Hukuk Fakültesi

 • Dekan: Prof. Dr. Muharrem ÖZEN
 • Dekan Yardımcıları:
  Prof. Dr. Cenker GÖKER
  Dr. Öğr. Üyesi Vehbi Umut ERKAN
 • E-posta Adresi:
  hukuk@ankara.edu.tr
 • Telefon:
  0312 595 50 00
 • Faks:
  0312 363 56 96
 • Adres:
  Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü, Cemal Gürsel Caddesi, Cebeci/ANKARA

Fotoğraflar

Tanıtım

Cumhuriyet Dönemi’nin ilk Hukuk Fakültesi olarak 5 Kasım 1925 tarihinde Atatürk tarafından açılan Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinin temel görevi; ülkemizin ihtiyacı olan hukukçuları yetiştirmek, hukukun çeşitli alanlarında bilimsel araştırmalar yapmak ve bu yöndeki araştırmaları desteklemektir.

Hukuk Fakültesinde başarılı olabilmek için, öğrencinin lisede aldığı Türkçe, kompozisyon, mantık, sosyoloji, felsefe ve matematik derslerinde başarılı olması beklenir. Hukuk Fakültesi mezunları hangi alanda çalışırlarsa çalışsınlar, üstün bir akademik yeteneğe, ikna gücüne, sağlam bir mantık ve seziye sahip olmalıdırlar. Hukuk Fakültesine girmek isteyenler, sorumluluğu çok fazla olan, sürekli çalışma, okuma ve araştırma gerektiren bir meslek alanına yöneldiklerini öncelikle kabul etmelidirler. Sabır ve anlayış da bu alanda başarı için gerekli niteliklerdir. Mezuniyet sonrası iş bulma şansı diğer gruplara göre daha kolay olmaktadır.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi çok gelişmiş, köklü bir akademik geleneğe sahiptir ve bu nedenle adaylar tarafından en çok tercih edilen hukuk fakültesidir. Hukuk öğrencilerinin iyi yabancı dil bilmesi, özellikle mezun olduktan sonra daha iyi olanaklarla iş bulması bakımından önem taşımaktadır. Fakülte ayrıca görme engelli öğrenciler için önemli bazı olanaklar da sunmaktadır.