arasında Atatürk İlkeleri ve Inkilap Tarihi ile Türk Dili derslerinin sınavları ise 27 Nisan – 3 Mayıs 2020 tarihleri arsında yapılacak. Düzenlemeye ilişkin ayrıntılar ekteki Ankara Üniversitesi Senato Karar Örneği’nden görülebilir.
Kaydımı nasıl dondurabilirim?
YÖK, yükseköğretim kurumlarında önlisans, lisans ve lisansüstü düzeyde kayıtlı öğrencilere talepleri halinde kayıt dondurma hakkı tanıdı. Kayıt dondurmak isteyen öğrencinin bağlı bulunduğu fakülte/konservatuvar/yüksekokul/enstitü öğrenci işlerine e-posta yolu ile kayıt dondurma dilekçesini göndermesi gerekmektedir. İşlemler bu başvuru üzerine başlatılacaktır.
Lisansüstünde tez aşamasındaki lisansüstü öğrenciler için de kayıt dondurma hakkı var mı?
Tezlerinin konu, nitelik ve içeriği itibarıyla çalışmalarına devam edemeyecek öğrenciler tez aşamasında da kayıt dondurma işlemi yapabilir. Bunun için ilgili başvuru ile birlikte ilgili tez danışmanın görüşü alınması kaydıyla üniversite yönetim kurulunca karar verilecek. Bu süreçte tez döneminde olup azami süresi biten öğrenciler için eğitime ara verilen süre kadar ilave süre verilecek.
Lisansüstünde tez teslim ve savunma süreci nasıl olacak?
Tez teslim, savunma ve yeterlik sınav tarihlerinin belirlenmesinde küresel salgının etki süreci ve öğrencinin şartları dikkate alınacak. Tez savunma ve yeterlik sınavları “denetlenebilir ortam ve şartlarda gerçekleştirilmesi ve muhakkak kayıt altına alınması şartıyla” dijital imkanlar ile yapılabilecek. Bununla birlikte YÖK tez teslim aşamasındaki öğrencinin de erteleme ve kayıt dondurma imkanından da yararlanılabileceğine hükmetti.
COVİD-19 Salgını Nedeniyle Çalışma Biçimi ve Saatleri Yeniden Düzenlendi
Cumhurbaşkanlığının 22.03.2020 tarih ve 31076 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan  genelgesiyle salgınının  ülkemizde yayılımının en aza indirilmesi amacıyla uygulanan tedbirler kapsamında Üniversitemizde de akademik ve idari personele ilişkin çalışma düzeni yeniden oluşturuldu. Bu çerçevede, derslerin ve diğer akademik faaliyetlerin uzaktan eğitim yöntemleri ile yürütülmesine paralel olarak, salgınla doğrudan mücadele edenler dışındaki öğretim elemanlarına evden çalışma olanağı getirildi. Genelge uyarınca, salgınla mücadeleyi zafiyete uğratmayacak ve kamu hizmetlerini aksatmayacak şekilde, yönetici pozisyonunda bulunanlar için asgari sayıda personel ile esnek ve dönüşümle çalışma düzenine geçildi.  

Uygulama kapsamında, belirlenmiş kronik rahatsızlığı bulunanlar başta olmak üzere süt izni vb. kullananlar idari izinli sayılırken, esnek çalışma düzeninde iş yerlerine gelmek durumunda olan personel için de çalışma saatleri 09:00 – 16:00 olarak uygulanıyor.

Akademik ve İdari Personel Resmi Yazışmaları Evinden Yapabilecek
Çalışmalarına 2007 yılında başladığı elektronik belge yönetim sistemini kademe kademe geliştiren ve son yıllarda neredeyse bütün resmi yazışmaların sistem üzerinden gerçekleştirildiği Üniversitemizde e-BEYAS uygulaması COVİD-19 salgını nedeniyle hizmetlerini evlerinden görmek durumunda kalan personel için büyük bir kolaylık sağlıyor. Bu çerçevede, e-BEYAS Uygulamasına ofis dışından erişim sağlamak isteyen personel, BGYS (Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi) prosedürleri gereği yalnızca şifre ve kurulum gerektiren VPN bağlantısını kullanabiliyor. Bu bağlamda VPN talep eden akademik personelin VPN taleplerini e-BEYAS Koordinatörlüğüne ait ebeyasyardim@ankara.edu.tr adresine kurumsal e-postaları ile iletmeleri gerekiyor, bunun dışında ayrıca bir yazı istenmiyor. Personelin göndereceği e-postada Ad-Soyad, Fakülte, Bölüm bilgilerini belirtilmesi yeterli olacak. Bu bilgiler BEYAS Koordinatörlüğünce sistemden kontrol edilerek Bilgi İşlem Daire Başkanlığına iletilecek ve ilgili başkanlıkça kullanıcıların kurumsal e-posta adreslerine, bilgisayarın özelliklerine göre hazırlanmış olan VPN kurulum dosyaları ile birlikte e-imza kurulum dosyası da gönderilecek.

İdari personel için ise şifreler BEYAS Koordinatörlüğünden birim yöneticilerince talep edildi. Talepler doğrultusunda idari personel için oluşturulan VPN şifreleri Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığınca oluşturulup, ilgili personelin kurumsal e posta adresine ulaştırılacak.

Tıp Fakültesi Hastanelerine Eleman Takviye Edildi
Covid-19 salgını nedeniyle ortaya çıkan ihtiyaçlar doğrultusunda Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneler Başhekimliğine 20 Mart 2020 tarihinden itibaren 50 kişilik bir ekip geçici olarak görevlendirildi. Üniversitenin diğer birimlerinden temizlik ve bakım hizmetlerini desteklemek üzere aktarılan elemanlar COVID-19 pandemisi tedbirleri sona erinceye kadar Ankara Üniversitesi hastanelerinde görev yapacak.

Ankara Üniversitesi

Toplum İçin Bilim

COVID19 Araştırma Programı

Bir araştırma üniversitesi olarak en büyük çıktımızın topluma yapacağımız katkı olacağı inancıyla Üniversitemiz bünyesinde COVID-19 süreci ve sonrası oluşabilecek toplumsal sorunlara odaklanan Araştırma Projelerinin desteklenmesi üzerine çağrılar açılmıştır.