Ayaş Bahçe Bitkileri Araştırma ve Uygulama İstasyonu
...
  • Adres: Uğurçayırı, 06710 Ayaş/Ankara

Ayaş Bahçe Bitkileri Araştırma ve Uygulama İstasyonu Ayaş, Güdül, Beypazarı ve Polatlı ilçelerini ortasında kalmakta olup Ayaş ilçesi Uğurçayırı mahallesinde bulunmaktadır.

Arazinin tamamı 406 dekardır. Üretim olarak asma ve meyve fidanı, sebze, meyve, yonca, arpa, buğday, ilaç ve baharat bitkileri mevcuttur.

FİDAN ÜRETİMİ

Yıllık fidan üretimi ortalama 40 000 adettir ve yaklaşık 100 da alan klon anaç ve fidan üretimi için kullanılmaktadır. Tür olarak Orta Anadolu Bölgesinde yetişebilen türler tercih edilmektedir. Bunlar; Elma, armut, kiraz, vişne, kayısı, şeftali, erik, badem, dut, hünnap, üvez, alıç, ıhlamur, iğde, ovaca gibi türlerdir. Fidanlarımızın tamamı sertifikalıdır.

SEBZE ÜRETİMİ

Sebze türleri olarak yine Orta Anadolu’da yetiştirilebilen türler tercih edilmektedir. Bunlar; domates, biber, patlıcan, fasulye, balkabağı, mısır, kavun, karpuz, hıyar, marul, kıvırcık, lahana, karnabahar, brokoli gibi kışlık ve yazlık sebzelerdir. Her yıl yaklaşık 100 da kadar alanda sebze üretimi yapılmaktadır.

İşletmemizde domates salçalık ve sofralık olarak üretilmektedir. Bu yıl 25 da sofralık, 10 da salçalık domates üretimimiz mevcuttur. Sofralık domateslerin büyük bir kısmı domates suyu olarak işlenmekte, kalan kısım ise taze olarak satılmaktadır. Salçalık domatesin tamamı fakültemizde salça olarak işlenip satışa sunulmaktadır.

İşletmede 8 da badem ve 10 da aşı kalemi almak için karışık damızlık meyve bahçesi mevcuttur.

İşletmemizde ayrıca adaçayı, melisa, kekik, lavanta, stevia, perilla ve aronya, böğürtlen, ahududu, frenk üzümü gibi türlerin üretilmesine başlanmıştır.

Sulama yöntemi olarak sebzenin büyük bir kısmı, meyve, fidan alanlarında damlama sulama; arpa, buğday, kavun, karpuz, balkabağı ve yoncada yağmurlama sulama yöntemleri uygulanmaktadır.

İşletmemizde yapılan kurutma tesisi ile kaliteli ve doğal sebze ve meyve kuruları üretmek hedeflenmiştir.