Genç Mühendislerin Mezuniyet Sevinci

Ankara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, 2021-2022 Akademik Yılı mezunlarını törenle uğurladı.

Bilgisayar Mühendisliği, Biyomedikal Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Enerji Mühendisliği, Fizik Mühendisliği, Gıda Mühendisliği, Jeofizik Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği ve Kimya Mühendisliği Bölümlerini başarıyla tamamlayan mezunlar için Beşevler 10. Yıl Yerleşkesi Güneş Meydanı’nda tören düzenlendi.

Ailelerin yoğun katılımıyla gerçekleşen tören, mezunların alandaki yerlerini almasının ardından, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Ankara Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Ayşen Apaydın, törende yaptığı konuşmada, üniversitelerin toplumsal kalkınma süreçlerinin en önemli yapıtaşlarından olduğunu ifade etti.

Günümüzde artık ‘4. Nesil Üniversiteler’den bahsedildiğinin altını çizen Apaydın, “Temelinde dijitalleşmenin olduğu, dijital üniversitenin oluştuğu bir yapı. Ankara Üniversitesi de 76 yıllık kuruluşundan bugüne her zaman yeniliğe açık, her zaman önde giden bir üniversite olarak bu dönüşüm sürecinde en etkili rolleri oynamaya devam ediyor” dedi.

“Genç fakülte, köklü geçmiş” sloganıyla yola çıkan Ankara Üniversitesi Mühendislik Fakültesinin bugün “Düşle, tasarla, hayata geçir” sloganıyla yoluna devam ettiğini kaydeden Apaydın, “Mühendislik Fakültemizin de çağın gereklerine uygun yeni bölümlerle güçlenmesi bizler için büyük öncelikti. Bu düşünceyle Mühendislik Fakültemizde iki yeni bölüm kuruldu. Bunlardan bir tanesi Yazılım Mühendisliği, bir diğeri Yapay Zeka ve Veri Mühendisliği Bölümü” ifadelerini kullandı.

“Gururla Takip Etmeye Devam Edeceğiz”

Dünyanın her geçen gün değiştiğini, dönüştüğünü belirten Apaydın, şunları kaydetti:

“Bu değişim ve dönüşüm sürecinde en önemli görevlerin düştüğü kesimlerin başında da mühendislerimiz geliyor. Bu nedenle sizler, bugüne kadar olduğundan çok daha değerli ve özel olmaya devam edecek bir mesleğin mensupları olarak daha çok çalışacak ve daima en yeni, en güçlü eserleri ortaya koymaya devam edeceksiniz. Sizleri bir kez daha kutluyorum. Sizler, ülkemizin ve dünyanın dört bir yanında mesleğinizi icra ederken biz de Ankara Üniversitesi olarak sizlerle gurur duymaya ve başarılarınızı mutlulukla, gururla takip etmeye devam edeceğiz.”

“Mezunlarımız Kamu ve Sanayide Tercih Ediliyor”

Ankara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Emin Candansayar da fakülteden önce kurulmuş bölümlere sahip olan Mühendislik Fakültesinin, genç bir fakülte olarak köklü bir geçmişe sahip olduğunu, bu özelliğin, fakültenin sürekli kendisini yenilemesini sağladığını kaydetti.

Mühendislik Fakültesinin, TÜBİTAK ve uluslararası Ar-Ge projesi yapan, uluslararası yayın üreten fakülteler arasında ilk sıralarda yer aldığını vurgulayan Candansayar, şunları kaydetti:

“Fakültemiz bölümlerinin araştırma kapasitesini eğitim müfredatına yansıtması nedeniyle mezunlarımız kamu ve sanayide tercih edilmektedir. Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi verilerine göre; Jeofizik Mühendisliği Bölümü miras ligi sıralamasında birinci, Jeoloji Mühendisliği Bölümü ikinci ve diğer 6 bölümümüz ilk üç sırada yer almaktadır. Öğrencilerimizin ortalama yüzde 10’u mezun olmadan, yüzde 55’i mezun olduktan sonra 6 ay içerisinde ve yüzde 20’si 12 ay içirişinde iş bulabilmektedir. Mezunlarımızın yüzde 45’i büyük ve orta ölçekli sanayi kuruluşlarında çalışmaktadır. Öğrencilerimiz son yıllarda savunma sanayi firmaları tarafından aday mühendis olarak 4. sınıfta işe başlatılmaktadır. MTA, Türkiye Petrolleri gibi kuruluşların yurt dışı lisans üstü bursluluk sınavlarında fakültemiz mezunlarının başarı oranı Türkiye’deki üniversiteler arasında ilk sıradadır. Dolasıyla emin olun ki genç mühendislerimiz Ankara Üniversitesi Mühendislik Fakültesinden özgeçmişleri dolu olarak mezun olmaktadır.”

Açış konuşmalarının ardından, dereceye giren mezunlara plaket ve hediyeleri takdim edildi.

Yaş kütüğüne plaket çakan fakülte birincisi Baran Gürsoy, mezunlar adına bir konuşma yaptı.

Daha sonra gelenek haline gelen güvercin uçurma seremonisi gerçekleştirildi. Rektör Vekili Apaydın ve Dekan Candansayar, dereceye giren mezunlarla birlikte beyaz güvercinleri gök yüzüne bıraktı.

Sahnede hocalarının elinden diplomalarını alan genç mühendisler, meslek yemininin ardından kep atarak, mezuniyetlerini kutladı.

 

Diğer

tümünü görüntüle