Birim Görüntüleme

İlef Fotoğraf Atölyesi
...
  • Adres: Fakülteler Mahallesi Cemal Gürsel Caddesi No:58/6 06590 Cebeci/Çankaya/Ankara

İlef Fotoğraf Atölyesi, fotoğraf üzerine kuramsal ve uygulamalı çalışmalarla bilgi ve becerilerini geliştirmek isteyen İlef öğrencilerine kapısını açan birimdir. Kökleri 1965 yılına, Günay Sarıoğlu’nun girişimleriyle UNESCO desteği ile etkinliklerine başlayan Fotoğraf Birimine değin uzanan Fotoğraf Atölyesi, 1987 yılında Atila Cangır’ın çabalarıyla İletişim Fakültesinin ilk atölyesi olarak çalışmalarına başlar. Atölyede fotoğraf stüdyosu, karanlık oda, bilgisayar işliği ve dijital ve basılı fotoğraf kaynakları yer almaktadır.

Fotoğrafçılık ve Grafik Anabilim Dalı kapsamında verilen Temel Fotoğraf, Görsel Kültür, Fotoğraf ve Edebiyat, Fotoğraf Uygulamaları, Belgesel Fotoğraf Uygulamaları, Stüdyo Fotoğrafı Teknikleri ve Fotoğrafta Karanlık Oda Uygulamaları  adlı lisans dersleriyle, Sinema ve Fotoğraf İlişkisi adlı lisansüstü dersi atölye ile eşgüdümlü biçimde yürütülmektedir. Fotoğraf Atölyesi, fotoğrafla ilgilenen, uygulamalı dersleri seçen fakat yeterli ekipmana sahip olmayan öğrencilere altyapı desteği sağlar. Fotoğraf makinesi olmayan öğrencilerin uygulamalı derslerden ve fotoğraf çekme deneyiminden geri kalmaması için kendilerine Atölye tarafından ödünç fotoğraf makineleri verilmekte, İlef öğrencilerinin tamamı bu olanaktan yararlanabilmektedir.

Bunun yanında öğrenciler, fotoğraflarını düzenlemek ve işlemek için atölyenin bilgisayar laboratuvarından faydalanabilir. Fotoğraf işlemek ve saklamak için özel programlarla yüklü, MAC OSx işletim sistemli bilgisayarlar, ders saatleri dışında öğrencilerin her türlü fotoğraf etkinlikleri için kullanımına açıktır. Web sitemizde oluşturulan fotoğraf galerilerinde Atölyede üretilen projeler, usta fotoğrafçıların çalışmaları ve temel fotoğrafla ilgili ders notları bulunmaktadır. Uygulamalı dersleri seçerek ya da yarı zamanlı asistan öğrenci olarak Fotoğraf Atölyesinin bir parçası olabileceğiniz gibi sadece fotoğrafla ilgilenmek, merak ettiklerinizi öğrenmek, atölyemizdeki albümleri incelemek için de atölyeye gelebilirsiniz. Unutmadan söyleyelim, Film atölyesine giden patika fotoğraf atölyesinden geçer, belgeselle ve kısa filmle ilgilenmek isteyen öğrencilerin, fotoğraf derslerini almaları tavsiye edilir!