Fen Fakültesinde Mezuniyet Heyecanı

Ankara Üniversitesinin en köklü fakültelerinden Fen Fakültesinde, 75. dönem mezunları törenle meslek yaşamlarına uğurlandı.
Beşevler 10. Yıl Yerleşkesi Güneş Meydanı’nda, ailelerin yoğun katılımıyla gerçekleştirilen mezuniyet töreni, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Tören, açış konuşmalarıyla devam etti.

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Fen Fakültesinin, bilimin temelini oluşturan 6 önemli bölümden oluştuğunu ifade etti. Bu bölümlerden herhangi biri olmadan bilimin yapılamayacağını dile getiren Ünüvar, “Dolayısıyla bilimin temeli olan fakültenin mezunlarını uğurluyoruz. Onlar Türkiye’nin dört bir köşesinde ülkemize, milletimize hizmet ederken bizler onları dikkatle takip edeceğiz” dedi.

“Kapımız ve Gönlümüz Sizlere Daima Açık”

“Bugün okul bitiyor, diplomayı alıyorsunuz ama hayat yeni başlıyor” diyen Ünüvar, şöyle devam etti:
“Diploma bir süreçti, o süreci bitirdiniz. Artık meslek hayatına geçiyorsunuz. İleride bir kısmınız akademik dünyada, bir kısmınız farklı konumlarda görev yapacaksınız. Ve hayatın değişik meseleleriyle karşı karşıya kalacaksınız. Ama elinizde çok önemli bir pusula var. Ankara Üniversitesinden edindiğiniz çok önemli hayat pusulası var. Bu hayat pusulasının sizi daima doğru yerlere yönlendireceğinden hiç endişem yok. Şayet takılırsanız, tıkanırsanız kapımız ve gönlümüz sizlere daima açık olacaktır. Bu duygularla mezuniyetinizin hayırlı olmasını diliyorum. Yolunuz ve bahtınızın açık, tahtınız hep yüksekte olsun.”

“Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Mezunu Olmak Bir Ayrıcalık”

Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sait Halıcıoğlu da konuşmasına, mezunların elde ettikleri başarılarda pay sahibi olan aileleri ve hocaları kutlayarak başladı.
80 yıllık tarihiyle akademik dünyada önemli bir yere sahip olan Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi mezunu olmanın bir ayrıcalık olduğunu ifade eden Halıcıoğlu, öğrencilere şöyle seslendi:
“Çağın gerisinde kalmamak için burada edindiğiniz bilgileri asla yeterli görmeyip, sürekli öğrenen bireyler olmayı ilke edinmeli ve kendinizi her alanda geliştirme gayreti içerisinde olmalısınız. Eminiz ki her biriniz çalışma hayatında dürüst, ahlaklı, kendine güvenen gençler olarak bu ülke için önemli görevler icra edeceksiniz. Sizlerin başarısı Ankara Üniversitesi ve Fen Fakültesini daha da yüceltecek ve bizleri onurlandıracaktır. Sağlıklı, mutlu ve başarılarla dolu bir gelecek sizlerin olsun. Vatanınıza ve milletinize bağlı, ailelerinize hayırlı evlatlar olun. Yolunuz ve bahtınız açık olsun.”

Konuşmaların ardından dereceye giren mezunlara belgeleri ve hediyeleri verildi.
Daha sonra Ankara Üniversitesi mezuniyet törenlerinin bir geleneği haline gelen güvercin uçurma seremonisi gerçekleştirildi. Rektör Ünüvar ve Dekan Halıcıoğlu, dereceye giren öğrencilerle birlikte güvercinleri gökyüzüne saldı.

Törende fakülte birincisi Melisa Kübra Bayram, mezunlar adına konuşmasını gerçekleştirdi.
Ardından hocalarının elinden diplomalarını alan mezunlar, kep atarak mezuniyetlerini kutladı.

 

 

Diğer

tümünü görüntüle