Birim Görüntüleme

Fen Fakültesi

  • Dekan: Prof. Dr. Sait Halıcıoğlu
  • E-posta Adresi: fen@ankara.edu.tr
  • Telefon: +90 312 216 86 00
  • Faks: +90 312 216 89 00
  • Adres: Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi, Dögol Caddesi 06100 Beşevler/ ANKARA

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk fen fakültesi olan Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi 17 Eylül 1943 tarihinde kurulmuştur.

Şehrin merkezinde, öğrencilerimizin her türlü eğitim sosyal ve kültürel ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri, birçok öğrenci yurduna yürüme mesafesinde, 200 dönüm büyüklüğünde bir kampüs alanına sahip olan fakültemizde 8 amfi, 96 laboratuvar, 34 dershane, 300 kişi kapasiteli kütüphane, 750 kişi kapasiteli yemekhane, 500 kişi kapasiteli kantin, restoran ve kafeteryalar yer almaktadır. Kampüs alanı içerisinde yer alan, tenis kortları, futbol, basketbol ve voleybol sahaları, kapalı olimpik yüzme havuzu ile öğrencilerimize çeşitli sportif aktivite olanakları sunulmaktadır. Ayrıca 128 farklı öğrenci topluluğu ile bilimsel ve kültür-sanat faaliyetleri yürütülmektedir.

Yabancı dil hazırlık eğitimi, öğretim süresi 4 yıl olan Türkçe programlarımızda (Astronomi ve Uzay Bilimleri, Biyoloji, Fizik, İstatistik, Kimya ve Matematik) isteğe bağlı olup, İngilizce programlarımızda (Biyoloji, Kimya ve Matematik) ise zorunludur. Öğrencilerimize gerekli koşulları sağlamaları halinde, fakültemiz bölümlerine ek olarak Bilgisayar Mühendisliği, Gıda Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, İktisat ve İşletme gibi birçok bölümde çift anadal ve yan dal programlarına katılma imkânı sunulmaktadır.

Öğrencilerimizin, FARABİ yurt içi değişim programı ve Avrupa Birliğine üye olan ülkelerle yürütülmekte olan ERASMUS değişim programının yanı sıra, Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere birçok seçkin ülke ile yürütülmekte olan MEVLÂNA değişim programından da yararlanmaları sağlanmaktadır.

Fakültemizin temel amacı, ülkemizin temel bilimler alanındaki bilim insanı ihtiyacını karşılamaktır. Bu amaç doğrultusunda, mezunlarımızın birçoğu yurtiçi ve yurtdışı üniversitelerde, yüksek lisans ve doktora programına devam etmekte ve sonrasında üniversitelerimizin akademik kadrolarında görev almaktadır.  Ayrıca mezunlarımız, kamu ve özel sektöre bağlı eğitim-öğretim kurumları, bankalar, laboratuvarlar, sağlık ve sanayi kuruluşlarında çalışma imkânına sahip olmaktadır.