Ankara Oyuncak Müzesi
...

Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Oyuncak Müzesi 20 Nisan 1990’da Türkiye’nin ilk oyuncak müzesi olarak Prof. Dr. Bekir Onur tarafından ziyarete açıldı. Müzenin amacı, Türkiye’deki hızlı değişim süreci içinde kaybolma tehdidi altında olan oyuncakları korumak. Bu amaç doğrultusunda müzemiz, geleneksel çocuk oyun ve oyuncaklarının çeşitli örneklerinin de sergilendiği bir müze olarak, Türkiye’de çocuk kültürünün araştırılmasına da hizmet eden bilimsel bir kuruluş. Yerli, yabancı, sanayi ürünü ve el yapımı iki bin dolayında oyuncak bulunan müzede vitrinler iki yılda bir yenileniyor, aynı zamanda müzedeki koleksiyonla gezici sergiler de düzenleniyor.

Oyuncak müzesinde farklı kategoride sergilenen oyuncakları görebilirsiniz. Geleneksel oyuncaklar arasında yerel, el yapımı oyuncaklar, sapan, topaç, bez bebek, yürüteç gibi kültürümüze ait nostaljik parçalar yer alırken, yabancı oyuncaklar arasında kişisel veya ticari amaçlarla başka ülkelerden getirilmiş bebek evi, taş bebekler, trenler gibi oyuncaklar bulunuyor. El yapımı oyuncakların yanı sıra fabrikasyon döneme geçişi simgeleyen oyuncakların da yer aldığı vitrinlerde, yapıldıkları malzemeye göre tahta oyuncaklar, teneke oyuncaklar, plastik oyuncaklar ve yumuşak oyuncaklar gibi sınıflandırılmış oyuncakları görebilirsiniz. Yeni oyuncaklar bölümünde ise karakter oyuncakları ve popüler kültürün ürettiği oyuncaklar göze çarpıyor.

Oyuncak Müzesiyle ilgili ayrıntılı bilgiye http://cokaum.ankara.edu.tr/oyuncak-muzesi/ adresinden ulaşabilirsiniz.

  1. Geleneksel Oyuncaklar: Oyunla ilişkilendirilmiş, yerel, el yapımı oyuncaklar (sapan, çember, topaç, bez bebek, beşik, yürüteç, Eyüp Oyuncakları, vb.)
  2. Fabrikasyon Oyuncaklar: Yapıldıkları malzemeye göre sınıflandırılmış olan bu oyuncaklar, sanayi ürünüdür (Tahta Oyuncaklar, Teneke Oyuncaklar, Kâğıt Oyuncaklar, Plastik Oyuncaklar, Bebekler ve Yumuşak Oyuncaklar).
  3. Yabancı Oyuncaklar: Kişisel ya da ticarî amaçlarla başka ülkelerden getirilmiş çeşitli oyuncaklar. Müzedeki en eski oyuncaklar (1890) bu grupta yer almaktadır.
  4. Antik Oyuncaklar: Ülkemizin birçok arkeoloji müzesinde sergilenen antik oyuncakların kopyaları müzede bulunmaktadır.
  5. Yeni Oyuncaklar: Karakter oyuncakları ve popüler kültürün ürettiği oyuncaklar.
Ankara Oyuncak Müzesi Sergileri matterport tekniğiyle Ekim ayında online platforma taşınmıştır. 

https://my.matterport.com/show/?m=YtAhWjAHk5j  adresinden müzeyi gezebilirsiniz...