Ziraat Fakültesi Müzesi
...

Ankara Üniversitesi’nin en büyük müzelerinden biri olarak 21 Kasım 2007 tarihinde açılan Ziraat Fakültesi Müzesi’nde eski mikroskoplardan fotoğraf makinelerine, öğretici levhalardan ölçme ve ölçü aletlerine, bitki ve hayvan maketlerinden cam malzemelere, tarım aletlerinden daktilo makinelerine kadar birçok obje meraklılarını bekliyor.

Bunların önemli kısmı, içinde Ziraat Fakültesi’ni de barındıran Yüksek Ziraat Enstitüsü işliklerinde dönemin yetkin ustaları tarafından imal edildiği için özgün bir değere sahip.

Sergilenen materyal içinde fotoğraflar ve belgeler özel bir yer alıyor. İlk yılların fotoğraflarına, öğrenci işleri arşivinden ve diğer kaynaklardan derlenen ilginç yazışmalar ve belgeler eşlik ediyor.

Müzede bugün aramızda olmayan bazı öğretim üyelerine ait doktora tezleri, bilimsel yayınlar ve kişisel eşyalar da sergileniyor.

Ziraat Fakültesi müzesi 2 katlı ve toplam 10 odaya sahip. Alt katındaki odada tarımsal alet ve makinalar bulunuyor. Müzenin üst katındaki odalarda ise çeşitli laboratuvar malzemeleri görülebilir.

Çeşitli cihazlar dışında bitki maketleri, kurutulmuş bitki panoları, süt teknolojisi ve şarap üretimi ile ilgili makinalar sergilenen parçalardan bazıları. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Bölümü’nde tamamen yerli malzeme ile yapılan ilk yerli traktör olan HSG Traktörü ise müzenin en çok ilgi çeken parçaları arasında. Ankara Üniversitesi Dışkapı Yerleşkesi’nde yer alan Müzede teşhirde 1000’e yakın, depoda ise 2000 sergi örneği bulunuyor.