Ankara Üniversitesi Tarihi Müzesi
...
  • E-posta Adresi: auprir@ankara.edu.tr

Türkiye Cumhuriyeti’nin İlk Üniversitesi olarak, Ülkemizin sanatsal, kültürel ve bilimsel gelişimine katkıda bulunan, kökleri çok derinlere uzanan Ankara Üniversitesi’nin tarihsel serüveninin kilometre taşlarının sergilendiği “Ankara Üniversitesi Tarihi Müzesi” Beşevler Merkez Yerleşkemizde yer almaktadır.

İlk olarak 1946 yılında, Üniversitemizin ilk Rektörü Ord. Prof. Şevket Aziz Kansu’nun hayali olarak dile getirilen ‘bir üniversite müzesi kurma’ fikri 71 yıl sonra gerçeğe dönüştürülmüş, fakültelerimizin de büyük desteğiyle Rektörlük Binamızın alt katında ziyarete açılmıştır.  

Müzenin kurulma çalışmaları, Prof.Dr. Semih Baskan’ın ilk başkanlığında başlayıp, Prof.Dr. Maksut Coşkun’un daha sonra başkanlığı devralmasıyla beraber, Prof.Dr. Cemalettin Yaşar Çiftçi, Prof.Dr. Ziya Kenan Bilici, Prof.Dr. Alp Can, Prof.Dr. Sibel Erkal ve Doç.Dr. Cengiz Çetin’in komisyon üyeleri olarak görevlendirilmeleriyle başlamıştır. Uzun çabaların ardından Rektörlük bünyesinde yer alan mekanın tadilatlarından sonra, komisyon üyelerinin ve Müze Uzmanı Servet Sarıaslan’ın çabalarıyla yapılandırılmaya, görsel alanlarının tasarımı da Grafiker Hüseyin Türk tarafından hazırlanmaya başlanmış, Fakültelerden ve çeşitli birimlerimizden gelen tarihi özellikleriyle ön plana çıkan objelerle de son halini almıştır. 

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünün, 13.09.2017 tarih ve 184961 sayılı yazısı ile Özel “Ankara Üniversitesi Tarihi Müzesi” olarak tescillenen ve 12 Ekim 2017 tarihinde Etnografya Müzesi Müdürlüğü tarafından ilk denetimi yapılarak ziyaret edilmeye başlanan müzemizin, resmi açılışı 13 Şubat 2018 tarihinde Rektörümüz Prof. Dr. Erkan İbiş tarafından gerçekleştirilmiştir.

Ziyaret Saatleri:

Müzemiz Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri 10.00-12.00 ile 14.00-16.00 saatleri arasında randevu alınarak gezilebilir.