Gambiya ile Yükseköğretim Alanında İlişkiler Güçleniyor

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naci Gündoğan başkanlığındaki heyet, Gambiya ile Türkiye arasında eğitim alanındaki ilişkileri güçlendirme hedefiyle bu ülkeye resmi ziyaret gerçekleştirdi.

Gambiya Yükseköğretim, Araştırma, Bilim ve Teknoloji Bakanı Prof. Dr. Pierre Gomez başkanlığındaki heyetin, mayıs ayında Türkiye’ye gelerek, aralarında Ankara Üniversitesinin de yer aldığı bazı üniversitelerde gerçekleştirdiği incelemelerin ardından bu kez Türk yükseköğretim heyeti Gambiya’ya gitti.

YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naci Gündoğan, YÖK Başkan Danışmanı Büyükelçi Mustafa Türker Arı, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tuğba Ensari, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Tevfik Zeyrek ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi TEKNOKENT Genel Müdürü Serdar Raşit Alemdar’dan oluşan heyet, başkent Banjul’da ilk olarak Gambiya Yükseköğretim, Araştırma, Bilim ve Teknoloji Bakanı Prof. Dr. Pierre Gomez’e ziyarette bulundu. Heyete, Türkiye’nin Banjul Büyükelçisi Tolga Bermek ve TİKA Koordinatörü Şule Bayar da eşlik etti.

Bakan Gomez, ziyarette, geçtiğimiz aylarda Türkiye’nin yükseköğretim alanındaki tecrübelerinden yararlanmak için Cumhurbaşkanı’nın talimatı ile Türkiye’ye bir ziyaret gerçekleştirdiklerini anımsattı.

Bugün de Türk heyetini Gambiya’da ağırlamaktan memnuniyet duyduklarını ifade eden Gomez, bu programla Gambiya ile Türkiye arasındaki ilişkileri daha da güçlendirmek istediklerini, bu iş birliğinin sonucunu merakla beklediklerini dile getirdi.

YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naci Gündoğan da Türkiye ile Gambiya arasındaki ilişkilerin her düzeyde mükemmel olduğunu ifade etti. Yapılan görüşmelerin sonuçlarının iki ülke ilişkilerinin geleceği için çok verimli olacağına inandığının altını çizen Gündoğan, bu ziyareti çok önemsediklerini kaydetti.

Konuşmaların ardından heyetler arası görüşmelere geçildi. Bakanlık bürokratları ile üniversite temsilcilerinin yer aldığı toplantılar gün boyu devam etti.

 

 

Diğer

tümünü görüntüle