Birim Görüntüleme

ilef Radyo Atölyesi
...
  • Adres: Fakülteler Mahallesi Cemal Gürsel Caddesi No:58/6 06590 Cebeci/Çankaya/Ankara

Radyo Atölyesi, Esin Öngören Radyo Stüdyolarında öğrencilerin radyo derslerinin uygulamalarını yaptığı ve aynı zamanda Ankara Üniversitesi Radyosu Radyo İlef’in yayınının yapıldığı Rıfat Aras yayın stüdyosunun da içinde yer aldığı atölyedir.

Ankara Üniversitesi Radyosu, yayın hayatına 8 Mayıs 1982’de kapalı devre yayını ile başladı. 22 Kasım 1994’te FM 97.5’den, Radyo Radyo adıyla 100 wattlık bir vericiyle havadan yayına geçti. Radyo Radyo, İletişim Fakültesi’ndeki eğitim ihtiyaçlarına yanıt vermesine karşın yasal ve teknik sıkıntılarla defalarca kesintiye uğradı.

24 saat yayına ulaşan Radyo Radyo’nun macerası, Ocak 1998’de FM 105.8 frekansıyla devam etti. Yabancı müzik yayınına ağırlık verilen radyo, kısa sürede üniversite gençliğinin ve Ankara’nın en sevilen radyoları arasına girmeyi başardı. Ankara Üniversitesi Radyosu, üniversitelere yayın hakkı tanıyan 4756 sayılı yasaya dayanarak 8 Mayıs  2005’de FM 91.0 frekansından Radyo İlef adıyla yeniden yayınına başladı.

Ankara Üniversitesi Radyosu, Ankara’da  RTÜK tarafından frekans tahsis edilmiş tek üniversite radyosu olarak düzenli yayınını halen sürdürüyor. İnternet yayını ise 120 ülkeden dinlenebilen radyomuz, dinleyici kitlesini her geçen gün artırmaktadır.

Atölyede, lisans düzeyinde “Radyo ve Televizyonda Konuşma Teknikleri”, “Radyo Yayıncılığına Giriş”, “Radyo Yönetimi”, “Radyo Program Yapımı” ve “Radyo Yayın Projesi” dersleri verilmektedir. Lisans derslerinin yanı sıra gönüllü öğrenciler için düzenlenen konuşma teknikleri, ses kayıt ve kurgu, program yazımı gibi eğitimlerle de öğrencilerin atölyedeki üretime katılımı teşvik edilmektedir.