HERBARYUM (ANK)
...
  • E-posta Adresi: koruklu@science.ankara.edu.tr
  • Telefon: +90 312 2126720 / 1179
  • Adres: Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Dögol Caddesi 06100 Tandoğan Ankara Türkiye

ANK herbaryumu Türkiye Cumhuriyetinin ilk herbaryumdur. Uluslararası herbaryumlar birliğine (Index Herbariorum) kayıtlı olan Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Herbaryumu, ANK kodu ile anılmaktadır. ANK Herbaryumunda “Engler-Prantl” sistemini kullanmaktadır.

ANK Herbaryumunun kurucusu Hikmet Birand’a ait bitki örnekleri, yerli bilim adamlarımızın topladıkları bitki koleksiyonlarının başında gelir. Önemli koleksiyonlar: P.Sintenis, Bornmüeller, Noë ve Manissadjian’a ait örneklerdir. Kuruluşundan itibaren ilk çalışanları olan Alman bilim adamlarından, K.Krause, F.Markgraf, G.Gassner, W.Kotte’ye ait örnekler ile W.Gleisberg, Balls ve Gourlay’a ait bir koleksiyon da bulunmaktadır. Osmanlı İmparatorluğu ordusunda doktorluk yapan H.Dingler ile Bağdat Demiryolunda mühendis olarak çalışan W.Siehe’ye ait bitki örnekleri de ANK herbaryumunda bulunmaktadır. Türkiye Florasının Editörü P.H.Davis ve birlikte Anadolu’dan bitki toplayan I.Hedge ve O.Polunin’e ait çok önemli bir koleksiyon ANK Herbaryumunda muhafaza edilmektedir.

ANK Herbaryumunda bitki örnekleri bulunan yerli bilim adamları: Prof.Dr. Hikmet Birand, Kadri Hikmet, Prof.Dr. Kamil Karamanoğlu (Bilger), Prof.Dr. Baki Kasaplıgil, Prof.Dr. Haydar Bağda, Prof.Dr. Rıza Çetik, Prof. Dr. Yıldırım Akman, Prof.Dr. Osman Ketenoğlu, Prof.Dr. Ender Yurdakulol, Prof.Dr. Adil Güner, Prof.Dr. Tuna Ekim, Prof.Dr. Mahmut Kılınç, Prof.Dr. Atabay Düzenli, Prof.Dr. Asuman Baytop ve Prof.Dr. Turhan Baytop, Prof.Dr. Turhan Uslu, Prof.Dr. Mecit Vural, Prof.Dr. Hayri Duman, Prof. Dr. Zeki Aytaç.

Türkiye Florası yaklaşık 9753 bitki türüne sahiptir ve bu türlerin 3035’i endemik yani sadece Türkiye sınırları içerisinde yetişen bitki türleridir. ANK Herbaryumunda çoğu Türkiye Florasına ait 200.000’nin üzerinde bitki örneği mevcuttur. Herbaryumların değerleri içerdikleri tip örnekleri ile de ölçülmektedir. 1.000 civarında tip örneği ve Türkiye Bitkilerinin % 80’ninden fazla tür içeriği ile Türkiye’deki herbaryumların en büyüğüdür. ANK herbaryumunda en eskisi 1844 tarihine dayanan, önemli koleksiyonlar bulunmaktadır. Yine ANK Herbaryumunda Uluslararası kaydı olan Karayosunu koleksiyonu, Liken koleksiyonu ve Mantar koleksiyonu bulunmaktadır. Şu an iki herbaryum salonu, bir hazırlık odası ve bir uzman odası ile hizmet vermektedir.