Hacettepe Üniversitesi Yerleşkesindeki Yaban Hayvanlarının Sağlığı Ankara Üniversitesine Emanet

Ankara Üniversitesi ile Hacettepe Üniversitesi arasında, Beytepe Yerleşkesinde bulunan karaca, kızılgeyik ve alageyikler başta olmak üzere yaban hayvanlarının tedavi ve rehabilitasyon süreçlerinin Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Yaban Hayvanları Birimince izlenmesi ve yürütülmesine ilişkin iş birliği protokolü imzalandı.

Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Cahit Güran, Sıhhiye Yerleşkesindeki imza töreninde, hayata geçirilen projenin arka planı hakkında bilgi verdi. Beytepe Yerleşkesi’nin 5 bin 500 dönümlük bir arazide kurulu olduğunu ve bu arazinin de yaklaşık 4 bin 500 dönümünün ormandan oluştuğunu ifade eden Güran, arazi içerisinde ördek, kaz, kuğu, balık, kaplumbağa gibi bazı canlıların da yaşadığı “Yeşil Vadi” diye bilinen bir alan bulunduğunu söyledi. Bu bölgenin hemen devamında daha bakir ve sakin bir lokasyonda, etrafını çitle çevirdikleri 30 dönümlük bir alanda Hacettepe Üniversitesinin sembolü olan geyik yetiştirilmesi için çalışma başlattıklarını anlatan Güran, daha sonra bu alana karacaların, kızılgeyiklerin ve alageyiklerin getirildiğini ifade etti.

Hayvanların refahının daha profesyonel bir şekilde yürütülmesi için Ankara Üniversitesi ile iş birliğine gittiklerini aktaran Güran, “Rektörümüz ve Veteriner Fakültesi Dekanımız sağ olsun ‘destek oluruz’ dediler. Bu protokolle, projenin daha sağlıklı bir zeminde yürümesi imkânı oluşmuş olacak. Diğer taraftan da Veteriner Fakültesinin yaban hayatıyla ilgili anabilim dalının ve öğrencilerinin akademik eğitim veya araştırma alanıyla ilgili çalışmalarına belki konu oluşturabilecek bir iş birliği oluşmuş olacak. İş birliği kapsamında hayvanların sağlıklarının izlenmesi sağlanacak ve bir sağlık riski olduğu zaman Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Yaban Hayatı Anabilim Dalı’nın profesyonel desteğini almış olacağız” diye konuştu.

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar da Hacettepe Üniversitesi ile Ankara Üniversitesinin gerek araştırma üniversitesi sıfatıyla gerekse ulusal ve uluslararası derecelendirme kuruluşlarının göstergelerinde hep ön planda olan iki önemli yükseköğretim kurumu olduğuna vurgu yaptı. İki üniversitenin birlikteliğinin aynı zamanda toplumsal yönü güçlü projelere de dönüşebileceğinin bu çalışmayla bir kez daha görüldüğünü ifade eden Ünüvar, “Bu çerçevede topluma olan vazifelerimizin bir gereği olarak da bu çabaları hep hayata geçirmeye çalışıyoruz” dedi.

Ankara’da 22 üniversite bulunduğunu, bu üniversitelerde birbirinden değerli fakülteler ve bölümler olduğunu belirten Ünüvar, ancak veteriner ve ziraat fakültesi olan tek üniversitenin Ankara Üniversitesi olduğuna dikkat çekti.

Veteriner Fakültesinde zaman zaman çeşitli yaban hayvanlarının tedavi edilerek doğal yaşamlarına salındığına işaret eden Ünüvar, “Biz doğanın her parçasını çok değerli buluyoruz ve onları yaşatmayı kendimiz için bir şiar ediniyoruz. O sebeple bugünkü protokolümüzün de tam da bu çerçevede bir adım olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

“Çok İnsani Bir İş Yaptığımızın Farkındayız”

Beytepe Yerleşkesinin Türkiye’nin en güzel yerleşkelerinden biri olduğunu kaydeden Ünüvar, “Sayın hocamızın da ifade ettiği gibi çok geniş bir alanda, doğal yaşam içerisinde birtakım hayvanlar var ve onlar zaman zaman birtakım problemler yaşıyor. O yaşadıkları problemlerin hem tanısı hem tedavisi hem rehabilitasyon süreciyle ilgili Veteriner Fakültemiz çalışma yürütecek. Aynı zamanda bizim hayvan hastanemiz de çok güçlü bir hizmetler sunuyor. Türkiye’nin önde gelen hayvan hastanelerinden birisi. Her geçen gün de daha ileriye götürmek için çabalarımız var. Bugünkü protokolü biraz da o çerçevede değerlendirmek gerekir” diye konuştu.

Ünüvar, hayvanlarla ilgili adım atarken çok insani bir iş yaptıklarının da farkında olduklarını belirterek, “İnsani işin unsurlarından biri de doğadaki her canlıyı yaşatmaya çalışmaktır. O sebeple çok güzel, değerli bir iş yaptığımızın da farkındayız” ifadelerini kullandı.

Ünüvar ve Güran, yapılan açıklamaların ardından protokolü imzaladı.

Her iki üniversitenin rektör yardımcıları ve ilgili akademisyenlerinin katılımıyla gerçekleşen protokol imza töreni, karşılıklı hediye takdimi ile sona erdi.

 

 

 

 

 

Diğer

tümünü görüntüle