Giysi Bankası, Ankara Üniversitelilerin Desteklerini Bekliyor…

Giysi Bankası, Ankara Üniversitelilerin Desteklerini Bekliyor…

“En Çok Erkek Ayakkabısına İhtiyacımız Var”

Üniversitemizde yaklaşık 20 yıl önce Hanımlar Grubu’nun bir etkinliği olarak kurulan ve birkaç mekan değiştirdikten sonra şimdilerde Dışkapı Yerleşkesi’nde Yıldırım Beyazıt Kız Öğrencievi’nin bir odasını kullanan Giysi Bankası, ilk günkü heyecanıyla öğrencilere yardımcı olmaya çalışıyor.
Ankara Üniversitesi öğrencisi olan herkesin, sadece öğrenci kimliğini göstererek yararlanabildiği Giysi Bankası’nda, kız ve erkek öğrencilere yönelik kıyafetlerin yanı sıra ayakkabı, çanta, kemer ve kravat bulmak mümkün. Üniversitemiz mensuplarının ya da başka kurumlardan kişilerin bağışladığı iyi durumdaki giysi ve ayakkabılar gönüllü çalışan görevliler tarafından bakımdan geçiriliyor; bağışlanan her bir parça, bakım sonunda gönül rahatlığıyla giyilecek duruma geliyor.
Ankara Üniversitesi Mezunlar Derneği tarafından kurulan Giysi Bankası’ndan öğrenciler, her çeşit kıyafetten birer adet olmak üzere ücretsiz alabiliyorlar. Ücretsiz alınan giysilerin takip amacıyla kaydı tutuluyor.

Giysi Bankası’nın sorumluluğunu başından beri Melahat Okan yapıyor. Burası, Melahat Hanım’ın yanısıra Üniversiteden birlikte çalıştığı gönüllü insanların yardımıyla yürüyor.

“Genellikle Spor Ayakkabıları ve Botları Tercih Ediyorlar”

Çalışmalarını Bülten’e değerlendiren Melahat Okan şunları söyledi:
“Öğrencilerimiz buradan çok yararlanıyorlar. Kendileri için aldıkları gibi öğrencilerin giymeyeceği giysileri, izin isteyerek anne babaları için alıyorlar. Geçmiş dönemlerde birçok yerlerden sıfır giysiler de bağışlandı. Onları adaletli bir şekilde dağıtmaya çalıştık. Burası 20 yıldır da büyük bir ilgiyle hizmete devam ediyor.

Ayakkabıya, özellikle 40-43 numara arası erkek ayakkabısına çok ihtiyacımız var. Buraya getirilen kadın ayakkabılarının bazıları da kız öğrencilere hitap eden modeller değil. Öğrenciler genellikle spor ayakkabıları ve botları tercih ediyor. Öırencilerin her türlü kıyafete ihtiyacı var. Gelen hiçbir kıyafeti geri çevirmiyoruz ama özellikle öğrenciye yönelik giysiler gönderilirse daha mutlu oluruz. Bazı çocuklar ‘bunu da gece yatarken giyeyim’ diye alıyor.

“Her Öğrencinin Yararlanmasını İstiyoruz”
Öğrenciye, istediği kıyafeti sunuyoruz ama değişik kıyafetten en fazla  bir adet almasına izin veriyoruz. Bir pantolon, bir ceket, bir palto gibi. Amacımız her öğrencinin yararlanması. Çocuklar buraya utanarak geliyorlar. İşin garip tarafı da o. ihtiyacı olmayan çocuk gelip buradan kıyafet almaz. Bir gün şöyle bir şey oldu. Bir çocuk geldi ve üç tane fanila almak istediğini çünkü çok ihtiyacı olduğunu söyledi. Birden fazla vermek istemedik, başka çocukların da yararlanması gerektiğini söyledik. Ama çocuğun içinde o kış günü fanila yokmuş. Başka bir gün isimsiz bir mektup bırakıldı bize. ‘Adımı açıklamaya utanıyorum. Anneme babama da oradan giysi aldım, sizlere teşekkür ediyorum. Sizler meleksiniz’ diyor.”

Salı ve perşembe günleri 10.00-16.00 saatleri arasında açık olan Giysi Bankası’na bağışta bulunmak isteyenlerin 0312 215 02 25 numaralı telefonu arayarak bilgi alması yeterli oluyor.

Diğer

tümünü görüntüle