Mühendislik Fakültesi

 • Dekan: Prof. Dr. M. Emin CANDANSAYAR
 • Dekan Yardımcıları:
  Doç. Dr. İrfan AKÇA
  Doç. Dr. Semra GÜNDÜÇ
 • E-posta Adresi:
  muhendislik@ankara.edu.tr
 • Telefon:
  0312 203 33 00
 • Faks:
  0312 212 74 64
 • Adres:
  Gölbaşı Yerleşkesi /ANKARA

Fotoğraflar

Tanıtım

Mühendislik Fakültesi, kökleri 1933’lere dayanan bazı bölümleriyle birlikte, Yükseköğretim Kurulunun 30/04/2001 tarihli kararıyla ayrı bir Fakülte olarak kurulmuş ve Mühendislik Fakültesi olarak yeni bir statü ve vizyon kazanmıştır. Bugün “Genç Fakülte, Köklü Geçmiş” sloganı ile 9 lisans bölümünde geleceğin mühendislerine eğitim vermektedir. Ayrıca 21 anabilim dalı ile yüksek lisans eğitimine katkı sağlanmaktadır. Bilim ve teknolojiye özgün katkılar sağlayarak topluma hizmet eden Mühendislik Fakültesinde; fikir özgürlüğü ve sorumluluk bilinci ile bilginin sınırlarını genişleten, rekabetçi, girişimci, yenilikçi, mesleki ve etik sorumluluk bilincine sahip, takım çalışmasına yatkın mühendisler yetiştirilmektedir.

Bölümler: Bilgisayar Mühendisliği, Biyomedikal Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Enerji Mühendisliği, Fizik Mühendisliği, Gıda Mühendisliği, Jeofizik Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Kimya Mühendisliği.

Makine, İnşaat ve Çevre Mühendisliği Bölümleri ise açılmıştır, ancak henüz eğitime başlamamıştır.

Fakültemizde bir yıl zorunlu İngilizce hazırlık sınıfı mevcuttur. Yapılacak seviye tespit sınavını geçenler doğrudan birinci sınıfa başlarlar. Sınavı geçemeyenler ise düzeylerine göre hazırlık sınıflarına devam ederler.

Adresler :

Gölbaşı 50. Yıl Yerleşkesi

Mühendislik Fakültesi Dekanlığı
Bilgisayar Mühendisliği
Biyomedikal Mühendisliği
Elektrik-Elektronik Mühendisliği
Enerji Mühendisliği
Gıda Mühendisliği
Jeofizik Mühendisliği
Jeoloji Mühendisliği 

Tandoğan Yerleşkesi

Fizik Mühendisliği
Kimya Mühendisliği